więcej

więcej
Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Mija dzień »
Marii, Marzeny, Ryszarda , 26 kwietnia 2024

Certyfikat i wyróżnienie dla gorzowskiej PWSZ

2015-07-03, Mija dzień

2 lipca 2015 r. w zabytkowej Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczysta Gala Finałowa tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”.

medium_news_header_11791.jpg

 Podczas gali Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie otrzymała certyfikat "Uczelnia Liderów" -  poświadczający spełnianie najwyższych standardów w zakresie kształcenia dla rynku pracy i inwestowania w edukację praktyczną, jak również wyróżnienie "Primus" przyznawane Uczelniom, które w procedurze certyfikacyjnej uzyskały najwyższą liczbę punktów rankingowych. Wyróżnienie oraz statuetkę odebrał Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju dr Arkadiusz Wołoszyn.

A oto „Synteza recenzji ekspertów oceniających Uczelnię w V edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów” (2015) Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim:

Uczelnia reprezentuje kategorię certyfikacyjną „państwowa wyższa szkoła zawodowa”. W ramach postępowania certyfikacyjnego recenzenci dokonali analizy: 1) ankiety samooceny opracowanej przez badaną jednostkę; 2) informacji z instytucjonalnych pochodzących ze źródeł zewnętrznych, niezależnych od ocenianej jednostki (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ośrodek Przetwarzania Informacji, Polska Komisja Akredytacyjna); 3) informacji pozyskanych od interesariuszy zewnętrznych ocenianej jednostki; 4) innych informacji odnoszących się do kwestii jakości kształcenia i oferty Uczelni, dostępnych w domenie publicznej. W ramach Programu „Uczelnia Liderów” Uczelnia poddaje się procesowi certyfikacji po raz kolejny (recertyfikacja). Oceny jednostki dokonali 2 członkowie Komisji Certyfikacyjnej, zgodnie z procedurą określoną w Regulaminie Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim funkcjonuje na rynku edukacyjnym od 1998 roku. Została utworzona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów dnia 21 lipca 1998 r.

przy aktywnej pomocy Fundacji Na Rzecz Gorzowskiej Szkoły Wyższej, kierowanej ówcześnie przez Kazimierza Marcinkiewicza. Obecnie w ramach czterech wydziałów: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Ekonomicznego, Humanistycznego i Technicznego oferuje kształcenie na czternastu kierunkach studiów I i II stopnia: administracji, bezpieczeństwie narodowym, ekonomii, energetyce, filologii angielskiej, filologii niemieckiej, filologii polskiej, filologii włoskiej, finanse i rachunkowość, informatyce, inżynierii bezpieczeństwa, kulturoznawstwie, mechanice i budowie maszyn, pedagogice, turystyce i rekreacji oraz zarządzaniu. Oprócz studiów dyplomowych uczelnia prowadzi także studia podyplomowe na jedenastu kierunkach. Obecnie w murach gorzowskiej PWSZ kształci się ok. 2,4 tys. studentów, w tym ok. 30 z zagranicy. Funkcję JM Rektora pełni prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Uczelnia jest jedną z największych państwowych zawodowych uczelni w kraju. Na przestrzeni osiemnastu lat wypracowała sobie renomę jednostki odgrywającej kluczową w regionie rolę w kształceniu specjalistów w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego. Szkoła elastycznie reaguje na potrzeby rynku pracy miasta i województwa, perspektywicznie planuje swój rozwój naukowo-dydaktyczny oraz pełni funkcję opiniotwórcze, uczestnicząc w dyskursie publicznym nad kierunkami progresu w przestrzeni gospodarczej, kulturowej, edukacyjnej i społecznej Gorzowa Wielkopolskiego. Polityka menedżerska Uczelni realizowana jest w sposób spójny, kompleksowy i zgodny z potrzebami lokalnymi. Szeroko zakreślony katalog celów strategicznych, operacyjnych i bieżących placówki akademickiej jest systematycznie realizowany, z wykorzystaniem właściwe dobranych i efektywnych instrumentów zarządzania, w tym zwłaszcza zarządzania jakością (w tym zwłaszcza jakością kształcenia), zarządzania wiedzą oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Szkoła wypracowała trwałą zdolność szybkiego reagowania na potrzeby mieszkańców i zmiany w otoczeniu, jak również zdolność wprowadzania innowacji w zakresie organizacji dydaktyki i realizacji projektów rozwojowych, stanowiących warunek konieczny osiągania ambitnych celów przy założeniu, że rynek i satysfakcja klientów usług edukacyjnych stanowią zasadnicze kryterium ich efektywności.

Misja PWSZ została określona w Uchwale Senatu nr 15/000/2011 z 5 kwietnia 2011 r. Uczelnia została w niej scharakteryzowana jako „edukacyjna, obywatelska, społeczna i kulturotwórcza”, której działalność przebiegać będzie zgodnie z następującymi wartościami i celami: 1) własne poczucie narodowe (m.in. kształtowanie przywiązania do ojczystego języka, kultury, ziemi ojczystej, regionu, historii, dziedzictwa kulturowego); 2) szeroko rozumiany humanizm; 3) przygotowanie do życia w społeczeństwie obywatelskim; 4) ochrona przyrody oraz środowiska lokalnego i globalnego; 5) wiedza i umiejętności zawodowe, szczególnie kompetencje związane z etosem nauki, a także związane z etosem pracy; 6) przygotowanie do życia w warunkach zmieniających się potrzeb uczących się generacji, przemieszania się kultur, nacji, systemów wartości; 7) akceptacja standardów i norm międzynarodowych, szczególnie tych, które służą wzajemnemu porozumiewaniu się, współpracy, w tym realizacji standardów zawartych w Strategii Lizbońskiej; 8) otwarcie na postęp naukowy i techniczny; 9) poszanowanie wartości zawartych w kodeksach etyki zawodowej pracowników nauki; 10) rozpoznawanie potrzeb pracodawców i wymogów rynku pracy; reagowanie na priorytety i potrzeby społeczne i gospodarcze Polski oraz województwa i regionu. Zdaniem recenzentów gorzowska PWSZ klarownie i zgodnie z obowiązującymi standardami zarządzania publicznego zdefiniowała swoją misję i kierunki rozwojowe. Sposób ich ujęcia pozwala na osiągniecie zakładanych celów w perspektywie średnio i długookresowej, ale także potwierdza utrwalony wizerunek Szkoły jako jednostki innowacyjnej i kreatywnej, proponującej atrakcyjną ofertę kształcenia, systemowe podejście do dydaktyki i badań oraz wysoką jakością nauczania.

Pozycja i potencjał uczelni mają swoje odzwierciedlenie w nagrodach i wyróżnieniach, które trafiły do rąk władz gorzowskiej PWSZ. Uczelnia m.in. czterokrotnie otrzymała certyfikat „Uczelni Liderów” (w tym także Srebrny Certyfikat), W 2014 roku Szkoła zajęła ósme miejsce w rankingu „Perspektyw” w kategorii Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe. Prowadzone w uczelni kierunki posiadają pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Studenci ocenianej jednostki osiągają znaczące sukcesy sportowe, potwierdzone licznymi trofeami w rywalizacjach na szczeblu regionalnym i krajowym.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim priorytetowo traktuje kwestie związane z jakością kształcenia.

Uczelnia w sposób świadomy i zgodny z potrzebami interesariuszy zewnętrznych kształtuje swoją ofertę dydaktyczną, rozszerzając ją o autorskie kierunki i specjalności o unikalnym charakterze. Realizowane w Szkole programy kształcenia umożliwiają studentom zdobycie nowoczesnej wiedzy i dodatkowych, uzupełniających kwalifikacji, potwierdzonych specjalistycznymi certyfikatami, podnoszącymi wartość rynkową uzyskanego wykształcenia (TELC, CISCO CCNA, Certified Novell Administrator, instruktor rekreacji ruchowej, uprawnienia żeglarskie czy opiekuna lub kierownika placówek wypoczynku dzieci i młodzieży). Cztery kierunki posiadają profil praktyczny (energetyka, informatyka, inżynieria bezpieczeństwa, mechanika i budowa maszyn) – zajęcia tam prowadzone realizowane są z wykorzystaniem metod aktywizujących, przy udziale praktyków reprezentujących sektor gospodarczy i zostały zorientowane na kształtowanie umiejętności i kompetencji zawodowych. Na szczególną uwagę zasługuje kierunek inżynieria bezpieczeństwa, który kształci ekspertów w zabezpieczeniu systemów w przedsiębiorstwach oraz infrastruktury firm przed niepożądanym dostępem. Zdaniem Komisji działania władz PWSZ w zakresie kształtowania portfolio dostępnych usług edukacyjnych w pełni współgrają z obowiązującą misją oraz są dowodem na praktyczne jej realizowanie, przy założeniu, iż prorynkowa orientacja uczelni i zgodność jej oferty z oczekiwaniami rynku pracy jest jednym z rysów charakterystycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Uczelnia ściśle współpracuje z wieloma podmiotami zewnętrznymi, które wspierają studentów w uzyskiwaniu praktycznej wiedzy w ramach wizyt studyjnych i zajęć warsztatowych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt pozyskania grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Wdrożenie narzędzi współpracy PWSZ z przedsiębiorstwami”, realizowanego od października 2014 roku do września 2015 roku. Jego wartość wyniosła blisko 917 tys. zł. Wyjątkowo prężnie – na tle innych ocenianych jednostek - działa uczelniane Biuro Karier i Promocji. Jest ono organizatorem wielorakich przedsięwzięć podejmowanych wspólnie z otoczeniem zewnętrznym uczelni, mających na celu zapoznanie studentów i absolwentów z lokalnym (i nie tylko) rynkiem pracy oraz jego potrzebami oraz umożliwienie pracodawcom bezpośredniego dotarcia do potencjalnych pracowników. Na przestrzeni ostatniego roku BKiP zorganizowało kilkanaście szkoleń, konferencji i warsztatów, m.in.: „Drzwi Otwarte” i „Wiosenne Targi Edukacji, Pracy i Turystyki” (marzec 2014 roku), „Dokumenty aplikacyjne w praktyce” (kwiecień 2014 roku) czy „Autoprezentacja, jak kierować wywieranym wrażeniem” (czerwiec 2014 roku). Dodatkowo Biuro Karier i Promocji prowadzi wymierne działania zmierzające do zacieśniania związków uczelni z jej absolwentami.

Gorzowska PWSZ wykazuje znaczącą aktywność w obszarze CSR i popularyzacji wiedzy w lokalnej społeczności. Uczelnia jest organizatorem i współorganizatorem konkursów dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: „Licz się ze słowami”, „Policz się z matematyką”, „Na inżyniera czeka kariera”, „Konkurs poezji Woldenberskiej”. JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska w lokalnych rozgłośniach „Radio Gorzów” i „Radio Zachód” prowadzi autorską audycję pt. „Gimnastyka języka”, popularyzującą wiedzę o języku polskim. Uczelnia współpracuje również z uniwersytetami trzeciego wieku w wielu miastach regionu (Dębno, Barlinek, Strzelce Krajeńskie, Drezdenko). Pracownicy uczelni prowadzą w tych jednostkach wolontaryjnie wykłady. Uczelnia udostępnia swoje sale i sprzęt na potrzeby prowadzonych przez UTW zajęć.

Analizując podejmowane czynności mające na celu poprawę uczelnianej bazy materialnej (dydaktycznej, sprzętowej) w latach 2012-2014, Komisja zwraca uwagę, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim osiąga w tym zakresie znaczące osiągnięcia, stale inwestując w infrastrukturę, co w sposób bezpośredni przekłada się na jakość kształcenia (na kierunkach o profilu praktycznym jakość ta jest w sposób oczywisty zależna od zaplecza technologicznego i laboratoryjnego). W tym kontekście warto wskazać w szczególności na realizację projektu „Wizyjny system projektowania i nadzorowania procesów produkcyjnych” – unijną inwestycję rozpoczętą w 2014 roku, której celem jest zbudowanie kompleksowego systemu do badań naukowych w zakresie optycznych, precyzyjnych pomiarów 3D elementów maszyn i urządzeń, systemu optycznego projektowania i nadzorowania procesów produkcyjnych oraz transfer tych technologii do przedsiębiorstw sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) zlokalizowanych na terenie województwa lubuskiego. Całkowita wartość projektu wynosi 922 tys. zł. Innym przedsięwzięciem wartym odnotowania jest rozpoczęcie budowy „Laboratorium Środowiskowego” poprzez modernizację i doposażenie budynku dydaktycznego nr 6 przy ul. Chopina 52. Wartość inwestycji wynosi niemal 10,8 mln zł.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim realizuje strategię rozwoju eksponującą 2 paradygmaty zarządzania publicznego: efektywne zarządzanie jakością oraz realizowanie inwestycji infrastrukturalnych (dotyczących zarówno infrastruktury materialnej, jak i społecznej), które postrzegane są przez władze placówki jako czynnik konieczny dla tworzenia warunków emergencji procesów wzrostu i rozwoju, tak w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym, tj. w relacjach interesariuszami lokalnymi. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim jest uczelnią nowoczesną, wysoce konkurencyjną, efektywnie reagującą na potrzeby otoczenia, permanentnie rozwijającą swój potencjał naukowy i dydaktyczny, zgodnie z potrzebami interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych. Realizowana przez nią strategia ma charakter systemowy i długookresowy, a wprowadzane rozwiązania – wysoko ocenione w poprzednich edycjach Programu „Uczelnia Liderów” – cechuje walor trwałości, tak w zakresie stosowanych narzędzi, jak i osiąganych rezultatów. Uczelnia utrzymuje wysoki poziom kształcenia i kontynuuje kurs zorientowany na rozwijanie edukacji praktycznej studentów, wciąż uzupełniając instrumentarium implementowanych w tym zakresie metod, technik i form. W okresie objętym recertyfikacją rozpoczęła realizację wartościowych projektów rozwojowych, które znacząco wzmocnią jej potencjał w obszarze edukacji praktycznej. Wszystko to uzasadnia przyznanie Szkole wysokiej oceny punktowej oraz nadanie – po raz kolejny – certyfikatu „Uczelnia Liderów” (w V edycji Programu).

Dokument opracował:

Przemysław Ruta Sekretarz Programu „Uczelnia Liderów”

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x