Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kalendarium »
Marka, Wiktoryny, Zenona , 29 marca 2024

23 czerwca

2017-06-22, Kalendarium

 

Zdarzyło się:

1842 r. (175 lat) – młody księgarz Friedrich Schaeffer (1815-1845) opublikował ogłoszenie o założeniu firmy: Niniejszym mam zaszczyt wiadomym uczynić, iż z dniem 1 lipca zakładam tu [auf dem hiesigen Platze] sklep z książkami, dziełami sztuki i muzykaliami połączony ze sprzedażą artykułów piśmienniczych i rysunkowych i tym samym pozwalam sobie PT Klientów prosić o łaskawe wsparcie; sklep mieścił się przy Richtstraße 288 (69), dziś Sikorskiego, naprzeciw „Starego Domu Towarowego” i dał początek firmie „Fr. Schäffer & Co.”, najsłynniejszej księgarni i oficynie wydawniczej w mieście.

1913 r. – towarzystwo kredytowe wprowadziło się do swej nowej siedziby przy ul. Sikorskiego 7, dziś siedziba GBS.

1917 r. (100 lat) – zdjęto dzwony z wieży Kościoła Mariackiego i przeznaczono na cele militarne. Pewnego dnia – wspominała autochtonka Janina Nowak – idąc moją trasą z mostu do szkoły, już z daleka zobaczyłam duży ruch koło katedry. Przystanęłam w tłumie i zobaczyłam, jak z wieży katedralnej zdejmowano dzwony. Ludziom kazano odstąpić na dużą odległość. Robotnicy wyrywali kamienie z bruku, aby dzwony można było zrzucić na miękki piasek. Najpierw z okna wieży zrzucono ogromny dzwon. Zarył się prawie cały w ziemi. Był to smutny widok. Ogromny tłum gapiów przypatrywał się w zupełnej ciszy i z pewnym rozrzewnieniem temu jakby pogrzebowi dzwonów.

1943 r. – w mieście uruchomiono komunikację trolejbusową; z powodu niewystarczającej ilości taboru trolejbusowego tramwaje pozostały jeszcze na linii Dworcowa - Plac Słoneczny (do 23.01.1944 r.) oraz Stary Rynek - most na kanale, która funkcjonowała do 30 stycznia 1945 r.

1957 r. (60 lat) – bp Teodor Bensch wyświęcił kolejny rocznik absolwentów WSD; były to pierwsze święcenia dokonane przez ordynariusza gorzowskiego.

1982 r. (35 lat) – w ZKS „Stilon” zawieszono działalność pierwszej drużyny hokeja na lodzie; decyzję taka podjął jednogłośnie zarząd klubu w obecności przedstawicieli WFS, prezesa Jana Znoja i wiceprezesa Stanisława Woźniaka oraz trenera Andrzeja Wołkowskiego, którzy oponowali przeciwko decyzji, postanowiono jednocześnie kontynuować działalność sekcji hokeja, ale w ograniczonym zakresie; podstawą decyzji była ekspertyza stanu lodowiska i urządzeń chłodniczych, który określono jako zły, koszt niezbędnego remontu „Lodostilu” wyniósłby ok. 21 mln, nie było też możliwości uruchomienia lodowiska przed sezonem 1982/82.

1982 (35 lat) – z ośrodka dla internowanych zwolniony został Jan Wielgosz, który niebawem wyemigrował do Szwecji.

1988 r. – powstało Gorzowskie Towarzystwo Handlu Zagranicznego „Gorex”.

2004 r. – otwarto nową siedzibę GOZPN przy ul. Dąbrowskiego 20.

2007 r. (10 lat) – bp Edward Dajczak, sufragan gorzowsko-zielonogórski, został ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim.

Urodzili się:

1917 r. (100 lat) – ks. Jan Kowal, organizator parafii w Starym Polichnie (1957), znany jako rekonstruktor modernistycznego wnętrza kościoła w Mierzęcinie, zm. w 1973 r.

1927 r. (90 lat) – kpt. Mieczysław Tkaczenko, b. funkcjonariusz SB, ekspert od zakładania podsłuchów telefonicznych działaczom opozycji, zm. w 2012 r.

Zmarli:

1983 r.Julian Radecki (65 l.), radny MRN od 1969 r.

1986 r.Sylwester Adamowicz (80 l.), kombatant i pionier miasta, członek pierwszej grupy wągrowieckiej, b. właściciel przedsiębiorstwa spedytorsko-przewozowego przy ul. Mieszka I, b. wiceprezes Zrzeszenia Kupców Polskich i sekretarz zarządu PPS; zm. w Szamotułach.

2002 r. (15 lat) – ks. Józef Anczarski (90 l.), b. dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Gorzowie.

2005 r. – inż. Wacław Pisarczyk (70 l.), organizator (1988) i pierwszy prezes OW Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

2009 r.Jan Zborowski (63 l.), tenisista, 13-krotny mistrz okręgu.

Urodziny obchodzą:

75. – hm Danuta Leśniewska, działaczka społeczna, b. komendantka Chorągwi Gorzowskiej ZHP (1982-1989).

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x