Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kalendarium »
Alfa, Leonii, Tytusa , 19 kwietnia 2024

26 marca

2019-03-25, Kalendarium

Zdarzyło się:

1810 r. – powstała loża wolnomalarska Św. Jana pod Czarnym Orłem”, która działała do 1935 r.

1980 r. – w Klubie Nauczyciela w Gorzowie powstał Gorzowski Klub Szaradzistów „Atena”.

1990 r. – w sąsiedztwie DH „Arsenał” harcerze 23. GDH odegrali rekonstrukcję „akcji pod Arsenałem” z 1943; na czas happeningu zatrzymano ruch uliczny na ul. Chrobrego między katedrą i kinem „Słońce”, rekwizyty wypożyczono w łódzkiej szkole filmowej.

2001 r. – zawiązało się Stowarzyszenie Wodniaków Gorzowskich „Kuna” w celu m.in. rekonstrukcji zabytkowego lodołamacza „Kuna” w 1884 r.

2002 r. – Miejski Klub Pływacki przyjął nazwę „Słowianka”.

Urodzili się:

1919 r. (100 lat)Julian Hładyszewski, działacz ludowy, pionier i b. sołtys Mościczek, zm. w 2009 r.

Zmarli:

1957 r. Max E. A. Richter (63 l.), syn landsberskiego restauratora, malarz i grafik, autor szkiców historycznych rekonstruujących widoki dawnego Gorzowa.

1998 r.Albin Marcinkiewicz (69 l.), brat Leonarda, b. piłkarz „Warty” i „Unii” (1953-1956).

1995 r.Leonard Wolski (86 l.), pionier miasta, b. zast. komisarza ziemskiego.

2010 r.Edward Gryko (52 l.), organizator i pierwszy prezes zarządu Przedsiębiorstwa Robót Remontowych „El-Gor”.

2015 r.Barbara Barylska (72 l.), pianistka, nauczycielka muzyki, b. dyrektor SOA (1974-1978).

Urodziny obchodzą:

82. – Anna Szymanek (-Lange), artystka-plastyk, ceramiczka, która w 1979 r. przeniosła się z Zielonej Góry do Gorzowa.

60. – Ryszard Dubiec, b. żużlowiec Stali (1977-1981), działacz charytatywny w Skwierzynie.

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x