Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kalendarium »
Anieli, Kasrota, Soni , 28 marca 2024

4 czerwca

2019-06-04, Kalendarium

Zdarzyło się:

1433 r. – w czasie polsko-husyckiej wyprawy przeciw Zakonowi Krzyżackiemu joannici poddali Santok wojskom polskim; polska załoga stała na zamku przez 4 lata.

1919 r. (100 lat) – utworzona została Dampfschiffs-Reederei G.m.b.H, mało znana, choć licząca się landsberska spółka armatorska, działająca w okresie międzywojennym na prawach spółki z oo.

1949 r. (70 lat)Edmund Grudziński (1903-1978) został wiceprezydentem miasta; był to bodajże ostatni pionier we władzach miasta

1949 r. (70 lat)  – w Roszarni przy ul. Kobylogórskiej otwarto świetlicę zakładową.

1959 r. (60 lat) – w Gorzowie gościła misja handlowa USA na  XXVIII MPT w Poznaniu, której towarzyszył  II sekretarz ambasady USA Lee Thomson Stull  (1924-1997); delegacja ta zwiedziła GZWS, czyli „Stilon”, jak powiedział „Gazecie Zielonogórskiej”  przewodniczący misji Robert N.D. Arndt (1904-1975), wówczas wiceprezes Arndt, Preston, Chapin, Lamb & Keen, Philadelphia Agency, jednocześnie czołowy działacz kościoła episkopalnego w Pensylwanii,   zaskoczony byłem postępem i techniką produkcji z którą zetknęliśmy się w Gorzowskich Zakładach Włókien Sztucznych. Zakład w pełni nowoczesny. Takie miano uzyskałby on na pewno u nas w Stanach Zjednoczonych. Była to pierwsza po wojnie amerykańska delegacja w Gorzowie.

1989 r. – odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych z udziałem „Solidarności”, pierwszymi senatorami Ziemi Gorzowskiej zostali Stanisław Żytkowski i Stefania Hejmanowska (1937-2014) z Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”; mandaty poselskie w pierwszej turze uzyskali tylko bezpartyjni kandydaci „Solidarności”: Stanisław Bożek (rolnik spod Międzyrzecza) i Marek Rusakiewicz (student), a w okręgu w Choszcznie –Włodzimierz Mokry;  do II tury przeszli:  Ryszard Dyrak (1950-1999) i Bogdan J. Kunicki (1946-2017) (mandat nr 99), Ryszard Kołodziej (1948-2011) i Stanisław Witchen (* 1951) (nr 100)  oraz Lucjan Chojecki (* 1946) i Janina Dziełak-Grześkowiak (* 1936) (nr 103).

2004 r. (15 lat) – we Włostowie (gm. Bogdaniec) odbył się pierwszy zjazd rodziny Masnych z Chwałowic, potomków Franciszka i Józefy

2014 r. (5 lat) – premier Danald Tusk spotkał się z uczniami II LO.

Zmarli:

1257 r.Przemysł I, od 1241 r. książę wielkopolski, który oddał margrabiemu Konradowi kasztelanię santocką wraz z ręką swojej córki Konstancji; śmierć księcia przyspieszyła prawdopodobnie lokację Gorzowa.

1953 r. – ks. Józef Krok (40 l.), od 1947 r. proboszcz w Kłodawie

1982 r.Tadeusz Drzazga (73 l.), pionier Gorzowa, współzałożyciel tygodnika „Ziemia Gorzowska” w 1945  r.

1986 r. Stanisław Binaś (67 l.), kupiec, pionier miasta, właściciel sklepu na rogu Mieszka I i Borowskiego

2003 r. Nina Pawłowska (52 l.), poetka, autorka wierszy o Gorzowie w tomikach „Drzwi otwarte” (1979), „Ja po raz drugi” (1985) i „Ja po raz trzeci” (1994)

2005 r. – inż. Stanisław Seweryński ( 76 l.), chemik, em. pracownik „Stilonu, pionier gorzowskiej koszykówki i honorowy prezes gorzowskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistycznego

2015 r.Bolesław Idziak (87 l.), b. aktor gorzowski (1962-1966).

Urodziny obchodzą:

60. – Arkadiusz Mazurkiewicz, b. żużlowiec „Stali” (1978-1982).

57. – Zenon Jaskuła, b. kolarz zawodowy i zawodnik „Orląt”, wielokrotny mistrz Polski i olimpijczyk.

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x