Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kalendarium »
Beniny, Filipa, Judyty , 6 maja 2024

4 czerwca

2016-06-03, Kalendarium

Zdarzyło się:

1946 r. (70 lat) – erygowane zostało Małe Seminarium Duchowne w Gorzowie, pierwszym rektorem został ks. Jan Wujda; była to pierwsza katolicka szkoła średnia w Gorzowie.

1966 r. (50 lat) – Erwin Jarzębski z Gorzowa został jednym z laureatów II Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze zdobywając nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz nagrodę specjalną LTK dla najlepszego spośród reprezentantów woj. zielonogórskiego.

1966 r. (50 lat) – zorganizowano po raz pierwszy „Dni Gorzowa”; były one elementem obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego i trwały do 12 czerwca, odbyło się ogółem 40 różnego rodzaju imprez artystycznych, zaprezentowano dorobek lokalnych zespołów artystycznych, znanego już w kraju i zagranicą zespołu cygańskiego „Terno” oraz zespołu pieśni i tańca Ziemi Łódzkiej, a teatr urządził przegląd swych sztuk.

1971 r. (45 lat) – w związku z dymisją dyrektor Krystyny Tyszarskiej, która znalazła się w konflikcie z miejską instancja PZPR, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Sztuki interweniowali u przewodniczącego PMRN Jana Telca, w wyniku osiągniętego kompromisu dyrektorem teatru został jej mąż Celestyn Skołuda, a Krystyna Tyszarska pozostała na stanowisku kierownika artystycznego; powołano też zast. dyrektora teatru ds. administracyjnych, którym został Piotr Wołoszyn; właściwie nic się nie zmieniło, ale dzięki tej roszadzie „honor partii został uratowany i mój stołek także – komentowała po latach K. Tyszarska.

1971 r. (45 lat) –w Gorzowie wystąpił zespół „No To Co”; w Klubie Chemika odbył się recital Mieczysława Święcickiego.

2014 r. – premier Donald Tusk spotkał się z uczniami II LO.

Urodzili się:

1906 r. (110 lat) – ks. Władysław Bury, b. proboszcz w Lubiszynie (1959-1971), zm. w 1978 r.

Zmarli:

1257 r.Przemysł I, od 1241 r. książę wielkopolski, który oddał margrabiemu Konradowi kasztelanię santocką wraz z ręką swojej córki Konstancji; śmierć księcia przyspieszyła prawdopodobnie lokację Gorzowa.

1892 r.Rudolf Robert Hembd (52 l.), landsberczanin, superintendent w Brandenburgu, b. proboszcz w Ulimiu.

1953 r. – ks. Józef Krok (40 lat), od 1947 r. proboszcz w Kłodawie.

1982 r.Tadeusz Drzazga (73 l.), pionier Gorzowa, współzałożyciel tygodnika „Ziemia Gorzowska” w 1945 r.

1986 r. (30 lat) Stanisław Binaś (67 l.), kupiec, pionier miasta, właściciel sklepu na rogu Mieszka I i Borowskiego.

2003 r. Nina Pawłowska (52 l.), poetka, autorka wierszy o Gorzowie w tomikach „Drzwi otwarte” (1979), „Ja po raz drugi” (1985) i „Ja po raz trzeci” (1994).

2005 r. Stanisław Seweryński (76 l.), inż. chemik, em. pracownik „Stilonu, pionier gorzowskiej koszykówki i honorowy prezes gorzowskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistycznego.

2015 r.Bolesław Idziak (87 l.), b. aktor gorzowski (1962-1966).

Urodziny obchodzą:

57. – Arkadiusz Mazurkiewicz, b. żużlowiec Stali (1978-1982).

54. – Zenon Jaskuła, b. kolarz zawodowy i zawodnik „Orląt”, wielokrotny mistrz Polski i olimpijczyk.

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x