Agnieszki, Amalii, Czecha , 20 kwietnia 2024

Łucznicy Startu w światowym rankingu

2013-07-09, Sport

Z udziałem 132 zawodników z 14 krajów w Nove Mesto nad Metuji w dniach 01 - 07 lipca 2013 r. odbył się II Światowy Ranking Osób Niepełnosprawnych w łucznictwie.

Do Czech udała się 9 – osobowa reprezentacja polskich łuczników niepełnosprawnych, w tym 4 przedstawicieli Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "START" (Alicja Bukańska, Milena Olszewska, Marek Kantczak, Krzysztof Kornatowski).

Po rundzie kwalifikacyjnej na najwyższej pozycji spośród gorzowskich zawodników znalazł się Marek Kantczak, który w kategorii Compound Men Open zajął 2 miejsce (2x50m - 683 pkt., rekord Polski), Krzysztof Kornatowski 31m. (645 pkt.), zaś w kategorii RWST Milena Olszewska zajęła 3 miejsce (FITA 1209 pkt.), Alicja Bukańska 6 m. (1153pkt). W rozgrywkach drużynowych zespół kobiet w składzie Milena Olszewska, Alicja Bukańska i Grażyna Wojciechowska zdobyły złoty medal pokonując w finale zespół Ukrainy 193 - 168. Dobrze spisała się również drużyna Compound Men Open (Marek Kantczak, Krzysztof Kornatowski, Adam Dudka), która wejście do finału przegrała ulegając utytułowanej drużynie USA zaledwie 1 pkt. (229 : 22 i ostatecznie zajęła czwartą pozycję.

Indywidualnie najlepiej spisała się Milena Olszewska, która w finale spotkała się z Javzmaa Byambasuren z Mongolii. W rewanżu za pojedynek o brązowy medal na IP w Londynie tym razem górą była zawodniczka z Mongolii (6:0).

W konkurencji Compound Men Open Marek Kantczak zajął ostatecznie 7 miejsce przegrywając wejście o czwórkę finałową z Amerykaninem Johnatanem Mize 139-137. Alicja Bukańska zajęła ostatecznie 9 m., a Krzysztof Kornatowski 17 m.

W sumie Polacy z rankingu światowego przywożą 3 medale: 1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy.