Sukcesy i porażki – Sukces roku (3)

2019-01-02, Sport

Pożegnaliśmy już 2018 rok, ale dalej jesteśmy w trakcie podsumowania występów gorzowskich sportowców.

Mistrzyni Europy Milena Olszewska miała bardzo udany 2018 rok i liczymy, że podobnie będzie w bieżącym sezonie

Jaki ten 2018 rok był dla naszego sportu? Raczej nie zapisał się on w historii jako szczególnie wyjątkowy, ale narzekać także nie powinniśmy. Tradycyjnie już nasi sportowcy odnieśli sporo spektakularnych sukcesów, o których długo będziemy jeszcze dyskutowali, a na pewno pozostaną nam w pamięci. Były bowiem medale mistrzostw świata, Europy, a przede wszystkim mnóstwo medali mistrzostw Polski. Jak to w sporcie, nie wszystko udało się jednak osiągnąć na co mogliśmy liczyć. Taki jest urok sportu. Nie tylko zwycięstwa rozpamiętujemy, o porażkach chcemy jak najszybciej zapomnieć, ale nie zawsze jest to proste.

Dzisiaj przyznajemy tytuł w kategorii ,,Sukces roku’’ i kierujemy go w stronę wszystkich sportowców niepełnosprawnych zrzeszonych w gorzowskim Starcie. Czynimy to dlatego, że każdy rok przynosi z ich strony coraz większe sukcesy sportowe. I to nie tylko w lekkoatletyce, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić czy nawet w łucznictwie. Ostatnio nasi sportowy ze Startu błyszczą również w innych dyscyplinach, jak choćby w pływaniu, szachach, kolarstwie, tenisie stołowym i strzelectwie. Przypomnijmy sobie kilka ważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć reprezentantów Startu.

Największymi gwiazdami byli oczywiście lekkoatleci, którzy w mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyli aż 16 medali (6 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe). Do tego Bartosz Tyszkowski, który wygrał w pchnięciu kulą ustanowił rekord świata. Podobnie Renata Śliwińska także w pchnięciu kulą. Poza nimi mistrzami Starego Kontynentu zostali: Krzysztof Ciuksza (w biegach na 200 i 400 metrów), Maciej Lepiato (skok wzwyż) oraz Marek Wietecki (rzut dyskiem). Srebrne krążki trafiły do: Mateusza Michalskiego (w biegach na 100 i 200 m), Renaty Śliwińskiej (w rzucie dyskiem), Mateusza Wojnickiego (w rzucie oszczepem), Łukasza Mamczarza (w skoku wzwyż) i Marka Wieteckiego (w rzucie oszczepem). Z kolei brązowe medale odebrali: Łukasz Czarnecki (rzut oszczepem), Michał Głąb (pchnięcie kulą), Krzysztof Ciuksza (bieg na 100 m) i Faustyna Kotłowska (rzut dyskiem). Ponadto nasi przedstawiciele ,,królowej sportu’’ wywalczyli 32 medale (17 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych) w mistrzostwach Polski seniorów, co potwierdziło bardzo wysoki poziom szkolenia w sekcji. Do tego doszły sukcesy w młodszych kategoriach wiekowych i wygrana w klasyfikacji medalowej w mistrzostwach Polski seniorów oraz juniorów.

W strzelectwie rewelacyjnie radził sobie Kacper Pierzyński, który z drużyną narodową wywalczył aż dwa medale w mistrzostwach Europy – srebrny i brązowy. Z kolei na mistrzostwach świata w Korei Płd pobił własny rekord świata juniorów w konkurencji pistoletu standardowego na 10 m. Rywalizację w Cheongju ukończył na dziewiątym miejscu.

Duże sukcesy odnieśli w 2018 roku tenisiści stołowi. Podczas drużynowych mistrzostw Polski w klasie 11 Marek Chybiński i Damian Fira wywalczyli srebrny medal a Marek Bajek i Piotr Dobrzyński brązowy. Podczas indywidualnych mistrzostw Polski zawodnicy Startu wywalczyli siedem medali (złoty, dwa srebrne i cztery brązowe). Ponadto Marek Chybiński i Damian Fira uczestniczyli w mistrzostwach świata. W klasyfikacji końcowej ten pierwszy sklasyfikowany został na pozycjach 11- 15, a drugi na miejscach 16-17.

Sporo medali wywalczyli szachiści. W rozegranych w Gorzowie mistrzostwach Polski w szachach szybkich i błyskawicznych Jan Przewoźnik został podwójnym mistrzem kraju w szachach szybkich i błyskawicznych a  Janusz Trusewicz sięgnął po brązowy medal w tej pierwszej kategorii. Ponadto w rywalizacji drużynowej Start zdobył dwa złote medale i jeden brązowy w szachach szybkich oraz złoty, srebrny i brązowy w szachach błyskawicznych.

Dwukrotna brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich w łucznictwie, Milena Olszewska otrzymała puchar prezydenta Andrzeja Dudy w uznaniu wybitnych osiągnięć sportowych w roku stulecia odzyskania niepodległości. W ubiegłorocznych mistrzostwach Polski nasza ekipa w sumie zdobyła osiem medali, w tym dwa złote, dwa srebrne i cztery brązowe. Z kolei w mistrzostwach Europy Paraarchery w czeskim Pilźnie Milena Olszewska wywalczyła złoty medal indywidualnie i tytuł mistrzyni Europy w łukach olimpijskich kobiet oraz srebrny medal wraz z Pawłem Daleszyńskim w mikście klasycznym.

W pływaniu podczas letnich mistrzostw Polski największy sukces odniosła Karolina Siuda, która w połączonych kategoriach S11 i S12, wygrała w swojej kategorii rywalizację na 50 i 100 m stylem klasycznym oraz 100 dowolnym i 50 m stylem grzbietowym, zostając mistrzynią Polski. Natomiast w zimowych mistrzostwach Polski gorzowianie wywalczyli dziewięć medali (trzy złote, dwa srebrne i cztery brązowe medale). Naszą gwiazdą ponownie była Karolina Siuda, która sięgnęła aż po trzy złote i jeden srebrny medal.

Były również sukcesy w kolarstwie szosowym. Po medale w mistrzostwach Polski sięgali: Sylwia Maciejkiewicz (dwa złote), Joanna Szeliga (złoto i srebro), Rafał Lenckowski (złoty), Grażyna Kidoń (dwa srebrne), Adam Bernatowicz (srebrny i brązowy) oraz Krzysztof Janowski (dwa brązowe).