2016-01-01, Sport

Za nami kolejny rok. Jaki on był dla gorzowskich sportowców, działaczy i kibiców?

Bartosz Zmarzlik - najlepszy gorzowski sportowiec 2015 roku

Jak już napisaliśmy przy pierwszej części podsumowania, od kilku lat obserwujemy wyraźny kryzys, zwłaszcza w najpopularniejszych dyscyplinach i grach zespołowych. Na szczęście mamy sportowców, którzy dzielnie bronią honoru Gorzowa, choć nie zawsze gorzowianami są, a jedynie reprezentują nasze kluby. Ale to głównie dzięki nim mamy możliwość emocjonowania się ciekawymi wydarzeniami. Przypomnijmy sobie najlepszych gorzowskich sportowców i ich sukcesy w 2015 roku.

W minionym roku najwięcej radości przyniósł nam junior Stali – Bartosz Zmarzlik. Jego zwycięstwo w Grand Prix Challenge w Rybniku i awans do cyklu Grand Prix to wydarzenie, które wzbudziło podziw całego żużlowego świata. Do tego, jako pierwszy wychowanek Stali, wywalczył indywidualne mistrzostwo świata juniorów, trzeci raz w karierze sięgnął po drużynowe mistrzostwo świata U-21. Zmarzlik błyszczał również na krajowych torach, czego efektem było wywalczenie wicemistrzostwa Polski seniorów indywidualnie i w parach (razem z Krzysztofem Kasprzakiem i Tomaszem Gapińskim). Po raz pierwszy w karierze został też młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski, a do kolekcji dorzucił złoto w parach juniorów (wraz z Adrianem Cyferem i Rafałem Karczmarzem). Uzupełniając listę sukcesów naszych żużlowców w 2015 roku trzeba wspomnieć o brązowym medalu w IMP zdobytym przez Gapińskiego.

Najlepsza gorzowska kajakarka Karolina Naja w tym sezonie nie wzbogaciła swojego dorobku o medal mistrzostw świata (dwukrotnie czwarta), ale zdołała wywalczyć nominację olimpijską i sięgnąć po dwa medale mistrzostw Europy. Bardziej cenny, złoty, wywalczyła w dwójce z Beatą Mikołajczyk na olimpijskim dystansie 500 metrów, natomiast na dystansie dwa razy dłuższym obie panie sięgnęły po srebrny krążek. Do tego warto dodać brązowy medal zdobyty podczas I Igrzysk Europejskich w czwórce na 500 metrów oraz dwie drugie pozycje w Pucharze Świata.

Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów) przywiózł z mistrzostw świata, które odbyły się w Mediolanie, srebrny medal w konkurencji kanadyjkowych dwójek na 500 metrów. Jego partnerem w osadzie był Vincent Słomiński ze Stomilu Poznań. Gorzowianin ma również zwycięstwo w Pucharze Świata w C-2 na 200 metrów.

Kolejny z naszych kajakarskich asów Paweł Kaczmarek wywalczył olimpijską nominację podczas mistrzostw świata seniorów, gdzie w K1 na 200 metrów był siódmy. Ponadto wraz z kolegą klubowym z AZS AWF Grzegorzem Bierzało został młodzieżowym wicemistrzem świata na 200 metrów. Obaj na tym samym dystansie wywalczyli młodzieżowe mistrzostwo Europy a dodatkowo Kaczmarek zdobył srebro w jedynce na tej samej imprezie.

Kajakarstwo dalej jest jedną z wiodących gorzowskich dyscyplin o czym świadczy kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski w rożnych kategoriach wywalczonych przez reprezentantów trzech naszych klubów – AZS AWF, Admiry oraz G’Power.

Mieliśmy również chwilę radości podczas młodzieżowych mistrzostw świata w wioślarstwie, kiedy to polska osada dziewcząt dopłynęła do mety na pierwszej pozycji, a wśród płynących była reprezentantka AZS AWF Olga Michalkiewicz.

Nie zabrakło sukcesów w sportach z udziałem zawodników niepełnosprawnych. Ich lista jest doprawdy imponująca, ale te najważniejsze laury stały się udziałem naszych medalistów mistrzostw świata. W rozegranych w katarskim Ad-Dausze mistrzostwach nasi reprezentanci wywalczyli pięć medali, w tym dwa złote i trzy brązowe. Naszymi bohaterami zostali Maciej Lepiato i Bartosz Tyszkowski. Ten pierwszy w skoku wzwyż nie tylko szybko zapewnił sobie złoty medal, ale pobił również rekord świata wynikiem 2,18 m w kategorii T44. Bartosz Tyszkowski, walczący w grupie F41, pchnął kulę na odległość 13,43 m co również jest rekordem globu. Łukasz Mamczarz w grupie F42 w skoku wzwyż uzyskał rezultat 1,78 m, co dało mu trzecią pozycję. W biegu na 200 m w kategorii T13 na trzeciej pozycji linię mety minął Mateusz Michalski  Kolekcję medalową uzupełnił Marek Wietecki, który w grupie F12 zajął trzecie miejsce w rzucie dyskiem, wynikiem 44,76 m. Do tej kolekcji gorzowianie dorzucili siedem medali w Soczi, gdzie odbyły się zawody IWAS Word Games.

Mieliśmy poza tym liczne sukcesy w sportach walki, jak choćby w Koszalinie, gdzie odbyły się I mistrzostwa Europy w brazylijskim jiu jitsu Gi (w kimonach) i NoGi (bez kimon) federacji CBJJP. Zawodnicy startowali w kategorii junior i senior. W zawodach wystąpiło ośmiu reprezentantów Jamniuka Gorzów oraz pięciu zawodników Pretoriana Gorzów. Ci pierwsi sięgnęli po sześć medali (cztery złote i po jednym srebrnym oraz brązowym), drudzy po cztery medale (jeden srebrny i trzy brązowe). Gorzowskimi mistrzyniami Europy zostały Aleksandra Dopierała w wadze do 64 kg oraz Edyta Nowacka w kategorii wagowej + 70 kg. Ponadto po złote medale sięgnęli Paweł Krawczuk i Łukasz Pietrykowski. Srebrny medal wywalczyła Ewa Łopuszańska w kategorii do 70 kg., a brązowy Bartłomiej Wilman. Z zawodników Pretoriana wicemistrzem Europy w dywizji niebieskich pasów w wadze -79 kg został Kamil Oniszczuk. W tej samej dywizji w wadze  -73 kg po brąz sięgnął Marcin Łankuć. W dywizji purpurowych pasów trzeci był Jarosław Strzesak (waga -73 kg), a w dywizji białych pasów na najniższym stopniu podium stanął Tomasz Zaremba (waga -79 kg). Sporo sukcesów odnieśli gorzowscy judocy, karatecy, kickboxerzy i inni przedstawiciele sportów walki w innych imprezach, MW tym mistrzostwach Polski.

Oczywiście to nie wszystkie sukcesy gorzowskich sportowców, ale staraliśmy się przypomnieć te – naszym zdaniem – najważniejsze. Dodajmy jeszcze, że z brązowym medalem mistrzostw świata piłkarzy ręcznych z Kataru powrócił Jerzy Buczak, wieloletni fizjoterapeuta polskiej reprezentacji.