Irydy, Tamary, Waldemara , 5 maja 2024

Jest finał! Gorzowskie koszykarki wygrały w Gdyni!

2024-03-07, Sport

Po wtorkowym zwycięstwie 74:72 dzisiaj nasze koszykarki zwyciężyły w Gdyni 73:66 i po raz czwarty w historii klubu awansowały do wielkiego finału ligi.

Podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego pokonując drugi raz Arkę zapewniły sobie jednocześnie przynajmniej srebrny medal, ale w klubie apetyt są większe. Wszyscy marzą o pierwszym w historii Gorzowa złotym medalu. W finale nasze zagrają z KGHM BC Polkowice. Pierwszy mecz zaplanowano na wtorek 12 marca w Polkowicach, ale może zostanie przesunięty na poniedziałek, 11 marca. Decyzja powinna zapaść w piątek.

Na początek trochę historii. Pierwszy raz gorzowianki na podium w lidze stanęły w 2008 roku, sięgając po brązowy medal. Potem dwa lata z rzędu meldowały się w finałach, ale dwukrotnie musiały uznać wyższość rywalek (dwukrotnie była to Arka Gdynia) i odbierały srebrne krążki. Na zakończenie tej medalowej serii w 2011 roku do skarbca wpadł drugi brązowy medal, po czym nastąpiła dłuższa przerwa.

Wszystko co piękne powróciło w 2019 roku, kiedy to trzeci raz nasze dziewczęta awansowały do finału, lecz również tym razem nie udało się wywalczyć złotego medalu. Lepsze okazały się koszykarki z Polkowic.  Później mieliśmy brązową serię. Na trzeciej pozycji rozgrywki kończyliśmy w latach 2020, 2021 i 2023. Czyli przed nami jest już piąte podium w sześciu ostatnich sezonach, a dodajmy, że w 2022 roku gorzowianki były o krok od medalu, plasując się na czwartej pozycji. Tak świetnej serii nie było więc nigdy w historii klubu, a nie jest przecież powiedziane, że w następnych latach nasz zespół nie będzie śrubował już i tak znakomitego wyniku.

A teraz kilka zdań o meczu w Gdyni, który był podobny do tego co oglądaliśmy w Gorzowie 48 godzin temu. W pierwszej połowie dominowały gospodynie, które już po pięciu minutach prowadziły 10:3. Gorzowianki w drugich pięciu minutach zdołały trochę odrobić strat, ale po inauguracyjnej kwarcie miejscowe miały wciąż cztery punkty przewagi, którą nie zdołały jednak powiększyć w drugiej kwarcie i to był dobry sygnał dla przyjezdnych, które często w drugich połowach radzą sobie lepiej niż w początkowych fazach spotkań.

W 12 minucie nasze wyszły bowiem na pierwsze w meczu prowadzenie (18:17), lecz osiem kolejnych punktów trafiło na konto Arki. Po trafieniu Chloe Bibby w 16 minucie akademiczki ponownie były na prowadzeniu (30:29), ale ostatecznie na przerwę bardziej uśmiechnięte zeszły gdynianki, prowadząc trzema punktami (37:34).

Po zmianie stron Elena Tsineke rzutem za trzy punkty doprowadziła do remisu 37:37 i od tego momentu przez kolejnych kilka minut oglądaliśmy bardzo twardą i zaciętą walkę o każdą piłkę i o każdy punkt a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Na 69 sekund przed końcem trzeciej kwarty był remis 52:52, lecz w tym momencie za trzy trafiła Weronika Kuczyńska.

Na niespełna sześć minut przed ostatnią syreną mieliśmy remis 63:63 i w tym momencie wydarzyło się coś, o czym w Gdyni długo nie zapomną. Przez kolejnych pięć minut gospodynie nie zdołały trafić ani razu, a gorzowianki w tym czasie spokojnie punktowały, zdobyły dziesięć oczek z rzędu i załatwiły sobie miejsce w finale.

Wielkie gratulacje!

VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów 66:73 (17:13, 20:21, 15:21, 14:18)

Stan rywalizacji: 2:0 dla PSI Enei AJP Gorzów

VBW Arka: Rennia Davis 21, Barbora Wrzesiński 14, Marissa Kastanek 12 i Kamila Borkowska 12, Mikayla Cowling 7, Kamila Podgórna, Laura Miškinienė, Magdalena Szymkiewicz, Bożena Puter.

PSI Enea: Chloe Bibby 22, Elena Tsineke 15, Weronika Telenga 10, Nora Wentzel 7, Stephanie Jones 7, Aleksandra Pszczolarska 5, Anna Jakubiuk 4, Wiktoria Kuczyńska 3.