Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kultura »
Sergiusza, Teofila, Zyty , 27 kwietnia 2024

Reggae nad Wartą

2012-07-25, Kultura

Tegoroczna edycja festiwalu Reggae nad Wartą odbędzie się 27-28 lipca w amfiteatrze. Organizatorem tradycyjnie jest Miejskie Cetrum Kultury.

medium_news_header_985.jpg

Reggae nad Wartą to najstarszy i największy z polskich festiwali muzyki reggae. Organizowany był od 1986 roku do połowy lat 90-tych. W pierwszym festiwalu wzięło udział kilkanaście tysięcy widzów. Wystąpiła wówczas cała polska czołówka tego gatunku – Daab, Gedeon Jerubbal, Izrael-Kultura, Ro-kosz, R.A.P i Niepodległość Trójkątów. Wydana została też gazeta festiwalowa  „ Spojrzenia”. W radzie artystycznej zasiedli tacy znawcy tematu, jak Sławomir Gołaszewski i Włodzimierz Kleszcz. W kolejnych edycjach przez gorzowski amfiteatr przewinęła się cała czołówka polskich zespołów reggae, a także wielu artystów zagranicznych. Na koncerty przychodziły i przyjeżdżały z innych miast tłumy młodzieży, wszyscy wspaniale się bawili. Stąd zrodziła się popularność i legenda tego festiwalu.

Po latach przerwy w Miejskim Centrum Kultury zrodził się pomysł wskrzeszenia kultowego festiwalu. W 2005 odbyła się pierwsza jednodniowa reaktywacja. W roku 2006 dzięki wsparciu władz miasta festiwal powrócił w pełnej krasie i z międzynarodową obsadą.

Jarosław Hejenkowski w wydanej w 2004 roku „Encyklopedii polskiego reggae” pisał „możemy chyba bardziej optymistycznie spojrzeć na reggae po polsku. Reggae nad Wartą jest imprezą, która bowiem może stać się przedmiotem do rozważań nad kondycją i uwarunkowaniami tej muzyki w polskiej rzeczywistości. Przecież w gorsecie konwencji reggae jest tyle różnorakich form wypowiedzi, że nie sposób przekazać tego słowami. Tą muzyką zajmują się już nie tylko hobbyści, wielu profesjonalnych muzyków przeszedłszy inne szkoły zwróciło się w stronę reggae. Grup jest wiele, powstaje jeszcze więcej”.

Organizatorzy zachęcając do udziału w festiwalu, napisali „Festiwal cieszy się dużą estymą środowiska muzycznego i kolejnych pokoleń wykonawców, dla których występ na RnW jest ważnym doświadczeniem. Od lat Reggae nad Wartą nie jest jedynym, ani nie największym, ale nadal jest szczególnym i wyjątkowym festiwalem.

Program tegorocznego Reggae nad Wartą przedstawia się następująco:

Sobota, 28 lipca 2012, godz. 19.00 wystąpią zespoły:

Kim są artyści?

I dzień

Ferendżi 

Zespół otwiera tegoroczną edycję RnW dzięki wygranej na Wake Up&Live Festiwal w Sulęcinie. W ich muzyce widać fascynację muzyką jamajską i amerykańską lat 60. i 70. Piszą sami teksty, ale śpiewają też do tekstów Stachury, Leśmiana, a nawet świętego Franciszka z Asyżu. Wykonują we własnych aranżacjach utwory The Doors, Dead Can Dance.

Skład: Grzegorz Rasta Krawczak (V, g, djembe), Adrian Gron Gronek (g), Mateusz Mat Walczak (g, djembe, cajon), Leszek Garstka (dun-duny i inne instrumenty perkusjonistyczne), Adam Koterski (gb).

Bongostan

Zespół powstałw grudniu 2009 roku. Utworzyli go Paweł Kinder oraz Daniel Bugla, którzy swoimi pomysłami nadali kierunek. W 2010 roku, gdy ustabilizował się skład zespół przystąpił do nagrywania pierwszej płyty, ale wydał ją dopiero w tym roku pt. „Rasta Kasta”. W 2011 roku występ na festiwalu w Opolu przyniósł zaproszenia do występu z zespołem VooVoo. Również w 2011 roku zespół zdobył I miejsce podczas opolskich eliminacji FAMA 2011. Grają rock, reggae i ska.

Fat Burning Step 

Grają muzykę pokrewną takim stylom, jak dub, rock, world, reggae z enigmatycznym dubstep textures. Zespół szczególnie ceni sobie współpracę z basistą Bondem,wokalistką o grecko-brytyjskich korzeniach Marią Payne oraz inżynierem i producentem Rolim Mosimannem (współpracował z Björk). Skład: Radek Bond Bednarz (gb), Maria Payne alias Maria-Siren (wokal, taniec, teksty, producentka), Blu Rum 13 (raper), Przemek Gibki (g), Michał Muszyński (dr), Paweł Konikiewicz (keyb), Olga Kończak (cello, erhu), Tomek Kasiukiewicz (tb), Jan Krzeszowiec (fl), Adrianna Stycz (v), Jagoda (v).

Jafia Namuel

Zespół powstał w 1994 roku w Pile. Gra w stylu roots reggae z akcentami chrześcijańskimi. Geneza nazwy - Jafia Namuel to po hebrajsku wspaniały dzień Boga - związana jest z chrześcijańskimi korzeniami zespołu.Zagrał on wiele koncertów w Polsce (ok. 120 rocznie), w Niemczech, Holandii, Belgii i Francji. Wystąpili na kilku festiwalach, m.in. Song of Songs Festiwal w Toruniu, Folk Fiesta, Przystanek Woodstock w Żarach. Zespół nagrał wspólnie z Voo Voo hymn WOŚP pt. „Karnawał - pozytywne myślenie”. Po kilku latach przerwy spowodowanej wyjazdem lidera grupy za granicę, w 2006 zespół powrócił na scenę. Dyskografia: „Roots & Culture”,  „Karnawał – pozytywne myślenie” (singel), „Zapamiętaj chwilę” (singel), „In Time”, „One Love Train”.

Skład: Dawid Portasz (v, g), Tomasz Koźlarek (gb), Mirosław Chojnacki (dr), Jan Ya-who Gembala  (keyb), Adam Kamiński (keyb), Rafał Czajkowski (g), Marek Popis (g)

Obidaya

Grupa pochodzi z Paryża, gra w stylu roots reggae. Zespół swoje przesłanie oparł na mistycyzmie i ideach silnie zakorzenionych w ruchu rastafariańskim. Muzycy walczą o prawo do wolności dla każdego człowieka, aby każdy mógł żyć tak, jak uważa to za słuszne, mając na uwadze szacunek dla ludzkiego życia i naturalnego środowiska. Zespół przekonany iż miłość to klucz do lepszego świata, oddaje jej hołd w swoich piosenkach. Czterech wokalistów i siedmiu instrumentalistów odważnie sięga po tradycje jamajskiego reggae lat siedemdziesiątych. Pierwszy koncert zespół zagrał w Paryżu w 2009 roku, później koncertowali w całej Francji, Niemczech, Luksemburgu.

II dzień

Las Melinas 

Zespół założył około roku 2005 klawiszowiec Grzegorz Badyl Maciejak w Trzebielu. Inspiracją do powstania kapeli była muzyka w stylu ska. W dzisiejszej twórczości grupa nawiązuje do drugiej  fali ska, rock'n'rolla i swingu. W składzie są dwa puzony, trąbka i saksofon, perkusja, gitara , bas,  instrumenty klawiszowe i wokal, uzupełniane od czasu do czasu dodatkowymi gośćmi. Obecnie zespół występuje w składzie od 8 do 12 członków. W 2011 roku wydał własnym sumptem debiutancki album.

Pangea 

Zespół powstał w 2006 roku, ale intensywnie działać zaczął dopiero w 2010, zaś sceniczny debiut miał  w szczecińskim Free Blues Club w czerwcu 2011 roku. Tworzą go muzycy, którzy stylu reggae uczyli się uczestnicząc w szczecińskich projektach poświęconych temu gatunkwoi. Muzyka Pangei to stylizacja na roots reggae, głównie pierwszej połowy lat 70. Skład tworzą: sekcja rytmiczna, sekcja dęta, organy, gitary oraz trójka wokalistów.

Skład: Łukaszewski (v, org), Domagała (v) Biskupski (g, v), Serewiś (s), Zwoliński (s), Porowski (tp) Sowa (b), Buciarski (dr), Laskowski (g)

Natural Dread Killaz i Mesajah

Zespół pochodzi z Wrocławia. Mesajah to frontman Natural Dread Killaz, który wspierany przez brata paXona od 2003 roku tworzy reggaeową grupę. Obaj bracia są mocno osadzeni w muzyce reggae, jednak zaczynali od trip-hopu i dubu, a reggae dopiero z biegiem czasu stało się głównym nurtem ich działalności. Są jednocześnie producentami, autorami tekstów, kompozytorami. W swojej muzyce sięgają  głównie do rytmów reggae, dancehall, dub, ragga i hip-hop, a nawet do salsy. Mesajah przez krytyków określany jest jako artsyta nietuzinkowy. Wraz z zespołem występował z wieloma bardzo znanymi wykonawcami, których lista jest długa. W 2005 roku zespółnagrał płytę „Naturalnie”, a w2010 „Ile lat”. W 2008 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Mesajah „Ludzie prości”, a w 2012 „Jestem stąd”. Zespół tworzą: Manuel Mesajah Rengifo Diaz,  Daniel Paxon Rengifo Diaz i Grzegorz Yanaz Janas[1].

Zebra

Zebra - Experimental Dub założona została w 2007 roku przez Zdzisława Orłowskiego i Natalię Norko. Początki działalności zespołu przypadają na Kraków, obecnie stacjonuje on we Wrocławiu. Zespół eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest dub. Jego członkowie tworzą wybuchowe, psychodeliczne mieszanki, łącząc nowoczesne, elektroniczne brzmienia z żywymi instrumentami akustycznymi, takimi jak: wiolonczela, flet poprzeczny, gitara basowa, djembe, melodica, akordeon czy perkusja określając swoją muzykę mianem „experimental dub". Zebra zadebiutowała w 2009 roku, w roku 2010 roku zdobyła drugie miejsce w konkursie Łowimy Talenty, podczas Maj Music Festival w Katowicach. Ukazał się ich debiutancki album pt. „Dream Walking”. Zebra staje w obronie natury, buntuje się przeciwko czasom zmechanizowanych uczuć i wyścigu szczurów. Duszę zespołu wypełnia gniew i frustracja. Zespół stara się ukazać za pomocą oryginalnego brzmienia inny obraz świata - bardziej magiczny. Zespół oncertuje na terenie całego kraju i przygotowuje się do nagrania drugiego albumu.

Natural Mystic Akustycznie 

Grupa z Sosnowca pod koniec ubiegłego roku wydała płytę , która była zapowiadana już podczas letnich festiwali, takich jak Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival czy Reggae na Piaskach. Nosi ona tytuł „Full Steam Ahead”. Muzyka tam zawarta zawiera elementy reggae, folk, country, drum'n'bass, a nawet tanga. Piosenki na płycie śpiewają Gabi Budzianowską i Marcina Kina Grupa opiera się na instrumentarium akustycznym: kontrabas, gitary, akordeon, trąbka.

Abradab

AbradAb to współtwórca hardcore psycho-rapu i jeden z założycieli formacji rapowej Kaliber 44.

AbradAb wraz z Kalibrem 44 sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii - nominacja do „Fryderyka" dla debiutanckiego krążka „Księga Tajemnicza - Prolog" (1996), album „W 63 minuty dookoła świata" (1998) otrzymał status złotej płyty, za „3:44" (2000) zespół otrzymał Fryderyka za najlepszy album hip-hop w Polsce. Utwór „Konfrontacje" z tego albumu przez ponad 200 tygodni utrzymywał się na liście przebojów Radiostacji, ustanawiając tym samym rekord dla polskiego hip-hopu. W roku 2000, Kaliber 44 zawiesił działalność, a  AbradAb rozpoczął karierę solową.  AbradAba solo to hip-hop z wpływami funku i reggae. W 2004 roku AbradAb otrzymał Fryderyka za solowy album „Czerwony album”. W 2005 roku ukazała się kolejna płyta „Emisja spalin”,a w 2008 „Ostatni poziom kontroli”. Abradab nieprzerwanie koncertuje w Polsce, USA, Anglii, Irlandii, Niemczech, Czechach czy Francji.

Bilety po 12 zł/ dzień, 20 zł/ karnet.

Dorota Frątczak

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x