Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kultura »
Marii, Marzeny, Ryszarda , 26 kwietnia 2024

Od „Wesela” przez kabaret i koncerty po spacer w lesie

2017-04-05, Kultura

Muzyka sakralna, koncert znanego barda, trochę muzyki z offu składają się na afisz nadchodzącego weekendu.

medium_news_header_18032.jpg

To będzie ciekawy koniec tygodnia. Bo znów trzeba będzie rzucać monetami albo łodygami krwawnika, żeby wybrać imprezę, na którą chce się pójść, zwłaszcza muzyczną. My tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i co się dzieje.

Piątek, 7 kwietnia

11.00, 19.00, Teatr Osterwy. Stanisław Wyspiański „Wesele”, reżyseria Agata Biziuk. Współczesne ujęcie ponadczasowego dramatu o polskich bolączkach i rozterkach, ale i niemożnościach. I choć kostium współczesny, to nie zabraknie klasycznych tekstów „Co tam panie w polityce? Chińczyki trzymają się mocno?” czy „Miałeś chamie zloty róg”… Rzecz godna ze wszech miar polecenia.

17.00, biblioteka, ul. Matejki. „Dziesięć lat bez Witka” czyli rocznicowe spotkanie w dziesiątą rocznicę śmierci Wincentego Zdzitowieckiego, trochę pisarza, trochę poety. Spotkanie poprowadzi Renata Zdzitowiecka.

18.00, Klub Jedynka, ul. 30 Stycznia. „Rak! Fuck! Bo tak!” – otwarcie wystawy fotograficznej Katarzyny Radkiewicz z okazji drugich urodzin Lucynek, czyli warsztatów dla kobiet w trakcie leczenia onkologicznego.

19.00, Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły. Koncert Jacka Kleyffa z okazji Dni Kultury z Bratem Albertem. Jacek Kleyff to legenda polskiego kabaretu. Gdy w 1970 roku zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną, fascynację buddyzmem, malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka.

Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został  ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła „Złotego Bączka”- główną nagrodę publiczności. Dziś Jacek Kleyff regularnie koncertuje w kilku składach osobowych. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.

Kostrzyn nad Odrą, 19.15, galeria dacco, ul. Sikorskiego. Wernisaż Krzysztofa Trzaski. Artysta jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się twórczością malarską i graficzną, jest też autorem obiektów, instalacji, filmów wideo, działań multimedialnych i projektów realizowanych w Internecie; - przez wiele lat, do 2003 r., współpracował z Galerie du Chevalier w Paryżu. Od 2008 roku jego prace pokazywane są na dorocznych salonach artystycznych we Francji (Ozoir la Ferriere i Presles en Brie). Otrzymał szereg nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach
malarskich. Od października 2013 r. realizuje projekt „Autoportret z poetą”, - są to nowe
inspirowane twórczością poetycką Jacka Kaczmarskiego, łączone z koncertami artystów wykonujących piosenki Jacka. Krzysztof Trzaska uczestniczy w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich, od 2010 roku wystawiał swoje prace na ponad pięćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Sobota, 8 kwietnia

12.00, Galeria Manhattan, ul. Kombatantów. I Festiwal Smaków Food Trucków.

19.00, Teatr Osterwy. Nareszcie w Dudapeszcie – program satyryczny Krzysztofa Daukszewicza. Jeden z naczelnych satyryków kraju udowodni, że nie bez kozery nosi ten tytuł.

21.00, Art-Cafe, Teatr Osterwy. Koncert Jacka Kleyffa.

Niedziela, 9 kwietnia

9.00, przystanek MZK Wieprzyce. Klub Piechurów Super Relaks zaprasza na wycieczkę z Wieprzyc przez Ulim i Karnin do Osiedla Poznańskiego.

9.00, przystanek MZK przy Castoramie. Klub Turystyki Pieszej Nasza Chata zaprasza na wycieczkę dookoła Gorzowa po trasie Kłodawa, Chwalęcice.

9.30, parking przy pomniku Mickiewicza. Klub Turystyki Pieszej Tramp zaprasza na Jarmark Koguci w Sulęcinie. Zapisy – tel. 661 779 024.

15.00, Spichlerz, ul. Fabryczna. Finał 45 Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego.

19.00, Klub Muzyczny C-60, ul. Zaułek. Witek Muzyk Ulicy. Charyzmatyczny muzyk uliczny, obdarzony mocnym głosem. Po 13 latach mentalnej niewoli i pracy tylko dla pieniędzy postanowił żyć jak żebrak i budować swój świat na nowo… Zainspirowany uliczną skrzypaczką (Dominika Bienias) wyszedł na miasto z akordeonem, tworząc swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów.

19.00, Teatr Osterwy, Gorzów Jazz Celebration – Joey De Francesco and The People. Na scenie lider na organach Hammonda, instrumentach klawiszowych i trąbce oraz: Jason Brown – perkusja; Dan Wilson – gitara; Troy Roberts – saksofon. Joey DeFrancesco (urodzony 10 kwietnia 1971) amerykański mistrz organów Hammonda, trębacz i wokalista, nominowany do Grammy Award. Artysta zrealizował ponad 30 albumów, włącznie z nagraniami z Milesem Davisem i Jimmym Smithem. Swoją pierwszą autorską płytę nagrał w wieku 16 lat. Grał z wieloma sławami światowego jazzu, m.in. takimi, jak: David Sanborn, Arturo Sandoval, Larry Coryell, Frank Wess, John McLaughlin, Benny Golson, James Moody, Steve Gadd, Danny Gatton, Elvin Jones, Jimmy Cobb, George Benson, Pat Martino, John Scofield, Joe Lovano. Nagrywał także z Rayem Charlesem i Bette Midler. Wychował się w Filadelfii, skąd wywodzą się jego muzyczne korzenie jazzu, bluesa i soul. Jego muzyka, to w największym skrócie nowoczesne podejście do tradycyjnego idiomu jazzowej sztuki, silnie naznaczona jego własną osobowością artystyczną. Pojawienie się Joeya Defrancesco w latach 80. to początek muzycznego renesansu jazzu organowego, który właściwie zniknął od połowy lat 70. do połowy lat 80., do czasu aż DeFrancesco odnowił tę stylistykę. Jest synem „Papy” Johna DeFrancesco, również organisty, wychowankiem legendarnego organisty Jimmy'ego Smitha, z którym nagrał dwa albumy. Pod wpływem Milesa Davisa zaczął grać na trąbce. Zagrał na keyboardach na płycie Milesa „Amandla”, był jednym z dwóch najmłodszych muzyków w historii zespołów Davisa. Od wielu lat uznawany jest za największego mistrza Hammondów na świecie w najważniejszych plebiscytach (m.in. Down Beat). W 2017 DeFrancesco koncertuje ze swoim „Freedom Band”, zapowiadanym jako Joey DeFrancesco + The People, jako promocja wydania przez Mack Avenue Records płyty „Project Freedom”. Premiera jest planowana na 10 marca 2017 r. Koncert w gorzowskim teatrze 9 kwietnia 2017, w ramach Gorzów Jazz Celebrations, będzie jedynym w Polsce w ramach tej trasy.

19.00, kościół p.w. Pierwszych Męczenników Polskich, ul. Biskupa Pluty. Koncert Filharmonii Gorzowskiej „Muzyka i sacrum – koncert oratoryjny”. Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Poznański Chór Kameralny a całością pokieruje maestra prof. Monika Wolińska. Na afiszu Macieja Małeckiego Polskie Hymny Wielkanocne oraz Missa de Sancta Trinitate (Msza o Trójcy Przenajświętszej) na chór mieszany, trąbkę, róg, fagot i kameralną orkiestrę smyczkową. Organizator tak pisze o utworach: „Missa de Sancta Trinitate (Msza o Trójcy Przenajświętszej) powstała z inspiracji Jana Łukaszewskiego – dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis z przeznaczeniem do wykonania w Katedrze Oliwskiej w Uroczystość Trójcy Świętej 3 czerwca 2012 roku. Jak podkreśla Maciej Małecki – komponowanie dzieła było zadaniem trudnym, niepodobnym do żadnego z jego poprzednich doświadczeń. Pisząc Mszę o Trójcy Przenajświętszej kompozytor szczególną uwagę zwracał na sens każdego słowa, a piękno języka łacińskiego – tak niezwykle brzmiącego w dzisiejszych czasach – wymagało dodatkowego wysiłku i skupienia. W tworzeniu tekstu – w doborze części zmiennych i w posługiwaniu się łaciną – nieocenionej pomocy udzielił kompozytorowi ksiądz profesor Kazimierz Szymonik. Polskie Hymny Wielkanocne na orkiestrę (1995) powstały na zamówienie parafii św. Stanisława Kostki w Chicago dla uczczenia 125-lecia istnienia kościoła. Dzieło zostało wykonane 17 września 1995 roku przez The Chicago Philharmonic Orchestra pod batutą absolwenta warszawskiej Akademii Muzycznej – Piotra Dąbrowskiego. W utworze, który ma formę rapsodii, kompozytor wykorzystał melodie następujących pieśni: Alleluja! Jezus żyje, Chrystus Pan zmartwychwstał, Chrystus zmartwychwstał jest, Wesoły nam dzień dziś nastał, Złóżmy troski żałujący, Zwycięzca śmierci. Polskie prawykonanie dzieła miało miejsce w Częstochowie na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w maju 1998 roku. Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej dyrygował Tomasz Bugaj.

19.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Queen symfonicznie, czyli jeden z najbardziej popularnych projektów łączących muzykę zespołu Queen z rozwiązaniami symfonicznymi.

Ten dość bogaty afisz uzupełniają tradycyjne propozycje kin Helios, 60 Krzeseł oraz Cinema 3D. Warto zajrzeć także do Małej Galerii GTF, gdzie można pooglądać sobie dokonania gorzowskich fotografów.

Oprac. Roch

Fot. Poznański Chór Kameralny fot. Materiały prasowe zespołu

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x