Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kultura »
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy , 18 kwietnia 2024

Titus z Kwasożłopami i inne atrakcje na weekend

2018-04-05, Kultura

Acid Drinkers, znakomita klasyka oraz świetny jazz, a ponadto wiele innych atrakcji – to tylko niektóre wydarzenia nadchodzącego weekendu.

medium_news_header_21401.jpg

Po świątecznym weekendzie, podczas którego prawi nic się nie działo,  instytucje kultury znów zapraszają na weekend wypełniony wydarzeniami. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. My tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i co się dzieje.

Piątek, 6 kwietnia

10.00, Teatr Osterwy. „Tygrys tańczy dla Szu-Hin”. Spektakl do tekstu wybitnej poetki Anny Świrszczyńskiej wyreżyserowała Beata Chorążykiewicz, aktorka, która sama przed laty zagrała tytułową rolę małej Szu-Hin. Główna bohaterka zrobi wszystko, aby jej mały braciszek zjadł cudowne lekarstwo. Wyrusza więc w podróż po baśniowych Chinach – krainie pełnej dobrych smoków, tańczących tygrysów, życzliwych, a nawet złośliwych duchów, które zamieszkują wyobraźnię ludzi Dalekiego Wschodu. Na scenie Beata Chorążykiewicz, Joanna Ginda, Bogumiła Jędrzejczyk, Anna Łaniewska, Edyta Milczarek, Karolina Miłkowska-Prorok, Bożena Pomykała-Kukorowska, Joanna Rossa, Bartosz Bandura, Mikołaj Kwiatkowski, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Krzysztof Tuchalski, Darian Wiesner, Cezary Żołyński.

10.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Otwarta próba do wieczornego koncertu symfonicznego. Na afiszu Wolfgang Amadeus Mozart) Uwertura do opery Wesele Figara; Piotr Czajkowski Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę op. 33 oraz Edvard Grieg Peer Gynt (I suita op. 46 i II suita op. 55). Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, na wiolonczeli pan Rafał Kwiatkowski, całość poprowadzi maestro Jacek Kraszewski.

18.00, Klub MCK Jedynka, ul. 30 Stycznia. Infiltracja – wystawa fotograficzna Katarzyny Radkiewicz. Autorka jest pomysłodawczynią i głównym motorem Lucynek, które właśnie obchodzą trzecie urodziny – warsztatów interdyscyplinarnych dla kobiet z chorobą nowotworową.

19.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Koncert Solo i w orkiestrze. Na afiszu Wolfgang Amadeus Mozart) Uwertura do opery Wesele Figara; Piotr Czajkowski Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę op. 33 oraz Edvard Grieg Peer Gynt (I suita op. 46 i II suita op. 55). Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, na wiolonczeli pan Rafał Kwiatkowski, całość poprowadzi maestro Jacek Kraszewski. A o koncercie organizator pisze tak: „Rozpoczniemy napisaną przez wielkiego Amadeusza pełna blasku, żywiołową uwerturą do opery Wesele Figara, która w niecałe 5 minut wprowadza nas w klimat komediowej intrygi, mieniąc się humorem i dając przedsmak znakomitej zabawy oraz zapowiadając całą galerię ludzkich charakterów i związanych z nimi perypetii. Słynne Wariacje na temat rokokowy Piotra Czajkowskiego obok Koncertu wiolonczelowego Antoniego Dvořáka są najbardziej rozpoznawalnym utworem z literatury wiolonczelowej. Dzieło inspirowane jest muzyką dawnych epok, choć sam temat ma charakter stylizowany, stanowiąc wyłączną inwencję kompozytora. W siedmiu błyskotliwych ogniwach słyszymy genialne wyczucie melodyczne i kolorystyczne kompozytora, który w mistrzowski sposób łączy wirtuozerię i piękną barwę instrumentu solowego z nienachalnym brzmieniem orkiestry, wdzięczny i taneczny styl klasyczny przeplatając subtelnie lirycznym rosyjskim zaśpiewem. Natomiast Peer Gynt to najpopularniejsze w skali globalnej dzieło Edvarda Griega, który naczelną inspiracją swej twórczości uczynił folklor skandynawski – w szczególności ten rodzimy, norweski. Choć kompozytorska droga bardziej wiodła go ku lirycznym i kameralnym formom, to swój światowy sukces zawdzięcza on dwóm symfonicznym suitom, do powstania których przyczynił się wielki norweski dramatopisarz Henrik Ibsen. To on namówił Griega do napisania muzyki do swojego dramatu Peer Gynt, którego treścią były podróże tytułowego bohatera od Norwegii aż po północną Afrykę. Przygody i napotkane postacie zaczerpnięte z norweskich baśni i literackich toposów stały się dla Griega inspiracją do stworzenia niezwykle barwnej i obrazowej muzyki, ujętej ostatecznie przez kompozytora w formę dwóch koncertowych suit, które szybko przyćmiły swą popularnością literacki pierwowzór”.

19.00, Klub muzyczny C-60, ul. Zaułek. Acid Drinkers + Anemja. Acid Drinkers czyli Kwasożłopy z Titusem – Tomaszem Pukackim na czele, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych kapel rockowych od lat obecnych na polskich scenach. Acid Drinkers są zresztą świetnie znani w Gorzowie. Od lat w miarę regularnie tu koncertują, z Titus w ubiegłym roku wziął udział w ciekawym projekcie The Dead Daisies i Filharmonia Gorzowska na Przystanku Woodstock. Stokrotki próbowały w Filharmonii Gorzowskiej, odwiedził ich w trakcie prób sam Jurek Owsiak. A Titus serdecznie się witał z fanami i zamieniał z nimi słówka. Teraz zaśpiewa z własną formacją w C-60. Warto zapamiętać.

Sobota, 7 kwietnia

16.00, 19.00, Teatr Osterwy. Historia Grzegorza i Albina wiodących wspólne życie, jakiego wiele małżeństw mogłoby im pozazdrościć. Żyją ze sobą od lat i wspólnie prowadzą szalony klub nocny. Kiedy syn Grzegorza – Jakub - zaręcza się z córką konserwatywnego senatora, prosi ojca, by przed wizyta rodziców narzeczonej uprzątnął z mieszkania gorszące dzieła sztuki, frywolne fatałaszki i... Albina! Ten jednak szykuje niespodziankę... Jaką? Sami zobaczcie! To teatralna wariacja na temat przebojowego filmu o tym samym tytule. Na scenie Joanna Kurowska, Małgorzata Rudzka, Olga Kalicka/Joanna Balas, Witold Dębicki, Marek Kaliszuk/Rafał Cieszyński, Wojciech Raszewski, Tomasz Sapryk, Jarek Gajewski.

19.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały. Klasyka filmu niemego z muzyką na żywo – „Mania (Pola Negri)”, przygrywać będzie zespół Czerwie. W skład grupy wchodzi czterech muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Czerwie znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę  do filmów niemych. Sylwetkę Poli Negri przybliży natomiast Iwona Bartnicka z Miejskiego Ośrodka Sztuki i Kina 60 Krzeseł w Gorzowie. Pola Negri – jedyna polska aktorka, która jak do tej pory zrobiła zawrotną karierę w Hollywood. I dobrze jest wiedzieć, że naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec.

19.30, Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły. Zagórski Kądziela Collaboration. Zespół powstał w 2016 roku z inicjatywy perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli. Muzycy po latach zbierania doświadczeń poza granicami kraju, powrócili do ojczyzny i postanowili połączyć siły, aby wspólnie realizować swoje muzyczne pomysły. Mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów sprawia, że projekt jest niezwykle interesujący, wręcz wyjątkowy...

21.00, CKN, ul. Spichrzowa. Techno Expedition. Migdal, Andy K, Mattes, Arek Blatkiewicz, Lopez.

Niedziela, 8 kwietnia

8.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały. Giełda Kolekcjonerów. Jednym słowem raj dla miłośników staroci, rzeczy niepotrzebnych, ale bez których żyć się czasami nie da. Można tu kupić ciekawe książki, jak się je oczywiście wygrzebie, karty telefoniczne, filiżanki i milion innych rzeczy. Giełdę animuje od lat dr Zbigniew Szafkowski – autor wielu książek poświęconych sportowi oraz kolekcjoner zapalony i zapalający do pasji innych.

9.00, parking przy pomniku Mickiewicza. Klub Turystyki Pieszej Nasza Chata zaprasza na wycieczkę ze Zdroiska do Santoczna. Droga przepiękna, łatwa. Dużo jezior, trochę lasów, trochę rzeczek. Trasa marzenie na rozpoczęcie przygody z turystyką pieszą. A w Santocznie chwilka na odpoczynek. Można nad jeziorem, ale można i w środku wsi. Też jest ciekawie.

9.20, dworzec główny PKP Gorzów. Klub Turystyki Pieszej Tramp zaprasza na rajd pod znakiem kaczeńców. Trampy pójdą szukać kaczeńców na trasie z Brzozowca do Borka. Choć kaczeńców jeszcze nie ma, ale za to na tej trasie można znaleźć wiele innych ciekawych obiektów. To też bardzo dobry moment, żeby zacząć przygodę z turystyką pieszą kwalifikowaną.

12.00, Teatr Osterwy. „Baju baju mój Naj Naju” – spektakl dla najmłodszych w wykonaniu dwóch aktorek gorzowskich – Karoliny Miłkowskiej-Prorok i Kamili Pietrzak-Polakiewicz. Idealna baja, aby otworzyć oczy najmłodszym na magię, jaką jest teatr.

12.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Koncert familijny pod tytułem „Gdzie mieszkają trolle i gnomy”. Na afiszu Edvard Grieg Peer Gynt (I suita op. 46 i II suita op. 55). Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod kierunkiem maestro Jacka Kraszewskiego. A generalnie to magia i przygoda. Magia, bo piękna muzyka. Przygoda, bo w podróż po różnych krajach i momentach muzycznych poprowadzi słuchaczy Peer Gynt – w tej roli Marcin Ciężki. Muzyka to jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych dzieł symfonicznych, jakie zostały kiedykolwiek napisane. Kompozytor Edvard Griega opowiada o podróżach i przygodach Peer Gynta – bohatera norweskich baśni i legend. Po tym, jak narozrabiał w rodzinnej wiosce, leniuchując, oszukując innych i wdając się w liczne awantury, zostaje skazany na wygnanie. Podróżuje więc po całym świecie – od Skandynawii po Afrykę, a w czasie swojej podróży napotyka różne baśniowe stwory – trolle, gnomy, duchy i księżniczki oraz przeżywa niesamowite i czasem bardzo groźne przygody. Jeśli chcecie wiedzieć, jak skończyła się wizyta Peer Gynta w najsłynniejszej grocie w historii muzyki – trzeba przyjść na koncert. Oj będzie się działo w Filharmonii, będzie, bo nie dość, że przepiękna muzyka, to jeszcze atrakcje. Zwyczajnie warto być.

16.00, Teatr Osterwy. Teatr Magii Macieja Pola.

Ten dość obszerny afisz tradycyjnie uzupełniają propozycje kin Helios, 60 Krzeseł i Cinema 3D.

Jak widać, nudzić się nie można i zwyczajnie nie warto. Propozycji wiele, można coś dla siebie wybrać. Powodzenia zatem na weekend. My tylko podpowiadamy.

roch

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x