Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kultura »
Józefa, Lubomira, Ramony , 1 maja 2024

Święto podróżników oraz melomanów

2015-10-20, Kultura

W Gorzowie znów festiwal podróżniczy, sporo dobrej muzyki oraz kino frapujące to główne punkty najbliższego weekendu. Tradycyjnie nie zabraknie różnych imprez.

medium_news_header_12818.jpg

Podobnie, jak w ubiegłym tygodniu, podczas tego weekendu nie zabraknie różnych imprez. Będzie można podyskutować o książkach, posłuchać bardzo różnej muzyki. Na pewno nie warto siedzieć w domu. A jak komu mało, zawsze może się wybrać do Kostrzyna na dwie wybitnie ciekawe imprezy.

Piątek, 23 października

10.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Otwarta próba generalna Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bilety 5 i 10 zł.

12.30, biblioteka przy ul. Pomorskiej. Otwarcie wystawy „ja to miasto naprawdę kocham…”, czyli poświęconej gorzowskiej pisarce Irenie Dowgielewicz.

16.00, biblioteka przy ul. Bohaterów Westerplatte. Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy podyskutują o książce „Siedem minut po północy” Patricka Nessa. Książka to odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy. Na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd – która zmarła na raka i nie mogła sama napisać tej historii – Patrick Ness stworzył mroczną, przejmującą powieść o nieszczęściu i stracie, a także o potworach: tych realnych i tych wyobrażonych.

16.30, biblioteka przy ul. Wróblewskiego. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które poświęcone będzie „Drzewu migdałowemu” Michelle Cohen Corasanti. Młody Palestyńczyk – Ahmad – żyje ze świadomością, że nie jest w stanie wygrać z logiką okrutnej wojny. Dorasta w środowisku przesiąkniętym strachem przed utratą domu, pracy albo życia. Najgorsza jest jednak obawa o bliskich. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarzą w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci życie, ojciec z jego winy trafia do więzienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pała żądzą zemsty, która może go doprowadzić tylko do zguby. Ahmad musi się zaopiekować skrzywdzoną rodziną i odnaleźć lepszą przyszłość dla siebie. Obdarowany cudownym umysłem, zdolnym przełamać wszelkie matematyczne granice, chce dać nadzieję sobie, swoim bliskim i udręczonej ojczyźnie.

17.30, Kino 60 Krzeseł, Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska. 4 Festiwal Filmów Frapujących. Po otwarciu festiwalu zacznie się blok konkursowy. O 19.30 film „Git”w reżyserii Kamila Szymańskiego oraz spotkanie z aktorem Włodzimierzem Matuszakiem.

18.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sikorskiego 107, wejście od ulicy Kosynierów Gdyńskich. Festiwal Podróżniczy, czyli spotkanie z podróżnikami, ich filmami, zdjęciami. Będą opowieści o wyprawach dalekich i bliskich. Na pewno będzie ciekawie. Festiwal staruje filmem Katarzyny Masin „Tajemnice Peru”. Godzinę później zacznie się spotkanie z autorami książki „Jutro spadną gromy” – Jędrzejem Morawieckim i Maciejem Skawińskim.

19.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Koncert – Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Szczegóły będą w odrębnym tekście w zakładce kultura.

19.30, Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły. 35 Lat Jazzowych Filarów, czyli koncert znakomitego gitarzysty basowego Wojtka Pilichowskiego z zespołem. Na scenie obok lidera pojawią się Michał Trzpioła – gitara oraz Tomasz Machański – perkusja. Wojtek Pilichowski pracuje jako muzyk od 1992 roku. Pierwszą solową płytę nagrał w 1994. Do tej pory wydał ich osiem (nakład wszystkich przekroczył 100 tys. egzemplarzy) oraz cztery szkoły gry na gitarze basowej. Ostatni solowy, koncertowy album ukazał się zarówno w wersji audio jak i DVD. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 120 albumów, z czego większość z największymi gwiazdami sceny polskiej – w sumie kilka milionów nośników i kilka tysięcy koncertów. Wojtek jest także uznanym wykładowcą gitary basowej prowadzącym najbardziej prestiżowe warsztaty w Polsce. No i jest stałym bywalcem w gorzowskich Filarach. Bardzo lubianym i zawsze czekanym.

20.00, CKN Centrala, ul. Spichrzowa. Tak pisze o koncercie Thomas, czyli Tomasz Malewicz, ojciec dyrektor Centrali: „Energetyczny garażowy rokenrol z Francji rodem do poskakania, posłuchania lub potupania nóżką + rokenrolowy after-od Stonesów i Iggy Popa, przez Republikę i Sonic Youth, po The xx i współczesne rzęchy - UWAGA! BĘDĄ SZLAGIERY ;-).

Kostrzyn nad Odrą

19.00, ECS Kręgielnia. Teatralny Podwieczorek, a na afiszu DIVA wg monodramu Magdaleny Gauer pt „Nora 604120” w wykonaniu Wiolety Komar. To znakomita rzecz jest i tylko nam w Gorzowie zazdrościć, że nie u nas. W każdym razie reżyseruje całość Stanisław Miedziewski. To realizacja teatru Rondo w Słupsku. Jak pisze organizator „Nora Sedler, „primadonna assoluta” światowych scen operowych. Jesienią 1941 roku zostaje deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Uniknęła zagłady. Za jaką cenę? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w jej opowieści: Śpiewam dla gestapowców. Wybrali właśnie mnie. Wielokrotnie wybierali mnie znowu, znowu i znowu… Ja ulubienica Toscaniniego śpiewam najpiękniejsze arie... nago na krześle… Miałam szczęście w getcie! Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką. W garderobie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, po przedstawieniu „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego, Nora otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Mężczyzna podpisał się tym samym nazwiskiem, jakie nosiła polska rodzina, która uratowała dziecko Nory, urodzone w getcie w Łodzi. Nora nigdy nie widziała syna. Stajemy się świadkami przeżyć, które zgotował jej los. Tylko teatr potrafi tę historię pokazać. Idąc na spektakl, warto pomyśleć o chusteczkach, bo się przydadzą…

Sobota, 24 października

11.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sikorskiego, wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich oraz pub Łubudubu. Drugi dzień Festiwalu Podróżniczego. 11.00-12.00, Spotkanie dla dzieci – Mikołaj Golachowski, autor książki „Pupy, ogonki i kuperki” - biblioteka, sala nr 8; 12.00-13.00, Film II (Katarzyna Masin, „Śladami rdzennych mieszkańców Kanady”) - sala nr 8; 13.30 Otwarcie wystawy fotografii Multi i Kulti w Łubudubu; 13.30-14.30, warsztaty „Między kawą a herbatą” – Aga Siejka w Łubudubu; 15.00, otwarcie festiwalu – sala nr 102 w bibliotece; ok. 15.15 Marcin Furtak – w Koronie Podziemi, czyli „Między nami jaskiniowcami” - sala 102 w bibliotece; 16.30, Beata Choma – nasza ulubiona „Balonowa Królowa”, czyli opowieść o balonowym podboju przestworzy – sala 102 w bibliotece; 17.30, Krzysztof Starnawski – „Ekstremista”-Rekordzista, czyli o nurkowaniu (i czytaniu) w jaskiniach - sala 102 w bibliotece.

14.30, Kino 60 Krzeseł, Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska. 4 Festiwal Filmów Frapujących. Na początek Frapa Dzieciom, czyli zestaw filmów „Ja i moi przyjaciele”. O 15.00, I część Frapy. 16.00, II blok konkursowy, 19.00, pokaz filmu „Dom na przeklętym wzgórzu” w reżyserii W. Castle z 1959 roku, na żywo listę dialogową czyta Maciej Gudowski. Następnie film „Zawód lektor”, a po nim spotkanie z Maciejem Gudowskim, jednym z wybitniejszych polskich lektorów, których głos się rozpoznaje..

19.30, Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały. Koncert tria Domowe Melodie. Skład Domowych Melodii to autorka muzyki i tekstów Justyna „Jucho” Chowaniak, Staszek Czyżewski i Kuba Dykiert. Jak chcą krytycy, muzycy stanowią swoistą mieszankę wybuchową charyzmy, poczucia humoru i dziecięcej wręcz wrażliwości. Sami jedynie skromnie podkreślają, że pragną grać i śpiewać, co im na sercu leży. Trójka muzycznych zapaleńców, którzy szturmem zdobyli serca słuchaczy w całej Polsce i powoli zarażają swoją muzyką zagraniczne kraje. Przemienili mieszkanie w studio nagraniowe i bez wsparcia wytwórni oraz jakichkolwiek promotorów w czerwcu 2012 roku wydali swój debiutancki album. Przez wielu zespół określany mianem fenomenu i objawienia polskiej sceny muzycznej. Ich koncerty wyprzedają się w mgnieniu oka, w ciągu ostatniego roku zagrali ich ponad 100, a ich głos dotarł do samej Kasi Nosowskiej, która zauroczona twórczością zespołu, zaprosiła ich do udziału w Męskim Graniu. Udało im się rozkochać w sobie magiczną Islandię, na którą zespół został zaproszony latem 2013, aby zagrać pięć wyjątkowych koncertów w różnych częściach wyspy. Osiągnięć zespół ma cały wielki wór, bo i koncert w Lizbonie na zaproszenie Ambasady Polskiej, bo i Open’er, i to dwa lata z rzędu. Domowe Melodie w Gorzowie. Warto być.

19.30, Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły. 35 Lat Jazzowych Filarów. Koncert Laboratorium. Właściwie powinno się napisać LABORATORIUM. Bo to sława, legenda, źródło. Dziś w składzie Marek Stryszowski – saksofony, wokal, Marek Raduli – gitara (częsty gość Filarów),  Janusz Grzywacz – klawisze, Krzysztof Ścierański – gitara basowa (dawno niewidziany a bardzo czekany w Filarach muzyk), Grzegorz Grzyb – perkusja. Jak pisze Bogusław Dziekański: „Za grupą przemawia jej historia, a i Marek Stryszowski i Janusz Grzywacz - filary formacji - to tej historii ważna część. Historią jest także niegdysiejsza współpraca grupy ze Zbigniewem Seifertem, Czesławem Niemenem oraz płyty, które nagrywała, a które oblicze polskiego jazzu swego czasu bardzo zmieniały. Dzień dzisiejszy Laboratorium to także do tej historii wielkie odwoływanie się, praktycznie każdą zagraną nutą”. To taki trochę koncert marzenie, zwyczajnie nie wolno przegapić.

20.00, Klub muzyczny C-60, ul. Zaułek. Koncert Kuban & Kuba Knop.

21.00, CKN Centrala, ul. Spichrzowa. Koncert Jesień nadejdzie z Torunia. Jesień wytarmosi Was emocjonalnie. Jesień to: Michał Groszewski - bas, Maciej Karmiński - perkusja i Szymon Szwarc -gitara, głos.

Kostrzyn nad Odrą

20.00, ECS Kręgielnia. Koncert Kamila Bednarka. Zespół w składzie lider, na scenie partnerują mu: Piotr „Piter” Bielawski – gitara, Piotr „Zwierz” Stanclik - bas, Radek Szyszkowski - instrumenty klawiszowe, Maciek Pilarz - perkusja. Kamila Bednarka raczej przedstawiać nie trzeba. Nowa a już dobrze znana twarz polskiego reggae. Jak pisze organizator koncertu, czyli dyrektor KCK Zdzisław Garczarek: „Zespół przez cały czas regularnie koncertuje, m.in. na festiwalu w Jarocinie, Odjazdach, na dużej scenie Przystanku Woodstock 2013-14, czy kilkakrotnie zahaczając o Top Trendy i Festiwal w Opolu. W 2013 roku formacja po raz pierwszy występowała na Wyspach Brytyjskich, dając owacyjnie przyjęte koncerty, m.in. w Dublinie, Londynie, Manchesterze czy Leeds. Pod koniec roku 2013 zespół BEDNAREK zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej i pojawił się na Ogólnoświatowej Gali w Amsterdamie. W drugiej połowie października muzycy po raz pierwszy udali się na tournee po Stanach Zjednoczonych, dając wyjątkowo udane i owacyjnie przyjęte przez publiczność koncerty w Nowym Jorku (1,3 tys. słuchaczy), Chicago (1,6 tys. uczestników) oraz w Miami na Florydzie. Aktualnie artysta pracuje nad materiałem na swoją kolejną płytę. Występy na żywo są bardzo energetyczne, spontaniczne i grane sercem, a nie tylko umiejętnościami, a sam Kamil Bednarek, bawiący się muzyką, jest prawdziwym mistrzem w nawiązywaniu kontaktu z publicznością...

Niedziela, 25 października

9.00, parking przy pomniku Mickiewicza. Klub Turystyki Pieszej Nasza Chata zaprasza na wycieczkę z Lipek Wielkich do Skwierzyny. Trasa prosta, wiedzie przez leśniczówkę Jezierce i ma w planie zbieranie grzybów. Bo ponoć mają być. Zapisy konieczne, telefon 50 343 336.

9.25, dworzec PKP. Klub Piechurów Super-Relaks zaprasza na wycieczkę po trasie Drezdenko-Modropole-Stare Kurowo. Trasa bardzo ciekawa, rzadko tam kto zagląda.

9.30, parking przy pomniku Mickiewicza. Klub Turystyki Pieszej Tramp zaprasza na wycieczkę po Puszczy Drawskiej. Same hity są, bo zwiedzanie elektrowni, bo cuda Puszczy Drawskiej i ognisko. Zapisy, tel. 661 779 024.

12.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sikorskiego, wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich. Ostatni dzień Festiwalu Podróżniczego. 12.00-13.00, spotkanie dla dzieci Mikołaja Golachowskiego - „Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny” - sala w bibliotece nr 110; 13.30-14.30, warsztaty „Między kawą a herbatą” – Aga Siejka – Łubudubu; 15.00, Kamila Kielar, czyli The Bear Girl – sala nr 102 w bibliotece; 16.30 Piotr Trybalski i jego Kuba, czyli „Bye bye Havana!” – sala nr 102 w bibliotece; 18.00 Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski (a la boysband), czyli „Nieuznawane: od Naddniestrza po Abchazję” – sala nr 102 w bibliotece; ok. 19.30 Zakończenie festiwalu.

14.00, Kino 60 Krzeseł, Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska. 4 Festiwal Filmów Frapujących. Frapy, cz. II. 14.30, Frapy Dzieciom, czyli film „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii reż. Lasse Hallströma, ciekawy film, ciekawy reżyser, warto zobaczyć; 15.00, blok konkursowy – III część, 18:00, Gala zamknięcia, „Palenie zabija – film interaktywny” , reż. Piotr Dylewski, Polska , czas trwania filmu zależny jest od wyborów widzów oraz spotkanie autorskie.

16.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Koncert dla dzieci „Opowiem ci bajkę”. Zaprasza Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne.

18.00, Teatr Osterwy. Koncert Michała Bajora.

19.00, Klub Muzyczny C-60, ul. Zaułek. Koncert Kamila Bednarka.

Jakby komu mało było, to zawsze zostaje kino Helios oraz stałe wystawy w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta. Także galeria TerminalO8. Oraz Mała Galeria GTF, która prezentuje fotografie Mirosławy Granops z Indii. No zwyczajnie nie ma powodu, aby w ten jesienny weekend siedzieć w domu. Wybór należy do każdego z nas.

Roch

Fot. Wojciech Pilichowski – zasoby wolne media, 

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x