Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Prosto z miasta »
Marka, Wiktoryny, Zenona , 29 marca 2024

Szansa powrotu do pracy i normalnego życia

2016-11-15, Prosto z miasta

Definicja pojęcia ,,ekonomia społeczna’’ może być bardzo krótka lub rozbudowana.

medium_news_header_16737.jpg

Zawsze jednak będzie sprowadzała się do prowadzenia działalności gospodarczej, której zadaniem nie jest maksymalizacja zysków, lecz realizacja wyznaczonych celów społecznych.

Każdy, kto prowadzi lub prowadził własną działalność gospodarczą doskonale rozumie zasady funkcjonujące w wolnym, konkurencyjnym świecie. Wie, z jakimi kłopotami trzeba się zmierzyć, jakie progi pokonać i ile mieć w sobie determinacji, żeby osiągnąć sukces. Nie wszystkim to się udaje. Z drugiej strony wielu ludzi ma ciekawe pomysły, lecz nie czuje się na siłach, żeby podjąć trudne wyzwanie pracy na ,,swoim’’. Są też tacy, którzy o prowadzeniu działalności gospodarczej nie pomyśleli nawet przez sekundę, ale mają kłopoty ze znalezieniem pracy na etat. I to przez dłuższy czas. Czy oznacza, że mogą czuć się już zawodowo wykluczeni?  A co mają zrobić ci, którzy z różnych powodów nie mogli pracować przez kilka lat? Bo przykładowo wyszli z zakładów karnych, chorowali lub inne przeszkody stanęły im w realizacji kariery zawodowej. Dla wszystkich właśnie szeroko otwiera się furtka powrotu do pracy i normalnego życia, przede wszystkim dzięki zmianom w prawie, jak i sporym dotacjom unijnym. Wystarczy tak naprawdę chcieć oraz nawiązać współpracę z Lubuskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej (LOWES), który działa w Gorzowie w nowej siedzibie przy ul. Przemysłowej 53.

- Działalność prowadzimy od września ubiegłego roku, ale teraz właśnie zmieniliśmy siedzibę i otwierają się przed nami nowe wyzwania związane z realizacją unijnego projektu wartości blisko 16 milionów złotych – słyszymy od Marty Kowalskiej, kierownika merytorycznego w LOWES.

Projekt będzie realizowany przez trzech partnerów - Lubuskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Rozwój”, Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości z siedzibą w Dobiegniewie oraz Stowarzyszenie Pracowników Służb Społecznych „Krąg”. Jak dodaje kierownik Kowalska, najważniejszym celem, przed jakim staje LOWES, jest walka z bezrobociem i wykluczeniem społecznym.

– Jesteśmy od tworzenia nowych miejsc pracy w obszarach, gdzie nikt inny nie tworzy, bo mówimy tu o tak zwanych przedsiębiorstwach społecznych, na przykład spółdzielniach socjalnych czy spółkach non-profit, gdzie cele zarobkowe nie są tak istotne jak reintegracja społeczna osób długotrwale bezrobotnych, bezdomnych czy nawet pracujących, ale na umowach śmieciowych i mających duże problemy z utrzymaniem się za zarobione skromne pensje – podkreśla.

W trakcie seminarium ,,Lubuski pakt na rzecz ekonomii społecznej”, które odbyło się wraz z otwarciem nowej siedziby, dyskutowano na temat współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, wskazano słabe i mocne strony ekonomii społecznej, a także szukano odpowiedzi na pytanie, czy rewitalizacja to moda czy raczej szansa na sukces? To ważne, bo największym problemem powstających spółdzielni socjalnych jest ich małe przebicie na wolnym rynku.

- Niestety wiele spółdzielni ,,pada’’ w konfrontacji z wolnym rynkiem – przyznaje Katarzyna Miczał z LOWES. - Dlatego projekt zakłada szereg działań: między innymi wsparcie merytoryczne również po okresie ,,wspomagania’’ oraz rozwój współpracy samorządu z podmiotami ekonomii społecznej. Jeśli spółdzielnie będą otrzymywać więcej zadań zleconych przez gminę będzie im łatwiej przetrwać. Na tym właśnie polega ekonomia społeczna, że te podmioty muszą ze sobą na wielu płaszczyznach, w wielu wymiarach współpracować, bo to jest cały system wzajemnych relacji. Dotacje na otwarcie spółdzielni czy tworzenie miejsc pracy to tylko elementy programu, wcale nie najważniejszy - tłumaczy.

Potwierdza to Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika, który zauważa jednak, że teraz wielu spółdzielniom powinno być łatwiej ze względu na spore dofinansowanie. - Ale i tak najważniejszy jest dobry pomysł oraz opieka ze strony organizacji pozarządowych i samorządów. W przypadku nowo powstających i dotowanych, choćby w ramach urzędów pracy, podmiotów gospodarczych połowa utrzymuje się na rynku, co jest dobrym wynikiem europejskim. Myślę, że jak dojdziemy do 50 procent również w przypadku spółdzielni socjalnych to będzie można mówić o dużym sukcesie – podkreśla.

Jednym z animatorów LOWES jest Grzegorz Witkowski, który zwraca uwagę, że w całym procesie przygotowawczym do dalszego rozwoju zawodowego bardzo ważną rolę spełniają animatorzy. W trakcie swojej prezentacji wskazał słabe i mocne strony ekonomii społecznej. – Najważniejszy w całym procesie jest człowiek, bo na ogół mamy do czynienia z ludźmi, którzy swego czasu zerwali, nie zawsze z własnej winy, więzi społeczne. Dlatego tak ważna jest ścieżka od momentu wykluczenia do reintegracji. Ważna jest również silna międzysektorowa współpraca organizacji oraz środowisk współpracujących w ramach lubuskiego paktu na rzecz ekonomii społecznej. Mowa o urzędach miast, gmin, organizacjach pozarządowych, lokalnych ośrodkach pomocy, przedsiębiorstwach, instytucjach kultury itd. Inaczej praca animatorów nie trafi na podatny grunt – tłumaczy.

Czym są spółdzielnie socjalne? Jest to specyficzna forma przedsiębiorstwa społecznego, które są tworzone głównie dla osób zagrożonych marginalizacją ze względu na bezrobocie, niepełnosprawność lub inne przyczyny, z powodu których dane osoby mają trudności ze znalezieniem pracy. Praca w takiej spółdzielni daje im szansę na ponowną aktywizację społeczną, zawodową, integrację, podniesienie kwalifikacji zawodowych. Jak tłumaczy Marta Kowalska, w tej chwili powołać spółdzielnie do życia może pięć osób. I nie muszą tego czynić osoby o tym samym profilu zawodowym, gdyż spółdzielnia może oferować szeroki wachlarz usług.

Dobrym przykładem może być tu zarejestrowana jeszcze w 2012 roku w Kożuchowie Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ,,Eden’’, która rodziła się co prawda w bólach, ale dzisiaj świetnie sobie radzi na rynku. Jej założycielem był Urząd Gminy razem z Lubuskim Stowarzyszeniem Rozwoju Regionalnego „Rozwój”. Przez pierwszy rok nic się jednak nie działo, gdyż brakowało środków na rozwój oraz zleceń.

- Głównym celem działania spółdzielni początkowo miały być usługi cateringowe, ale naszą działalność zaczęłyśmy od sprzątania klatek schodowych – opowiada prezes Małgorzata Pinczewska. – Początkowo tych zleceń było niewiele, zatrudniliśmy trzy osoby na zlecenie-umowy, w razie potrzeby w ramach praktyk posiłkowaliśmy się osobami z międzygminnego centrum terapii społecznej. Każdą zarobioną złotówkę przeznaczaliśmy na powolny rozwój spółdzielni, bo były to czasy, kiedy nie można było liczyć na dotacje, jak teraz. Krok po kroku rozwijaliśmy działalność, dzisiaj zajmujemy się głównie cateringiem, obsługą imprez okolicznościowych, dalej w ofercie mamy utrzymanie czystości – wylicza.

Wiceprezes kożuchowskiego Edenu Małgorzata Nitka przyznaje, że na terenie gminy sporo jest ludzi szukających pomocy w Centrum Integracji Społecznej. - I w ramach szkoleń przychodzą do nas, gdzie przede wszystkim doskonalą się zawodowo lub uczą się nowych zawodów i nawet jak potem nie zostaną u nas mają większe szanse znalezienia zatrudnienia w innych firmach – podkreśla. Obie panie cieszą się, że ich spółdzielnia rozwinęła skrzydła i powoli zaczynają rozszerzać działalność na sąsiednie powiaty.

Beneficjentami projektu LOWES mogą zostać osoby fizyczne, zagrożone wykluczeniem społecznym, które z własnej inicjatywy zamierzają uzyskać wiedzę i umiejętności potrzebne do założenia i/lub prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej. Mogą też być osoby prawne, zainteresowane uzyskaniem wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i/lub prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej, w tym spółdzielni socjalnych osób prawnych. Uczestnikami mogą być ponadto podmioty ekonomii społecznej (PES), chcące rozwijać swoją działalność ekonomiczną, w tym gospodarczą oraz przedstawiciele JST, instytucji rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, wspierające osoby zagrożone wykluczeniem społecznym zainteresowane pozyskaniem wiedzy na temat ekonomii społecznej i zakładaniem przedsiębiorstw społecznych. Prawo uczestnictwa w projekcie mają także przedsiębiorstwa, posiadające siedzibę, zarejestrowany oddział lub inną prawnie dozwoloną jednostkę organizacyjną na obszarze działania OWES, chcące przekształcić się w przedsiębiorstwo społeczne.

OWES oferuje diagnozę potrzeb osób indywidualnych i instytucji, animację środowisk lokalnych mającą na celu tworzenie środowiska przyjaznego rozwojowi ekonomii społecznej czy budowę i wsparcie tworzenia partnerstw rozwojowych na rzecz ekonomii społecznej. Ponadto OWES wspiera inkubację  podmiotów ekonomii społecznej, tj. działania zmierzające do inicjowania tworzenia nowych PES, ekonomizowanie NGO, stosowanie klauzul społecznych, wsparcie przekształceń PS, tworzenie i wspieranie istniejących podmiotów reintegracyjnych poprzez udostępnianie infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania organizacji (sale konferencyjne, sprzęt komputerowy, rzutniki multimedialne, nagłośnienie spotkań). Ale to nie wszystko, gdyż OWES oferuje również:

- dystrybucję informacji dla PES lub osób zainteresowanych stworzeniem PS o ważnych działaniach lokalnej ekonomii społecznej tj. źródłach pozyskiwania środków na rozwój PES, produktach oferowanych przez  PS, m.in. poprzez portal internetowy, targi aktywności PES, spotkania sieciujące,

- doradztwo indywidualne i  grupowe: specjalistyczne w zakresie ES, biznesowe, prawne, finansowo-księgowe, w zakresie zarządzania  i marketingu,

- coaching indywidualny i grupowy dla osób pracujących w PES oraz osób zainteresowanych założeniem PS,

- szkolenia dla instytucji i osób indywidualnych z obszaru ES tj. przygotowanie biznes planu, powołania PES, prowadzenia działalności gospodarczej i statutowej w sferze ekonomii, zarządzania organizacją, planowania strategicznego, zarządzania finansowego, zarządzania zasobami ludzkimi, aspekty prawne, finansowe, rachunkowe działalności w sferze ekonomii społecznej, tworzenie biznesplanów oraz marketing (w tym badanie rynku, tworzenie strategii cenowej, pozyskiwanie klientów, etc.), budowanie powiązań kooperacyjnych, restrukturyzacja działalności, zakładanie i prowadzenie PES o charakterze reintegracyjnym, umiejętności społeczne, kompetencje związane z pracą z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym,

- szkolenia i kursy zawodowe dla osób chcących utworzyć przedsiębiorstwo społeczne,

- wsparcie finansowe przyznawane  w formie bezzwrotnych dotacji na tworzenie miejsc pracy w PS w maksymalnej kwocie do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy na stworzenie jednego miejsca pracy w PS połączonych ze wsparciem pomostowym w formie finansowej lub w formie zindywidualizowanych usług przez okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy w kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Wsparcie oferowane jest w siedzibie LOWES w Gorzowie oraz w Lokalnych ośrodkach ekonomizacji i inkubacji społecznej w Kożuchowie, Dobiegniewie, Świebodzinie i Kostrzynie nad Odrą.

Robert Borowy

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x