2019-10-22, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Jerzego Korolewicza, prezesa Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej
- Miejscy radni jednomyślnie zgodzili się na przekazanie z budżetu miasta 264 tysięcy złotych na rozpoczęcie realizacji projektu utworzenia Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości. Do jakiego źródła będzie trzeba jednak sięgnąć po pieniądze na remont willi Jaehnego, mającego być siedzibą Centrum?
- Działamy według wcześniej ustalonego planu. Radni przyjęli uchwałę gwarantującą zabezpieczenie środków na udział własny miasta, gdyż projekt będzie realizowany wspólnie przez Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową jako lidera projektu i miasto. Po przyjęciu uchwały razem z prezydentem Jackiem Wójcickim podpisaliśmy umowę partnerską dla utworzenia Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości, ponieważ ten dokument pozwoli nam wnioskować, w ramach konkursu, do zarządu województwa o dofinansowanie prac remontowych obiektu. Ich całkowity koszt to około 13 milionów złotych. Nasze starania idą w kierunku pozyskania ze środków unijnych około 10 milionów złotych.
- Kiedy zostanie złożony wniosek i co dalej?
- Wniosek chcemy złożyć jeszcze w październiku i z nadzieją będziemy oczekiwać jego wysokiej oceny, a w konsekwencji na przyznanie dotacji. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie liczę, że do końca roku podpiszemy umowę z zarządem województwa. Po nowym roku ogłosimy przetarg i po wyłonieniu wykonawcy rozpocznie się realizacja inwestycji. Ideałem byłoby, gdybyśmy na początku drugiego kwartału przyszłego roku wystartowali z długo wyczekiwanym przez chyba całe nasze lokalne społeczeństwo remontem zabytkowej i pięknej willi. Czas trwania prac budowlanych przewidujemy na około dwóch lat.
- Właścicielem obiektu przy Kosynierów Gdyńskich Izba stała się pod koniec 2018 roku. Jakie działania zostały już wykonane dla powołania Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości?
- Zakończyliśmy niezbędne w pierwszym etapie prace dokumentacyjne i projektowe. Lada chwila otrzymamy pozwolenie na budowę. Musieliśmy w to wszystko włożyć naprawdę dużo wysiłku, ponieważ pod potrzeby projektu musieliśmy przygotować choćby analizę popytu usług okołobiznesowych w całym województwie. Dokonaliśmy bardzo głębokiej analizy, ponieważ projekt musi odpowiadać na konkretne oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców. Willa ma stanowić bardzo ważne miejsce spotkań dla przedsiębiorców z całego województwa i będziemy starali się tak zorganizować pracę, żeby każdy zainteresowany mógł załatwić swoje sprawy w jednym miejscu. W obiekcie będą do ich dyspozycji choćby wykwalifikowali pracownicy, którzy są obecnie pracownikami Izby lub są zatrudnieni w ramach prowadzonych dużych projektów, którymi się zajmujemy. Naszym celem będzie świadczenie nowoczesnych i innowacyjnych metod wsparcia dla przedsiębiorców, a ich wybór zostanie oparty na przeprowadzonej właśnie analizie.
RB
Trzy pytania do prof. Michała Pszczółkowskiego z Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego