Jesteś tutaj » Home » Żużel »
Sergiusza, Teofila, Zyty , 27 kwietnia 2024

Młodzi polscy żużlowcy ze złotymi medalami!

2016-08-20, Żużel

Bartosz Zmarzlik i Krystian Pieszczek zostali pierwszymi w historii żużlowcami, którzy w jednym sezonie wywalczyli podwójne drużynowe mistrzostwo świata!

Obaj przed trzema tygodniami cieszyli się ze zdobycia z starszymi kolegami Drużynowego Pucharu Świata, zaś teraz dołożyli złoto w rywalizacji juniorów. Biało-czerwoni zwyciężyli w szwedzkim Norrkoeping, zdobywając tym samym trzeci z rzędu tytuł, a dziewiąty w 11-letniej historii. Te rozgrywki zostały wręcz stworzone dla polskich młodzieżowców, którzy tylko raz nie awansowali do finału (było to w 2011 roku) i dwukrotnie nie stanęli na najwyższym stopniu podium. W 2010 roku zajęli trzecie miejsce, a cztery lata temu drugie, przegrywając bardzo pechowo z Duńczykami jednym punktem.

Skoro jesteśmy przy historii warto jeszcze dodać, że dla Bartosza Zmarzlika był to piąty start w DMŚ juniorów i zarazem ostatni. Z bilansem czterech złotych oraz jednego srebrnego medalu zdecydowanie przewodzi klasyfikacji indywidualnej i zapewne długo będzie czekać na zawodnika, który przynajmniej mu dorówna. Gorzowianin we wszystkich pięciu finałach wystartował w 23 biegach, w których zdobył 63 punkty, uzyskując niebotyczną średnią 2,74 pkt. Aż 18 wyścigów kończył na pierwszej pozycji, cztery na drugiej i raz był trzeci.

Finał w Norrkopeing od początku przebiegał pod dyktando żużlowców Polski i Australii. Dosyć długo wynik oscylował wokół remisu, ale od trzynastego biegu podopieczni trenera Rafała Dobruckiego zaczęli budować niewysoką, ale stabilną przewagę. Złoty medal nasi zapewnili sobie już po 18 biegu. W polskiej ekipie dominowali Bartosz Zmarzlik oraz Paweł Przedpełski, którzy przegrali tylko po jednym wyścigu. Pozostałe zdecydowanie wygrali. Ważne punkty dorzucili Krystian Pieszczek oraz Bartosz Smektała i ostatecznie nasi pokonali Australijczyków siedmioma punktami. Ciekawa walka trwała też o brązowy medal. Zakończyła się ona zwycięstwem Duńczyków, którzy pozbawili tym samym gospodarzy przyjemności stanięcia przed własną publicznością na podium.

Wyniki finału DMŚ juniorów:

I. Polska - 44: Krystian Pieszczek - 9 (3,0,3,1,2), Bartosz Zmarzlik - 14 (2,3,3,3,3), Paweł Przedpełski - 14 (2,3,3,3,3), Bartosz Smektała - 7 (1,2,0,3,1), Daniel Kaczmarek – ns.

II. Australia - 37: Brady Kurtz - 7 (2,2,0,2,1), Jake Allen - 13 (3,3,3,2,2), Max Fricke - 8 (2,2,1,1,2), Jack Holder - 9 (1,3,2,2,1), Cameron Heeps – ns.

III. Dania - 24: Fredrik Jakobsen - 10 (0,1,2,3,1,3), Mikkel B. Andersen - 5 (0,1,1,0,3), Patrick Hansen - 8 (3,1,2!,2,0,0), Andreas Lyager - 1 (1,w,-,0,-), Jonas Jeppesen – ns.

IV. Szwecja - 17: Kenny Wennerstam - 0 (0,w,u/-,0,-), Joel Kling - 1 (0,d,0,1,0,0), Filip Hjelmland - 3 (1,1,0,1,0), Joel Andersson - 13 (3,2,2!,2,2,2), Alexander Woentin – ns.