2018-01-03, Żużel

Kibicom Stali miniony rok upłynął pod znakiem 70-lecia klubu. Jubileusz, zakończony uroczystą galą, mamy jeszcze w pamięci, przypomnijmy więc sobie jak Stal obchodziła  wcześniejsze rocznice.

Okolicznościowy proporczyk z okazji 30-lecia Stali Gorzów wydany w 1977 roku

1957 - 10-lecie Stali

Święto klubu uczczono wówczas zawodami na żużlu  o „Nagrodę Zakładów Mechanicznych Gorzów”, które zostały rozegrane 2 czerwca 1957 roku. W turnieju wzięli udział m.in. zawodnicy z Warszawy, a zwyciężył Janusz Suchecki. Nawiązano także kontakty międzynarodowe, które zaowocowały meczami z drużynami z Czechosłowacji (Ruda Hvezda Praga) oraz Austrii (Motor Rennclub Wiedeń).Spotkania rozegrane w Gorzowie zakończyły się wygranymi gospodarzy.

1967 - 20-lecie Stali

Za zawody, które spinały klamrą kolejny jubileusz klubu można uznać mecz międzypaństwowy Polska –ZSRR. Spotkanie  odbyło  się 15 października 1967 roku, a na trybunach gorzowskiego stadionu zasiadło wówczas 15 tysięcy kibiców. Skład reprezentacji Polski  opierał się na zawodnikach Stali, a byli to wówczas Jerzy Padewski, Andrzej Pogorzelski i Edmund Migoś. Ozdobą meczu były pojedynki gorzowian z utytułowanym zawodnikiem radzieckim Igorem Plechanowem. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Polski  40 -25.

1972 - 25-lecie Stali

Z okazji kolejnego jubileuszu ukazała się książka Romana Siudy „XXV lat KS Stal Gorzów 1947-1972”.Odbył się także indywidualny turniej, w którym  bezapelacyjnie wygrał Edward Jancarz, a drugie miejsce zajął Zenon Plech. Oficjalna  nazwa zawodów brzmiała „Puchar XXV- lecia KS Stal Gorzów”, a zawody rozegrano 15 czerwca 1972 roku.

1977 - 30-lecie Stali

Najlepszym uczczeniem kolejnego jubileuszu klubu było zdobycie  przez żużlowców Stali tytułu  mistrzowskiego. Zawodnicy Stali  nie dali szans innym drużynom i sięgnęli  po kolejny w latach 70-tych tytuł. Stal była wówczas bardzo mocna, a  po Drużynowych Mistrzostwach Świata z roku 1977(zawody rozegrano we Wrocławiu, a Polska zajęła  drugie miejsce) w prasie sportowej można było przeczytać nagłówki „Stal wicemistrzem świata”. W kadrze startowali wówczas Edward Jancarz, Jerzy Rembas  i Bogusław Nowak. Podsumowaniem 30- lecia klubu były zawody indywidualne  rozegrane w  październiku, które wygrał Andrzej Marynowski z Gdańska, przed zawodnikami Stali Bogusławem Nowakiem i Mieczysławem Woźniakiem.

1987 - 40-lecie Stali

W lipcu rozegrano turniej indywidualny „40 –lecie KS Stal Gorzów Wlkp.” W zawodach  startowali także zawodnicy z NRD, a zwyciężył Andrzej Huszcza  przed Bogusławem Nowakiem, który wówczas reprezentował barwy  Unii Tarnów. Stalowcy  wywalczyli w lidze  trzecie miejsce, a Piotr Świst  w Zielonej Górze, został indywidualnym wicemistrzem Europy.

1997 - 50-lecie Stali

W roku jubileuszowym Stal występowała pod inną nazwą.  Pergo Gorzów tak brzmiała wówczas nazwa drużyny, a w jej składzie  znaleźli się mistrz świata  Tony Rickardsson  i pozyskany za olbrzymią kwotę z Torunia Tomasz Bajerski. Gorzowianie zakończyli sezon ze srebrnym medalem. Jubileusz klubu połączony był z V Memoriałem Edwarda Jancarza, a stadion Stali otrzymał  wtedy imię legendy klubu.

2007 - 60-lecie Stali

Początek XXI wieku to spadek gorzowskiej ekipy do drugiej ligi i widmo upadku klubu. Na szczęście klub został uratowany i mozolnie pukał do bram pierwszej ligi. Ostatecznie  z okazji 60-lecia klubu Stal awansowała do grona najlepszych drużyn w kraju. Rok 2007 był też świętem miasta, Gorzów obchodził swoje 750- lecie. Na plastronach  żużlowców  startujących w roku 2007 widniały napisy informujące o jubileuszu klubu i miasta. Po zakończonym sezonie zapadła  decyzja o modernizacji stadionu im. Edwarda Jancarza. Ukazało się także opracowanie Stanisława Szczucińskiego i Ryszarda  Raczyńskiego „60 lat KS Stal Gorzów Wlkp.”