Jesteś tutaj » Home » Żużel »
Agnieszki, Amalii, Czecha , 20 kwietnia 2024

Bartosz Zmarzlik siódmym polskim wicemistrzem świata

2018-10-13, Żużel

Bartosz Zmarzlik przeszedł do historii jako siódmy polski indywidualny mistrz świata na żużlu.

23-latek wywalczył jednocześnie dziewiąty srebrny medal IMŚ dla naszego kraju. Po dwa tytuły wicemistrzowskie mają bowiem Tomasz Gollob i Jarosław Hampel. W XXI wieku reprezentanci Polski zdobyli już 6 „sreberek”, w tym 4 w ostatnich sześciu latach.

Pierwszym polskim indywidualnym wicemistrzem świata na żużlu został Paweł Waloszek. Urodzony w Świętochłowicach zawodnik największy sukces w karierze święcił w 1970 roku na stadionie we Wrocławiu. Wcześniej na koncie miał także brąz wywalczony w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Waloszek to jedna z legend polskiego żużla. Zmarł 7 września br.

Drugi srebrny medal IMŚ dla Polski wywalczył w 1979 roku w Chorzowie, Zenon Plech. Sześć lat wcześniej, również na Stadionie Śląskim, ośmiokrotny uczestnik finałów IMŚ na żużlu, zdobył brązowy medal. Plech w swojej bogatej karierze zdobywał również medale Drużynowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Świata Par.

Na kolejny srebrny medal polski żużel czekał dwie dekady. W 1999 roku wywalczył go w Vojens Tomasz Gollob, który kilka dni wcześniej zanotował koszmarny wypadek we Wrocławiu podczas finału Złotego Kasku. Wielu twierdzi, że przez to, że startował z kontuzją Gollob stracił szansę na złoty medal. Srebro wówczas miało wyjątkowo gorzki smak. Polski żużlowiec wszech czasów po drugi tytuł wicemistrza świata sięgnął dziesięć lat później w 2009 roku.

Jarosław Hampel został czwartym polskim srebrnym medalistą IMŚ w najlepszym w historii sezonie 2010. Urodzony w Łodzi żużlowiec, długo przewodził klasyfikacji generalnej cyklu, ale drugiej części sezonu musiał uznać wyższość swojego rodaka, Tomasza Golloba. Ostatecznie Polacy w 2010 roku ustrzelili dublet. Hampel drugi srebrny medal wywalczył w 2013 roku. Po ciężkiej kontuzji wypadł z cyklu Grand Prix i od kilku lat nie rywalizuje już o najwyższe laury w IMŚ. W tym sezonie do kolekcji medali dorzucił srebro mistrzostw Europy, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu SEC.

Piątym polskim wicemistrzem świata został Krzysztof Kasprzak, który w życiowym dla siebie sezonie 2014 sięgnął po srebrny medal,  choć gdyby nie kontuzja kolana, Polak mógł się pokusić nawet o coś więcej. – Nadal brakuje mi złotego medalu IMŚ w kolekcji. Wszystkie inne tytuły zdobyłem. Chciałbym wrócić do cyklu Grand Prix, bo latka uciekają – mówił niedawno Kasprzak.

Przed rokiem najlepszy debiut w historii cyklu Grand Prix zanotował Patryk Dudek, który został indywidualnym wicemistrzem świata w pierwszym sezonie startów w tym elitarnym gronie. Polak przegrał tylko z wówczas wyśmienitym Jasonem Doylem.

Ostatnim, który dołączył do tego elitarnego grona polskich srebrnych medalistów IMŚ jest Bartosz Zmarzlik. 23-latek dokładając do brązowego medalu z 2016 roku srebro w tym sezonie stał się jednocześnie najmłodszym w historii polskim dwukrotnym medalistą IMŚ. Zważywszy na talent i pracowitość Bartosza Zmarzlika, przy odrobinie szczęścia, które w sporcie jest potrzebne, możemy się wkrótce doczekać trzeciego polskiego indywidualnego mistrza świata po Jerzym Szczakielu i Tomaszu Gollobie. – Niczego nie mogę obiecać poza tym, że dam z siebie 200 procent. Sukces to wypadkowa wielu czynników. W sporcie nie da się tego zaplanować – mówi skromnie aktualny wicemistrz świata.