2019-02-03, Żużel

Do nowego sezonu żużlowego pozostały niespełna dwa miesiące. Pierwszą dużą imprezą w Gorzowie będzie memoriał Edwarda Jancarza, który został zaplanowany na 31 marca.

Danił Iwanow, obecny lider mistrzostw świata
Danił Iwanow, obecny lider mistrzostw świata Fot. Robert Borowy

Póki co mamy jednak zimę i swoją rywalizację rozpoczęli właśnie najlepsi specjaliści od jazdy na lodowych torach. Od dziesiątek lat tymi najlepszymi są Rosjanie i potwierdzili to także w dwóch pierwszych turniejach „Ice Speedway Gladiators“, które rozegrano wczoraj i dzisiaj w Ałmaty w Kazachstanie.

W sobotę na najwyższym stopniu podium stanął 23-letni Rosjanin Dinar Walejew, który niespodziewanie w wielkim finale pokonał swoich rodaków Daniła Iwanowa oraz Dmitrija Chomicewicza. Czwarty był Szwed Martin Haarahiltunen, który już w zeszłym sezonie, jako jedyny, potrafił nawiązać walkę z koalicją rosyjskich zawodników. Sensacją pierwszego dnia było odpadnięcie w półfinale Dmitrija Kołtakowa, mistrza świata z lat 2015 i 2017-18.

W dzisiejszym turnieju Grand Prix, najlepszym był Iwanow, który przegrał tylko jeden wyścig (był trzeci) i aż sześciokrotnie mijał linię mety jako pierwszy, zdobywając 19 punktów. Ubiegłoroczny wicemistrz świata już na starcie tegorocznej rywalizacji stał się faworytem do mistrzostwa. Po dwóch rundach ma w dorobku 38 punktów i o trzy wyprzedza Chomicewicza. Ten ostatni dzisiaj ponownie uplasował się na trzecim miejscu.

Dalej w klasyfikacji jest Walejew, który w niedzielę nie stanął na podium, będąc czwartym w finale. Traci on do Iwanowa sześć punktów. Na pewno ostatniego zdania nie powiedział Kołtakow. Obrońca mistrzowskiego tytułu był dzisiaj drugi i ma siedem punktów straty do lidera.

Teraz uczestnicy mistrzostw spotkają się w Szadryńsku, gdzie 9 i 10 lutego rozegrają kolejne dwie rundy. My już zachęcamy jednak do odwiedzenia Berlina, w którym to najlepsi specjaliści od jazdy na motocyklach z kolcami spotkają się w pierwszy weekend marca (2-3.03) w Horst-Dohm-Eisstadion w berlińskiej dzielnicy Wilmersdorf. Więcej informacji na stronie: www.eisspeedwayberlin.de.