Jesteś tutaj » Home » Żużel »
Jaropełka, Marii, Niny , 3 maja 2024

Bartosz Zmarzlik zwyciężył w Pradze!

2020-09-18, Żużel

W piątej tegorocznej rundzie żużlowych indywidualnych mistrzostw świata najlepszym był Bartosz Zmarzlik,  który jednocześnie został liderem rozgrywek.

Bartosz Zmarzlik ze swoim mechanikiem Grzegorzem Musiałem
Bartosz Zmarzlik ze swoim mechanikiem Grzegorzem Musiałem Fot. Robert Borowy

W biegu finałowym Polak pokonał Taia Woffindena, Martina Vaculika i Emila Sajfutdinowa.

Po czterech turniejach rozegranych najpierw we Wrocławiu, potem w Gorzowie, najlepsi żużlowcy świata przenieśli się na dwie kolejne rundy do Pragi. Do miasta, w którym najczęściej dotychczas ścigali się o punkty Grand Prix, gdyż piątkowy turniej był 24 w historii tych rozgrywek rozegrany na stadionie Marketa.

Faworytem imprezy był trzykrotny triumfator na praskim owalu Tai Woffinden, który w ostatnim czasie ustabilizował swoją wysoką formę, a że zawsze znakomicie czuje się on nad Wełtawą wielu stawiało właśnie na niego. Nie brakowało opinii, że milowy krok w stronę mistrzowskiego tytułu uczyni Fredrik Lindgren, który dawno nie był tak zdeterminowany w walce o mistrzostwo świata, jak w tym sezonie.  Polscy kibice wierzyli w naszych reprezentantów. Maciej Janowski i Patryk Dudek zawsze podkreślali, że na Markecie czują się wyśmienicie. Gorzej z Bartoszem Zmarzlikiem, ale on również z wiarą w dobry występ przyjechał na obiekt znajdujący się przy U Vojtěšky 11.

Początek zawodów był bardzo nerwowy. W inauguracyjnym wyścigu najpierw Tai Woffinden wjechał w taśmę, zaś w powtórce na pierwszym łuku upadli Czesi - Edward Krcmar i Vaclav Milik. Obaj wystąpili w kolejnej powtórce. Dopiero trzecie podejście zakończyło się szczęśliwie.  Bieg wygrał Zmarzlik. W drugim starcie nasz zawodnik także był pierwszy na linii mety, ale zanim to się stało wykluczony za drugie ostrzeżenie został Leon Madsen.

Bartosz Zmarzlik po dwóch seriach samodzielnie prowadził w klasyfikacji turnieju z kompletem sześciu punktów. Na zakończenie trzeciej serii gorzowianin startował z najlepszego w tym czasie drugiego pola i wygrał start, ale bieg został przerwany, gdyż wcześniej ruszył się Jason Doyle. Australijczyk otrzymał co prawda ostrzeżenie,  ale w sumie skorzystał na przerwaniu, bo w powtórce najlepiej wyszedł spod taśmy i pewnie wygrał.  Zmarzlik musiał na dystansie walczyć o dwa punkty z Nielsem Kristianem Iversenem i wyprzedził go dopiero na ostatnich metrach.

W czwartym swoim starcie Zmarzlik trochę pogubił się w pierwszym łuku, z którego wyjechał dopiero trzeci i na trasie tym razem nic już nie był w stanie zrobić.  Na zakończenie rundy zasadniczej obrońca mistrzowskiego tytułu miał zmierzyć się m.in. z Maciejem Janowskim, ale wrocławianin wjechał w taśmę i odpadł z dalszej rywalizacji. W powtórce (czwarty wyścig z udziałem Zmarzlika, który został tego dnia przynajmniej raz powtórzony) nasz żużlowiec długo musiał się męczyć,  żeby wyprzedzić Antonio Lindbaecka.

Do półfinału Zmarzlik awansował z trzeciego miejsca i trafił na wyścig razem z Doylem, Madsenem i Woffindenem. Był to najdziwniejszy półfinał Grand Prix ostatnich lat. Aż dwóch zawodników zostało z niego wykluczonych za utrudnianie startów. W finale żadnych przygód nie było, Zmarzlik świetnie wyszedł ze  startu i pomknął po ósme w karierze zwycięstwo w Grand Prix.