Jesteś tutaj » Home » Pod koszem AZS AJP »
Antoniego, Henryki, Mariana , 17 stycznia 2021

Co za mecz! Koszykarki wygrywają w Gdańsku

2021-01-03

W meczu XIV kolejki Energi Basket Ligi Kobiet gorzowskie koszykarki pokonały w Gdańsku tamtejszą Politechnikę 78:72.

Bardzo liczyliśmy na zwycięstwo naszej drużyny i nie rozczarowaliśmy się, choć trzeba przyznać, że wygrana ta przyszła z najwyższym trudem. O wszystkim zadecydowały ostatnie 52 sekundy i fenomenalna gra w tym czasie Dominiki Owczarzak, która zdobyła ostatnie sześć punktów, do tego zebrała piłkę i dała się sfaulować w ważnym momencie. Pochwalić trzeba jednak całą drużynę, bo w różnym okresie meczu różne zawodniczki brały na swoje barki odpowiedzialność za grę. Ale po kolei…

Spotkanie lepiej zaczęło się dla gospodyń, które za sprawą Jazmine Davis już w 19 sekundzie prowadziły 2:0. Ponad minutę czekaliśmy na kolejne trafienie. Tym razem uczyniła to Agnieszka Kaczmarczyk i był remis. W trzeciej minucie pierwsze punkty dla gorzowianek zdobyła debiutująca w naszych barwach Shatori Walker-Kimbrough. W dalszej fazie gra była wyrównana i dopiero w ósmej minucie akademiczki po trafieniu Borislavy Hristovej wyszły na pierwsze prowadzenie (13:12). Niespełna minutę przed końcem pierwszej kwarty przyjezdne prowadziły już pięcioma punktami, lecz Davis rzuciła za trzy i na krótką przerwę drużyny zeszły przy stanie 17:15 dla gorzowianek.

Druga kwarta od początku lepiej układała się dla gdańszczanek. Szybko odzyskały one prowadzenie i z czasem zaczęły budować lekką przewagę. Bardzo dobrze od początku meczu radziła sobie Sylwia Bujniak i to głównie za jej sprawą, ale również trafieniom za trzy punkty Martyny Koc czy dwóm punktom zdobytym z wolnych przez Karolinę Strzelczyk, miejscowe prowadziły już 38:26. W ostatnich niespełna trzech minutach przed przerwą podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego odzyskały inicjatywę, nie pozwoliły już sobie rzucić żadnego kosza, a że same parę trafiły na nowo pojawiła się szansa na korzystne rozstrzygnięcie.

Po zmianie stron ponownie obserwowaliśmy wyrównaną grę przy stale niewielkim prowadzeniu gospodyń. W 27 minucie gorzowianki zbliżyły się na dwa oczka (46:48), po chwili Kaczmarczyk wyrównała na 48:48, ale kolejne akcje zdominowały już rywalki i przed ostatnią kwartą prowadziły one 56:51. W naszym zespole brakowało ciągle punktów Megan Gustafson, która sporo zbierała piłek pod tablicami, ale rzadko dochodziła do sytuacji rzutowych.

Czwarta kwarta zaczęła się od skutecznych akcji gorzowianek, które zdobyły cztery punkty. Nie zdołały jednak pójść za ciosem i szybko odzyskać prowadzenia. Wystarczyła chwila nieuwagi i miejscowe ponownie pewnie prowadziły 63:57. Kolejne minuty były coraz trudniejsze. Powoli skuteczność zaczęła odzyskiwać Gustafson, lecz jej trafienia to było stanowczo za mało, żeby dogonić coraz pewniej grającą Politechnikę. Na szczęście Amerykanka w ważnym momencie otrzymała wsparcie ze strony dobrze grającej przez całe spotkanie Cheridene Green i w 36 minucie było już tylko 69:67 dla gospodyń. Kolejna minuta należała do Hristovej. Jej dwa celne rzuty pozwoliły Polskiej Strefie Inwestycji wyjść wreszcie na prowadzenie. Sztab szkoleniowy gdańskiej drużyny szybko wziął czas na żądanie.

Niespełna minutę przed końcem był remis 72:72. Wtedy po ładnej akcji punkty zdobyła Owczarzak. Potem piłkę zebrała Hristova, a Owczarzak została sfaulowana przez Bujniak. Po krótkiej przerwie dwukrotnie trafiła, potem jeszcze zebrała piłkę  i gorzowianki już w tym momencie mogły cieszyć się z wygranej. Sekundę przed końcem wynik ustaliła bohaterka ostatniej minuty – Dominika Owczarzak.

RB

DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA – POLSKA STREFA INWESTYCJI ENEA GORZÓW 72:78 (15:17, 23:16, 18:18, 16:27)

PSI Enea: Hristova 16, Owczarzak 15, Gustafson 14, Walker-Kimbrough 8, Kaczmarczyk 6 oraz Green 15, Dźwigalska 3, Szott-Hejmej 1 oraz Matkowska.

Politechnika Gdańska: Davis 18, Bujniak 12, Ossowska 9, Hamblin 6, Rymarenko 5 oraz Koc 10,  Ščekič i Pyka po 5 oraz Strzelczyk 2.