2012-08-08, Mija dzień
Miasto Gorzów wraz z partnerami zabiega o pieniądze z Unii Europejskiej oraz Funduszy Norweskich, które pozwolą na opracowanie dokumentów pomocnych w aplikowaniu o środki z perspektywy finansowej 2014-2020. Wspólnie z partnerami ze Związku Celowego Gmin MG 6 Gorzów stara się o pieniądze z Programu Pomoc Techniczna 2007-2013.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspiera działania samorządów na rzecz poprawy jakości usług publicznych i na ten cel przeznaczyło 20 mln zł z Unii Europejskiej. Związek Celowy Gmin MG 6, w skład którego wchodzą gminy: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn, Santok i Gorzów przygotowuje projekt „Profesjonalizacja usług publicznych na terenie Związku Celowego Gmin MG - 6 poprzez diagnozę potrzeb społecznych i doskonalenie kompetencji kadr”. Projekt zakłada zbadanie jakości i percepcji usług publicznych w kategoriach: spraw społecznych, edukacji, kultury i transportu publicznego oraz wdrożenie wyników tych badań. Działania związane z wnioskiem, który zostanie złożony do 13 sierpnia, koordynują Wydział Integracji Europejskiej i Biuro Obsługi Inwestora. Najprawdopodobniej pod koniec września będziemy znali wyniki konkursu. Dzięki pozyskaniu dofinansowania między innymi będzie można opracować plan transportowy, koncepcję rozwoju podsystemu tramwajowego wraz z centrami przesiadkowymi dla mieszkańców gmin ościennych i inne dokumenty pomocne w aplikowaniu o środki unijne z perspektywy finansowej 2014-2020.
Natomiast Biuro Rozwoju Miasta i Aglomeracji zgłosiło udział Aglomeracji Gorzowskiej w projekcie finansowanym z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Fundusze Norweskie). Projekt ten składa się z dwóch etapów. Pierwsza faza organizowana przez Związek Miast Polskich to projekt predefiniowany pn. „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako rozwoju lokalnego” i polega na udzieleniu pomocy w skonstruowaniu partnerstwa i przygotowaniu wniosku aplikacyjnego o przyznanie grantu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Wielkość pomocy na tym etapie uzależniona była od kolejności złożenia dokumentacji po ogłoszeniu naboru wniosków. Do tego etapu jesteśmy zakwalifikowani i pomoc otrzymamy w pełnym zakresie. Współpracować będziemy z doradcą z Poznania. Pierwsza faza projektu trwać będzie od sierpnia do grudnia 2012r. To okres na dopracowanie szczegółów, opracowanie dokumentacji projektowej i najważniejsze – ustalenie budżetu projektu.
Aby znaleźć się w drugim etapie, należy przystąpić do konkursu grantowego, który odbędzie się na przełomie obecnego i przyszłego roku. W przypadku powodzenia w konkursie, którego organizatorem będzie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pozyskać można nawet 550.000 EURO na sfinansowanie działań związanych ze stworzeniem strategii rozwoju obszaru miejskiego (czyli miasta centralnego wraz z gminami tworzącymi jego obszar funkcjonalny) oraz dokumentów niezbędnych dla jej wdrożenia, w tym planów przyszłych inwestycji. Pozyskanie dofinansowania pozwoliłoby na stworzenie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Aglomeracji Gorzowskiej, a także wynikających z niej strategii sektorowych (najprawdopodobniej dotyczyłyby one systemu komunikacji, turystyki oraz edukacji).
Anna Zaleska, rzecznik prasowy UM Gorzowa
Lato w mieście nie musi być nudne – przekonuje się o tym 25 dzieci, które biorą udział w zajęciach organizowanych przez Klub Kultury MCK Zodiak w ramach Akcji Wakacyjnej.