2012-11-16, Mija dzień
Dzisiaj, 16 listopada br., odbędzie się w Gorzowie konferencja „Profilaktyka chorób cywilizacyjnych”, którą organizuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Jej uczestnikami są powiatowi i szkolni koordynatorzy programów profilaktycznych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego.
- Celem konferencji jest ukazanie wpływu odżywiania na procesy biochemiczne, zachodzące w organizmie oraz zasadności wykonywania badań w profilaktyce nowotworów – wyjaśnia Jolanta Połomska z Oddziału Promocji Zdrowia WSSE.
Konferencja odbędzie się w sali audiowizualnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp., ul. Mickiewicza 12b, w godzinach od 12.00 do 15.00.
Istotnym problemem, z jakim często jeszcze mają do czynienia szkolni koordynatorzy zdrowotnych programów profilaktycznych jest jednak wszawica. Oto stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie profilaktyki i zwalczania wszawicy.
Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie profilaktyki i zwalczania wszawicy.
Występowanie wszawicy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nasila się w okresie wakacyjnym przede wszystkim wśród dzieci młodszych, które nie posiadają Jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie w skupiskach podczas wyjazdów, w tym także wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.
Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:
W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.
W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu czy szkole należy poinformować o powyższej sytuacji pielęgniarkę szkolną lub wychowawcę.
Działania placówki nauczania i wychowania:
W razie potrzeby, w trudnych sytuacjach (duży zasięg występowania wszawicy, przewlekłe jej występowanie, trudne do rozwiązania przypadki), dyrekcja placówki może zwrócić się o wsparcie do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej.
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.