2012-11-23, Mija dzień
Najpierw była inicjatywa klubu radnych PO, później w projekcie budżetu na 2013 rok pojawiła kwota, a teraz już wiemy w jaki sposób mieszkańcy miasta mogą zdecydować o realizacji wybranych przez siebie inwestycji. Nie wiemy jeszcze tylko jakie propozycje zgłoszone przez niektórych gorzowian zostaną poddane pod głosowanie wszystkich mieszkańców.
Mowa o tzw. budżecie obywatelskim, czyli uczestnictwie mieszkańców w budowaniu części budżetu swojej gminy, który wzorem innych miasta zaproponowali radni PO, a prezydent przeznaczył na ten cel około miliona złotych. Rzecz teraz w tym, by spośród 267 propozycji zgłoszonych przez prawie setkę gorzowian wybrać część, która zostanie poddana po ogólny osąd, dzięki któremu zostaną wybrane zadania do realizacji. Wstępnej selekcji dokonają szefowie klubów PO, SLD i Nadzieja dla Gorzowa (radni PiS nie przyłączyli się do inicjatywy) i za kilka dni powinniśmy poznać wykaz inwestycji, które poddane zostaną głosowaniu. Na liście propozycji z pewnością nie znajdą się zadania nierealne z różnych powodów, nazbyt kosztowne albo już zapisane projekcie budżetu.
To wszystko ogłosili piątek 23 listopada br. na wspólnej konferencji prasowej szefowie wspomnianych wcześniej klubów w radzie miasta – Robert Surowiec, Jakub Derech Krzycki i Marcin Kurczyna, w obecności przewodniczącego RM Jerzego Sobolewskiego i wiceprezydenta Stefana Sejwy. Zobowiązali się przy tym, że wybrane w powszechnym głosowaniu propozycje zostaną wpisane do realizacji na 2013 rok. Przy czym głosować będzie można w trzech kategoriach, czyli każdy uprawniony gorzowianin ma trzy głosy, w formie elektronicznej lub tradycyjnie – wrzucając wypełnione karty do urn wystawionych w określonych miejscach miasta.
Oto komunikat, który precyzuje zasady i warunki tego głosownia:
GORZOWSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2013 - GŁOSOWANIE
KTO MOŻE GŁOSOWAĆ?
Głosować może każdy mieszkaniec Gorzowa Wlkp., figurujący w spisie wyborców do Rady Miasta Gorzowa, który posiada czynne prawo wyborcze do Rady Miasta Gorzowa.
TERMINY GŁOSOWANIA:
3 grudnia – 14 grudnia
Zakończenie głosowania 14 grudnia o godz. 14.00
JAK GŁOSOWAĆ?
Każdy mieszkaniec wypełnia tylko jedną ankietę w wersji papierowej bądź elektronicznej. Na karcie wybieramy maksymalnie 3 propozycje zadań do realizacji w budżecie 2013 r., po 1 propozycji w każdej kategorii (KATEGORIE: 1. PLACE ZABAW, 2. CHODNIKI, 3. INNE – MURALE, PARKINGI, OŚWIETLENIE, ŚCIEŻKI ROWEROWE).
Głosujemy poprzez postawienie znaku „X” w kolumnie WYBIERAM. Aby ankieta była ważna wypełniamy rubrykę z danymi - imię, nazwisko oraz numer pesel.
SPOSOBY ODDANIA GŁOSU:
1. Wrzucenie karty do jednej z 4 urn:
• w budynku głównym Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 3-4, na parterze (głosowanie w godzinach pracy Urzędu)
• w budynku Urzędu Miasta przy ul. Przemysłowej 53, w Wydziale Komunikacji (głosowanie w godzinach pracy Urzędu)
• w biurowcu przy ul. Kombatantów 34, na parterze przy portierni (głosowanie do godzin wieczornych)
• w Galerii Handlowej Askana (głosowanie do godzin wieczornych) – trwają rozmowy.
Karty do głosowania, jak i opisy projektów będą dostępne przy urnach
2. Wysłanie drogą mailową wypełnionej karty do głosowania na adres – budzet2013@um.gorzow.pl
Karta do pobrania na stronie www.gorzow.pl, na podstronie E-URZĄD w zakładce DIALOG (KONSULTACJE) oraz na podstronie GORZÓW PRZYSTAŃ – zakładka BUDŻET OBYWATELSKI 2013. Na powyższych podstronach dostępny będzie także opis zadań zgłoszonych przez mieszkańców.
GŁOS BĘDZIE NIEWAŻNY W NASTĘPUJĄCYCH PRZYPADKACH:
• gdy zostaną podane błędne lub niepełne dane osobowe
• wskazanych zostanie więcej niż 3 propozycje
• w danej kategorii zostanie zaznaczonych 2 lub więcej propozycji
Po dokonanej weryfikacji dane ulegną zniszczeniu.
Zet.
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.