2012-11-27, Mija dzień
W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku w Gorzowie Wielkopolskim”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 370 000 potencjalnych dawców z czego 260 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu trzech lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 293 osoby oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
Jest to już szósta akcja organizowana przez naszą Fundację w Gorzowie. Podczas poprzednich akcji zarejestrowało się ponad 1500 osób. Tegoroczna akcja jest organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Człowiek w potrzebie Wolontariat Gorzowski oraz Studenci PWSZ w Gorzowie.
Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 4 grudnia 2012r.,
Godziny: 11.00 – 18.00
Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Adres: ul. Teatralna 25, Gorzów Wielkopolski
Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
• Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
• Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
• Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
• Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.
Pobranie szpiku kostnego
• Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
• Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
• Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
• Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Więcej informacji: , tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl, www.dkms.pl
Kontakt:
Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych
- Renata Rafa- Fundacja DKMS Polska, renata.rafa@dkms.pl, 22 572 30 11
- Piotr Chruszcz- dawca szpiku
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.