2012-12-02, Mija dzień
W roku 2012 mija dokładnie 60 lat od uruchomienia Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Senator Helena Hatka zorganizowała w Gorzowie wystawę, ukazująca fenomen tego szczególnie zasłużonego w walce z reżimem komunistycznym w Polsce medium. Otwarcie ekspozycji już w najbliższy poniedziałek 3 grudnia w Zespole Szkół nr 20 przy ul. Szarych Szeregów 7 o godz. 10.00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
Radio Wolna Europa przez ponad 40 lat, od roku 1952 nadawało do Polski zza żelaznej kurtyny, będąc, pomimo prób zagłuszania przez służby bezpieczeństwa, najczęściej słuchaną zagraniczną stacją radiową w kraju. W eter szły audycje wielu wybitnych osobistości - dziennikarzy, publicystów, pisarzy czy działaczy emigracyjnych, podtrzymując w Polakach nadzieję i systematycznie obnażając nieprawidłowości komunistycznej władzy, w ostatecznym rozrachunku zaś - odgrywając istotną rolę w demokratycznych przemianach w kraju.
Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje najciekawsze epizody z bogatej historii Radia. Składa się na nią 20 plansz, zawierających zarówno materiały tekstowe (fragmenty wspomnień, dokumentów czy korespondencji), jak i ikonograficzne (zdjęcia, propagandowe ulotki i plakaty) oraz pięć stanowisk audio, przy których wysłuchać można fragmentów niektórych audycji, np. o tym, jak skonstruować antenę przeciw zagłuszaniu sygnału. Nowoczesna, multimedialna forma ekspozycji sprawia, że z pewnością docenią ją także młodsi odbiorcy.
W maju tego roku wystawa po raz pierwszy otwarta została w gmachu Senatu RP. Następnie pokazywana była w wielu miastach Polski. Z inicjatywy senator Heleny Hatki znalazła się również na Ziemi Lubuskiej.
Wśród zaproszonych do Gorzowa gości znaleźli się m.in. Stanisław Deja, wieloletni redaktor Radia Wolna Europa, który podzieli się z zebranymi swoimi wspomnieniami z tamtego okresu, a także odpowie na pytania młodzieży. Krótki wykład historyczny przedstawi dr Krzysztof Wasilewski, ukazując w nim historyczne i polityczne warunki, w jakich rodziła się i funkcjonowała rozgłośnia. Występy artystyczne zaplanowała również młodzież.
- Wystawa została zorganizowana przede wszystkim z myślą o młodzieży, dla której rozmowa z dziennikarzami radia, historykami, a także działaczami z tamtego okresu będzie niewątpliwie wyjątkową i ważną lekcją – podkreśla senator Helena Hatka. – Dlatego też na jej otwarcie zaprosiliśmy wiele osób szczególnie angażujących się w działalność opozycyjną na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego. W ten sposób chcieliśmy podziękować im za tak ważny udział w procesie przemian ustrojowych w naszym kraju.
Współorganizatorami wystawy jest firma Drawex oraz Zespół Szkół nr 20 w Gorzowie.
Urszula Śliwińska-Misiak
Dyrektor Biura Senator RP Heleny Hatki
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.