2013-01-14, Mija dzień
Wpisanie badań cytologicznych do pakietu zalecanych badań w zakresie medycyny pracy, tworzenie szerokiej koalicji na rzecz skutecznej walki z rakiem szyjki macicy w Polsce, czy zwiększenie udziału położnych w skrinningu cytologicznym – to temat rozmowy Senator Heleny Hatki z Igorem Radziewiczem-Winnickim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia.
W ubiegły czwartek w Warszawie rozmawiano o szansach na efektywne wdrożenie wniosków wypracowanych podczas listopadowej konferencji „Wyprzedź raka”, która zorganizowana została w Gorzowie z inicjatywy Heleny Hatki.
- Koniecznym jest niezwłoczne podjęcie działań, które doprowadzą do zmniejszenia zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Polsce. Województwo lubuskie zajmuje niechlubne miejsce w czołówce umieralności na RSM, dlatego to tu zorganizowałam konferencję, do udziału w której zaprosiłam cenionych specjalistów w dziedzinie ginekologii i onkologii ginekologicznej. Debata miała na celu nie tylko ukazanie stanu faktycznego, ale przede wszystkim – wypracowanie rekomendacji działań, jakie mogą być podjęte w celu zmniejszenia zachorowalności i umieralności na ten nowotwór– mówi senator Helena Hatka.
Od grudnia ubiegłego roku senator Hatka prowadzi rozmowy z ministrami zdrowia – Igorem Radziewiczem Winnickim oraz Sławomirem Neumannem. O szansach na zwiększenie uprawnień położnych rozmawiała również z prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Rzecznik Praw Pacjenta.
- Przed nami długa i ciężka praca, by powrócić do funkcjonujących niegdyś rozwiązań w zakresie profilaktyki RSM. Aby skutecznie wdrożyć w życie wypracowane wnioski konieczna jest szeroka koalicja i zrozumienie istoty sprawy, jaką jest ratowanie życia kobiet w Polsce. Mam świadomość, że sukces wymaga wiele pracy i interdyscyplinarnego podejścia do problemu – przyznaje senator Hatka.
Nowotwory to obecnie pierwsza przyczyna przedwczesnej śmierci Polaków. Rak szyjki macicy jest obok raka piersi jednym z najczęstszych nowotworów narządów płciowych u kobiet. Jednocześnie to jedyny dzisiaj nowotwór, w walce z którym skuteczna profilaktyka i wykorzystanie dostępnych narzędzi (badania cytologiczne, testy DNA HPV, szczepienia przeciw HPV) mogą w praktyce doprowadzić do jego wyeliminowania. Liczba nowotworów wciąż szybko rośnie, a wskaźniki umieralności nie zmniejszają się, pomimo zwiększenia w ostatnich latach nakładów i realizacji różnych programów w zakresie profilaktyki i leczenia.
Urszula Śliwińska-Misiak
Dyrektor Biura Senator Heleny Hatki
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.