2013-01-30, Mija dzień
Rozwój miast postępuje bardzo szybko, niosąc ze sobą korzyści, ale również zagrożenia. Miasta są kołami zamachowymi gospodarki, opartej na wiedzy i usługach, stwarzają możliwości nieograniczonego rozwoju dla twórczych jednostek, ale pogłębiają też dystans społeczny, tworzą granice wykluczenia dla wszystkich, którzy nie potrafią się w odnaleźć w nowej gospodarce.
To zjawisko dostrzegane i opisywane na świecie, coraz częściej dotyczy polskich miast. Miasto jest zjawiskiem wielowymiarowym, dlatego na jego rozwój należy spoglądać z wielu perspektyw, zwracając uwagę na różne aspekty miejskiej rzeczywistości. Polityka miejska powinna w istotny sposób uwzględniać oddolne ruchy miejskie. Wiąże się to ze wzrostem obywatelskiego zaangażowania w sprawy miejskie. Te społeczne organizacje działające na rzecz miasta, przełamują dotychczasowe spojrzenie formalno- urzędnicze i niosą nowy sposób mówienia i myślenia o mieście. W języku miejskich ruchów obywatelskich rozwój miast w coraz większym stopniu należy do aktywnych jednostek, współtworzących miasto.
Przedstawione powyżej sformułowania pochodzą z bardzo interesującej publikacji „Miasto w działaniu”. Zawiera ona oceny dotyczące zrównoważonego rozwoju miast z perspektywy ludzi związanych z ruchami miejskimi w różnych miastach Polski - Wrocławia, Krakowa, Sopotu, Poznania. Publikację wydał Instytut Obywatelski.
Gorzów również stoi przed określeniem perspektywy własnego rozwoju. Już dzisiaj widać, że urzędniczy formalizm, w wielu sferach życia może doprowadzić do zagrożeń na granicy eksplozji. Tak dzieje się w sferze kultury, czy transportu miejskiego.
O obywatelskim spojrzeniu na rozwój miast, o problematyce demokracji miejskiej i partycypacji, o skutkach braku polityki miejskiej i jej wpływie na kwestie miejskie i spójność urbanizacyjną, o roli kultury w rozwoju miast, o szansach na przyszłość ludzi młodych, w mieście takim jak Gorzów, chcemy porozmawiać z niektórymi autorami "Miasta w działaniu?".
Serdecznie zapraszam na spotkanie z Jarosławem Makowskim i Przemysławem Filarem, twórcami publikacji. Odbędzie się ono 31 stycznia w Gorzowie o godz. 13.30 w Sali nr 110 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie.
Krystyna Sibińska
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.