2013-03-05, Mija dzień
Mam przyjemność zakomunikować Państwu, że oto właśnie narodził się Lubuski Instytut Rozwoju Obywatelskiego, którego celem i misją jest rozwijanie życia obywatelskiego wśród Lubuszan. Naszą – twórców Instytutu jest inspirowanie debaty publicznej nt. strategicznych kierunków rozwoju Ziemi Lubuskiej.
Instytucje życia obywatelskiego – stowarzyszenia czy fundacje w naszym województwie, które prowadzą projekty dotyczące rozwoju życia obywatelskiego – są wciąż nieliczne. Lubuszanie rozumieją konieczność dbania o edukację własną i swoich dzieci, są hojni włożeniu środków na cele charytatywne jednocześnie są bardzo bierni w sprawach publicznych. Ich zaangażowanie w tym aspekcie ogranicza się zazwyczaj do udziału w wyborach.
Lubuski Instytut Rozwoju Obywatelskiego ma ambicję aby to zmienić!
Będziemy prowadzić działalność wydawniczą, naukową, edukacyjną i kulturalną zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach naukowych, edukacyjno-kulturalnych i społecznych. Lubuski Instytut ma za zadanie otworzyć nowe szanse dla województwa poprzez wykształcenie ośrodka lubuskiego, badań nad przeszłością, ale również teraźniejszością oraz przyszłością naszego regionu. Widzimy pilną potrzebę zinstytucjonalizowania tej problematyki w sposób integrujący wysiłki wielu instytucji wspieranych przez organizacje społeczne. Widzimy niszę dla Instytutu, który nie będzie chwilowym bytem, a stałym długofalowym projektem, który będzie wpływał na kształtowanie ducha obywatelskiego wśród mieszkańców naszego województwa.
Już wkrótce będziemy dostępni na najpopularniejszych portalach społecznościowych internetowych typu facebook, twitter. O wszystkich naszych przedsięwzięciach będziemy Państwa informować na bieżąco. Będziemy również przesyłać Państwu nasze raporty i analizy dot. konkretnych zagadnień.
Już za chwilę rozpoczniemy cykl debat i spotkań udziałem min. ludzi polityki, nauki i liderów organizacji pozarządowych. W najbliższym czasie oprócz tematów związanych z tożsamością lubuską, jej gospodarką, demografią będziemy także rozmawiać na tematy obyczajowe, które dotykają także i mieszkańców naszego regionu jak np. związki partnerskie.
Nasze debaty będziemy uzupełniać o przeprowadzone sondaże i opinie ekspertów gdyż chcemy być Instytutem, który dzięki aktywności Lubuszan będzie wywierał realny wpływ na działania decydentów lubuskich.
Michał Wasilewski
Prezes Lubuskiego Instytutu Rozwoju Obywatelskiego
Od redakcji:
Po Zachodnim Ośrodku Polityki Regionalnej Michała Obiegło, Stowarzyszeniu Tylko Gorzów Jacka Bachalskiego, to kolejna niepartyjna inicjatywa mająca na celu pobudzenie aktywności obywatelskiej i ożywienie debaty publicznej, której w Gorzowie brakowało. Powinno nas to cieszyć, bo oznacza szansę na ożywczy polityczno-intelektualny ferment, jakiego do tej pory u nas nie było. Jest więc nadzieja na znacznie szersze uprawianie polityki przy otwartej kurtynie, a nie tylko w zaciszu partyjnych gabinetów.
del.
Na gorzowskim skwerze Wolności, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.