2013-05-17, Mija dzień
W niedzielę w Parku Wiosny Ludów, bardziej znanym jako Park Róż, odbędzie się wielki piknik otwierający sezon i cykl wydarzeń związanych ze 100-leciem parku. W godz. 12.00 – 15.00 będzie można wziąć udział w pikniku rodzinnym, odbywającym się pod hasłem: Niedziela na trawie.
W programie pikniku:
12.00 – otwarcie Festynu przez władze miasta
12:20 - 13:00 - koncert Gorzowskiej Orkiestry Dętej
13:00 - 13:10 - konkurs wiedzy o Parku Róż
13:10 - 14:00 - I część spektaklu teatralnego
14:00 - 14:30 - występ Zespołu Tańca Ludowego "Gorzowiacy"
14:30 - 15:00 - II część spektaklu teatralnego
Ponadto w przestrzeni parku: zabawy ruchowe, sportowa rywalizacja, stanowiska targowe, mała gastronomia, wata cukrowa itp.,darmowa kuchnia polowa. Organizatorem pikniku jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, przy udziale MCK, GCPRiPS, BPM i WKU UM.
Popularny nie tylko wśród gorzowian Park Wiosny Ludów, założony został na osuszonych łąkach i bagnach wokół Stawu Młyńskiego w latach 1908-1913. Park z założenia ma charakter angielski, z licznymi alejami wokół stawu. W 1926 r. park wzbogacił się o ogród różany ozdobiony drewnianymi pergolami oraz o ogród skalny. W okresie międzywojennym i krótko po wojnie mieściło się tu zoo.
W latach 1960-1964 park przeszedł gruntowną modernizację i powiększono jego obszar do prawie 5,5 ha. Nazywany jest bardzo często "Parkiem róż", co teraz jest jedynie pięknym wspomnieniem lat jego świetności, kiedy rosła w nim duża liczba tych kwiatów i był bardziej zadbany. Występuje tu kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów, w tym wiele oryginalnych i niepowtarzalnych. Staw otacza piękna aleja kasztanowców a wokół placu przylegającego do stawu rosną liczne platany klonolistne. Swoistego uroku temu miejscu dodaje wysepka na stawie, przepływająca przez park Kłodawka oraz ptactwo wodne, które znajduje tu schronienie i … jedzenie od spacerowiczów. Jest także plac zabaw dla dzieci. Zabytkowy mostek oraz stylowe ogrodzenie parku dopełnia całości.
zet
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, który sprawuje opiekę nad znaną rzeźbą Janusza, skontaktował się z autorkami i to one uznały, że rzeźba powinna trafić do ich pracowni na odświeżenie.