2013-06-05, Mija dzień
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, jak większość tego typu stref w Polsce, znakomicie się sprawdza jako instrument rozwoju gospodarczego, ale i kulturowego nie tylko w naszym regionie i mieście. To są także tysiące miejsc pracy w samej strefie, jak i poza nią w firmach kooperujących. To jest wielki kapitał i motor napędowy, którego nie byłoby, gdyby nie preferencje oferowane w strefach.
Tymczasem, jak wielokrotnie przypominał na naszych łamach Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE, czas funkcjonowania stref kończy się w 2020 r. Zatem pilne jest oczekiwanie na rządowe decyzje w sprawie przedłużenia działania stref do 2026 r., bo żaden rozsądnie myślący inwestor nie będzie budował nowych fabryk nie mając pewności, że zdoła skorzystać w pełni z przewidzianych prawem dla stref ze ulg i udogodnień podatkowych.
W tej sprawie interweniowali m.in. lubuscy parlamentarzyści. Ministerstwo Gospodarki podziela zdanie o konieczności wydłużenia okresu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. W odpowiedzi na oświadczenie wystosowane przez senatorów Helenę Hatkę, Stanisława Iwana i Roberta Dowhana czytamy: utrzymanie atrakcyjności naszej oferty inwestycyjnej przynajmniej na dotychczasowym poziomie jest sprawą kluczową.
- Perspektywa działania stref ekonomicznych do 2020 roku, z racji fiskalnej formy pomocy, powoduje, że instrument ten wkrótce przestanie pełnić funkcję zachęty inwestycyjnej – przyznaje Ilona Antoniszyn-Klin, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki. – W obliczu ostrej konkurencji o inwestora wśród takich krajów jak Czechy, czy Rumunia, utrzymanie atrakcyjności naszej oferty jest kluczowe.
Jak czytamy w odpowiedzi na oświadczenie senatorskie, już na początku stycznia tego roku Minister Gospodarki wystąpił do Rady Ministrów o wniesienie do porządku obrad 14 projektów rozporządzeń wydłużających funkcjonowanie stref do końca 2026 roku. Podczas posiedzenia Rady Ministrów ustalono, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po opracowaniu przez ministrów gospodarki i finansów szczegółowych kryteriów uzasadniających takie wydłużenie.
Przewiduje się, że zakończenie prac i przedłożenie Radzie Ministrów wypracowanych propozycji nastąpi jeszcze w czerwcu tego roku.
Zet.
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, który sprawuje opiekę nad znaną rzeźbą Janusza, skontaktował się z autorkami i to one uznały, że rzeźba powinna trafić do ich pracowni na odświeżenie.