2013-06-19, Mija dzień
Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch apeluje do mieszkańców województwa, by zgłaszać przypadki zabierania kontenerów na śmieci przez firmy przed 1 lipca br. Zgłaszać należy również inne nieprawidłowości, związane z odbiorem śmieci. W przypadku zaistnienia zagrożenia epidemiologicznego z tym związanego, wojewoda nie wyklucza skierowania sprawy do prokuratury.
W związku z informacjami z terenu lubuskich gmin w sprawie nieprawidłowości, związanych z odbiorem śmieci, służby wojewody sprawdzają zgłoszone przypadki zabierania pojemników przed końcem umów na usługę odbioru odpadów. Jednocześnie wojewoda apeluje do wszystkich firm świadczących usługi wywozu odpadów komunalnych na terenie województwa lubuskiego o nie zabieranie kontenerów i pojemników na śmieci przed 1 lipca br., do włodarzy gmin, by podjęli wszelkie możliwe działania w przypadku stwierdzenia tej nagannej praktyki, a także do mieszkańców, by przypadki takich nieodpowiedzialnych działań przedsiębiorców zgłaszać do urzędów gmin, miast lub bezpośrednio do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Obecnie służby wojewody sprawdzają zgłoszone przypadki zabierania pojemników przed końcem umów na usługę odbioru odpadów. Jeżeli okaże się, że mieszkańcom nie zaproponowano innej formy odbioru nieczystości w związku z wynikającym z tego faktu zagrożeniem epidemiologicznym zgłoszę sprawę do prokuratury – informuje wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch.
Chodzi o firmy, które nie będą świadczyć usług wywozu odpadów na danym terenie, bo np. nie wygrały przetargu. Nadal muszą one przestrzegać umów z odbiorcami indywidualnymi zgodnie z którymi mają obowiązek odbierać odpady do końca czerwca.
W sytuacji pozbawienia mieszkańców pojemników i braku do 1 lipca br. oferty alternatywnej formy odbierania odpadów komunalnych może skutkować składowaniem przez mieszkańców śmieci w sposób powodujący zagrożenie epidemiologiczne, możliwość szerzenia się chorób zakaźnych, zarazy zwierzęcej. Dodatkowo stwarza zagrożenie w postaci niekontrolowanego namnażania się gryzoni.
Z dniem 1 lipca wchodzi w życie nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi W myśl nowego systemu samorząd, który jest odpowiedzialny za wszystko to, co służy lokalnej społeczności staje się odpowiedzialny za zebranie i właściwe zagospodarowanie odpadów.
Samorządy miały 18 miesięcy na przygotowanie się do jego wdrożenia.
Lubuski Urząd Wojewódzki
Od połowy maja użytkowników gorzowskiej wody będzie czekała coroczna podwyżka cen, ustalona przez Wody Polskie jeszcze pod koniec 2022 roku i opublikowana wiosną 2023 roku.