2013-06-21, Mija dzień
- Wnosimy do prokuratury o zbadanie czy działania firm, zajmujących się odbiorem nieczystości nie noszą znamion przestępstwa - poinformował wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch. To skutek apelu do mieszkańców województwa, by wszystkie nieprawidłowości w zakresie obsługi przez firmy wywożące śmieci zgłaszali do gmin lub bezpośrednio do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Przez dwa dni tych zgłoszeń otrzymaliśmy kilkanaście, a w sumie problem z brakiem pojemników na śmieci może dotyczyć około tysiąca mieszkańców województwa lubuskiego. Z uwagi na taką skalę zjawiska, wojewoda podjął decyzję by sprawę zbadała prokuratura - powiedziała Teresa Kaczmarek dyrektor Wydziału nadzoru i Kontroli LUW.
Chodzi o postępowanie firm, które odbierają pojemniki na śmieci szybciej niż zapisane jest to w umowach z odbiorcami indywidualnymi. W sytuacji, gdy nie ma propozycji alternatywnego sposobu gromadzenia odpadów, mieszkańcy pozostają bez możliwości wyrzucania nieczystości. Taka sytuacja może skutkować składowaniem przez mieszkańców śmieci w sposób powodujący zagrożenie epidemiologiczne, możliwość szerzenia się chorób zakaźnych, zarazy zwierzęcej. Dodatkowo stwarza zagrożenie w postaci niekontrolowanego namnażania się gryzoni.
-W przypadku takiego zagrożenia konieczna jest interwencja służb wojewody, który odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców regionu - powiedziała dyrektor Teresa Kaczmarek.
Z dniem 1 lipca br. wchodzi w życie nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi W myśl nowego systemu samorząd, który jest odpowiedzialny za wszystko to, co służy lokalnej społeczności staje się odpowiedzialny za zebranie i właściwe zagospodarowanie odpadów. Jednak do tego czasu (do końca czerwca) zapisy umów z odbiorcami indywidualnymi pozostają w mocy.
LUW
Od połowy maja użytkowników gorzowskiej wody będzie czekała coroczna podwyżka cen, ustalona przez Wody Polskie jeszcze pod koniec 2022 roku i opublikowana wiosną 2023 roku.