2013-07-08, Mija dzień
Tylko w ubiegłym roku w całej Polsce utonęło 530 osób. Specjaliści biją na alarm! Spędzajmy wakacje z głową. O tym, jak zadbać o bezpieczny letni wypoczynek, mówili specjaliści podczas konferencji w gorzowskim szpitalu, która odbyła się w poniedziałek 8 lipca.
Chroń się przed wirusem
Ginekolog Mariusz Stępień, który koordynuje w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, radził co robić, aby ustrzec się przed wirusem HPV. - Okres wakacyjny sprzyja ryzykownym zachowaniom seksualnym. Głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy jest wirus HPV, najczęściej jest przenoszony drogą płciową. Aby uchronić się przed zakażeniem wirusem, należy unikać ryzykownych kontaktów seksualnych, stosować prezerwatywy, oraz wykonywać regularną cytologię. Do 80 tysięcy Lubuszanek już niebawem trafią zaproszenia na bezpłatne badania cytologiczne. Apeluję, aby zwrócić uwagę na to, kiedy byłaś ostatnio na badaniach.- podkreślał doktor Stępień.
Ważne podczas wakacji jest zachowanie bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Przypominał o tym ortopeda z gorzowskiego szpitala, Mirosław Gładysz.
Niebezpieczne urazy
- Okres wakacyjny wiąże się z urazami kręgosłupa. Korzystamy z jezior, rzek, basenów. Kąpią się tam najczęściej młodzi ludzie, którzy często ulegają poważnym urazom. Przy nieudanym skoku na głowę do wody następuje złamanie w odcinku szyjnym kręgosłupa. W zależności od wysokości tego złamania, może dojść do porażenia czterokończynowego. Pomimo tego, że próbujemy odtworzyć odcinek rdzeniowy, to wielu pacjentów zostaje kalekami do końca życia. Proszę się zastanowić nad tym do czego skaczę. Często w akwenach wodnych zmieniają się warunki. W najgorszym przypadkach rehabilitacja trwa do końca życia, niestety bez powodzenia.
Przed niebezpiecznymi zachowaniami podczas letniego wypoczynku przestrzegał także Leszek Smolarczyk z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.- Jednym z bardzo istotnych problemów są niestety skoki na główkę. Wyprodukowaliśmy plakaty i ulotki o urazach. To nie wiele da, jeśli nie będzie w nas po prostu zdrowego rozsądku. Statystyki są zatrważające. Do wielu urazów w trakcie wakacji dochodzi, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Naprawdę, darujmy sobie ten trunek. – apelował Leszek Smolarczyk, dodał też, jak bardzo ważna jest odpowiednia opieka nad dziećmi podczas letniego wypoczynku. - Jest bardzo dużo utonięć, bo stwierdzamy brak opieki nad dzieckiem. Czasami maluchy bawią się same, ktoś przychodzi potem do ratownika, że nagle dziecka nie ma. Wtedy jest alarm . Gdzie jest wyobraźnia rodziców?! Częstym zdarzeniem jest także nagłe wskakiwanie do wody, a wtedy następuje wstrząs . Należy najpierw zmoczyć najbardziej ukrwione narządy ciała. Apelujemy też, żeby w ogóle nie skakać a główkę. Zawsze powinniśmy sprawdzić też do czego skaczemy. Jeszcze gorąca prośba, stosujcie się do wskazówek ratowników. My naprawdę wiemy, jak dbać o wasze bezpieczeństwo. Jeśli ratownik zwróci nam na coś uwagę, to nie obrażajmy się , tylko stosujmy się do ich poleceń.
Higiena najważniejsza
Czas urlopów, to także czas planowania letnich wyjazdów. Często oznacza to także zmianę diety. Barbara Rut z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie mówiła, że taki wyjazd często wiąże się z biegunką. Przyczyną może być błąd dietetyczny, polegający na zbyt szybkim wprowadzeniu do jadłospisu jedzenia regionalnego. Najczęstszą przyczyną zatrucia jest pałeczka okrężnicy. Żeby temu zapobiec należy: spożywać wodę butelkowaną, często szczotkować zęby, starać się przegotowywać wodę. Warto też zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Następuje ono m.in. po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu. Zaszczepić się możemy dwa, cztery tygodnie przed wyjazdem. Podczas wakacji zawsze warto pamiętać o higienie, trzeba myć ręce i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Dorota Rut z gorzowskiego sanepidu podpowiada, że przed wyjazdem można skontaktować się z lekarze rodzinnym. Są też poradnie medycyny podróży. Dostosowują one program szczepień do rodzaju miejsca, w które wyjeżdżamy. Punkty w wojewódzkich stacjach sanepidu także dysponują takimi informacjami. Podczas letniego wypoczynku często chodzimy po lasach. Specjaliści radzą, aby dobrze zabezpieczyć odsłonięte miejsca, sprawdzić skórę. Gdy stwierdzimy obecność kleszcza, nie należy smarować takiego miejsca tłuszczem, nie zgniatać. Można się też zaszczepić na boreliozę. Niebawem zacznie się sezon na grzyby. W ubiegłym roku było kilka śmiertelnych zatruć w naszym regionie, głównie muchomorami sromotnikowymi, które są mylone z kanią. – podkreślała Dorota Rut.
KILKA WAŻNYCH LICZB (OGÓLNOPOLSKIE DANE)
2012 ROK – 530 UTONIĘĆ
OD 1 MAJA DO 7 LIPCA 2013 -165 UTONIĘĆ
TYLKO W MINIONĄ SOBOTĘ PIĘĆ OSÓB UTONĘŁO
¾ UTONIĘĆ WYSTĘPUJE PO SPOŻYCIU ALKOHOLU
Katarzyna Kozińska
Wydział Zamiejscowy UMWL w Gorzowie Wlkp.
Od połowy maja użytkowników gorzowskiej wody będzie czekała coroczna podwyżka cen, ustalona przez Wody Polskie jeszcze pod koniec 2022 roku i opublikowana wiosną 2023 roku.