2013-07-19, Mija dzień
Konsultant Krajowy w dziedzinie Neonatologii, prof. dr hab. Ewa Helwich w oficjalnym piśmie do senator Heleny Hatki podziękowała za wsparcie w dążeniach o rozszerzenie programu profilaktyki przedwcześnie narodzonych niemowląt w zakresie wirusa RSV.
„Pragnę podziękować za ogromne zaangażowanie, zainteresowanie tematem i pomoc w nawiązaniu dialogu z Ministerstwem Zdrowia. Jestem przekonana, że Pani aktywność i działania na rzecz wcześniaków przyczyniły się znacząco do wypracowania rozwiązania, na które od wielu już lat czekało środowisko medyczne oraz rodzice wcześniaków” – napisała prof. Helwich.
Senator Helena Hatka w styczniu tego roku w oświadczeniu kierowanym do ministra Bartosza Arłukowicza wskazywała na konieczność rozszerzenia programu lekowego i objęcie nim większej populacji wcześniaków. Odbyła też szereg spotkań i rozmów przekonując o konieczności zmiany zasad kwalifikowania do programu lekowego przedwcześnie urodzonych niemowląt
- Docierały do mnie niepokojące sygnały dotyczące dużych ograniczeń w dostępie dzieci do programu lekowego, dlatego postanowiłam interweniować – tłumaczy senator Helena Hatka. - Profilaktyką objętych było jedynie 2 % dzieci przedwcześnie urodzonych, z uwagi na bardzo restrykcyjne kryteria kwalifikacji, a oparte na dacie urodzenia dziecka. Dochodziło do sytuacji absurdalnych, w których część dzieci pozbawiona była możliwości leczenia i profilaktyki.
Chodzi o dostęp przedwcześnie urodzonych niemowląt do profilaktyki wirusa RS (syncytialny wirus oddechowy). W Polsce profilaktyka realizowana była w ramach programu lekowego „Profilaktyka zakażeń wirusem RS u dzieci z przewlekłą chorobą płuc (dysplazją oskrzelowo - płucną)”. Od listopada trwa w Polsce sezon zakażeń wirusem RS. Wirus ten atakuje układ oddechowy, a narażone na niego są głównie małe dzieci, szczególnie te z osłabionym lub nie w pełni wykształconym układem odpornościowym. Do takiej grupy zaliczają się przede wszystkim dzieci przedwcześnie urodzone. Wcześniaki łatwo ulegają zakażeniom, a choroba może spowodować konieczność ich hospitalizacji w warunkach intensywnej terapii, a także wywołać wiele groźnych powikłań, takich jak bezdechy, niewydolność oddechową, a nawet astmę oskrzelową. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom jest profilaktyka z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych (paliwizumab).
Do zmienionego programu profilaktyki zakażeń RSV kwalifikowane będą wszystkie wcześniaki urodzone poniżej 28 tygodnia ciąży lub wszystkie niemowlęta z dysplazją oskrzelowo-płucną. Działania profilaktyczne muszą zakończyć się przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.
Profilaktyka zakażeń RSV jest prowadzona w znacznie szerszym niż w Polsce zakresie między innymi w Czechach i na Słowacji, a także w Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, w Niemczech i w Austrii. Dzięki szeroko zakrojonej profilaktyce dzieci chronione są przed dodatkową hospitalizacją, a budżet państwa przed ponoszeniem zbędnych kosztów na leczenie wcześniaków, które uległy zakażeniom.
- Wprowadzenie od 1 lipca zmian w dostępie do programu lekowego to ogromny sukces. Jestem przekonana, że w momencie, gdy narażone jest zdrowie i życie naszych najmłodszych należy działać najszybciej jak to jest możliwe dlatego cieszy mnie decyzja Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie – przyznaje senator Helena Hatka.
Biuro Senatorskie
Senator Heleny Hatki
Od połowy maja użytkowników gorzowskiej wody będzie czekała coroczna podwyżka cen, ustalona przez Wody Polskie jeszcze pod koniec 2022 roku i opublikowana wiosną 2023 roku.