2013-08-14, Mija dzień
Kleszcze są groźnymi pasożytami zewnętrznymi człowieka i zwierząt oraz najważniejszymi przenosicielami i rezerwuarami wielu patogenów wywołujących liczne choroby zakaźne.
Kleszcze lubią lasy liściaste, wilgotną ściółkę i trawy. Typowymi miejscami bytowania kleszczy są: brzegi lasów z graniczącymi łąkami, polany, miejsca nad rzekami i stawami, zagajniki z zaroślami, obszary, gdzie łączy się las liściasty z iglastym lub wysoki z niskim, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, leszczyną.
Kleszcz wgryzając się w skórę szuka delikatnych miejsc - pod kolanem, na głowie czy za uszami. Przed upływem 12 godzin zakażenie nam nie grozi - podaje prof. Stanisława Tylewska-Wierzbanowska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Im później po tym terminie, tym większe ryzyko zakażenia.
Zachorowania wywoływane przez kleszcze
Nie wszystkie kleszcze są zakażone. Eksperci szacują, że na terenie kraju około 10-15% może być zakażonych chorobotwórczymi mikrobami. I to właśnie one są odpowiedzialne za zachorowania! W naszej strefie klimatycznej kleszcze wywołują głównie boreliozę, czyli chorobę z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu.
Usuwanie kleszczy: po każdym powrocie z terenu, gdzie mogliśmy być narażeni na ukąszenie przez kleszcze, należy spłukać ciało pod bieżącą wodą, najlepiej pod prysznicem,
a następnie dokładnie obejrzeć skórę i w przypadku zauważenia kleszcza delikatnie usunąć go w całości przy pomocy czystej, zdezynfekowanej pęsety, a następnie zdezynfekować miejsce wkłucia. Jeżeli nie uda nam się usunąć kleszcza lub tylko jego część zostanie usunięta, należy zgłosić się do lekarza, który w prawidłowy sposób usunie intruza z naszego ciała. Bardzo często samo ukąszenie przez kleszcza nie zostaje zauważone z powodu właściwości znieczulających, jakie posiada ślina kleszcza. W żadnym wypadku nie wolno kleszcza podważać igłami, żeby nie sprowokować go do zwrócenia zakażonej zawartości do naszego organizm!
- W aptekach dostępne są zestawy do bezpiecznego usuwania kleszczy z powierzchni skóry, warto się w nie zaopatrzyć – radzi J. Owsińska. - W żadnym przypadku podczas usuwania kleszcza nie stosujmy masła, olejów, kremów, zmywacza do paznokci itd., nie przypalajmy go, nie duśmy – każda taka próba może zakończyć się odruchowymi wymiotami pajęczaka, w wyniku czego wydzieliny dostaną się do organizmu, a wraz z nimi drobnoustroje, którymi mógł być zakażony.
Zabezpieczenie przed kleszczami
Profilaktyka w formie szczepień: najskuteczniejszą metodą ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) jest szczepienie. Pierwszą dawkę szczepionki najlepiej przyjąć na przełomie zimy i wiosny lub wczesną wiosną, drugą dawkę otrzymamy 1 – 3 miesięcy później, a trzecią dawkę 5 – 12 miesięcy po dawce drugiej. Dawkę przypominającą należy brać co 3-5 lat. Szczepienia są zalecane dla wszystkich osób, które pracują, wypoczywają i przebywają na terenach endemicznego występowania kleszczowego zapalenia mózgu, w tym także turystom oraz uczestnikom obozów i kolonii.
Więcej informacji: Oddział Epidemiologii WSSE, tel. (95) 722 60 57.
Opracowano na podstawie publikacji „Choroby zakaźne i pasożytnicze-epidemiologia i profilaktyka” pod red. prof. dr hab. Wiesława Magdzika, prof. dr hab. Danuty Naruszewicz-Lesiuk, prof. dr hab. Andrzeja Zielińskiego materiałów z konferencji prasowej na temat zachorowań przenoszonych przez kleszcze zorganizowanej przez NIZP-PZH oraz strony internetowej kleszczeinfo.pl.
WSSE w Gorzowie
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) skontrolowali kilka sortowni w woj. lubuskim.