2013-09-14, Mija dzień
Trzy pytania do Jolanty Sojki, rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie
- Lasów w regionie nam przybywa czy raczej ubywa?
- W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona z 21% w roku 1945 do 29,8% aktualnie. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 30% w 2020 r. i do 33% w 2050 r. Lesistość województwa lubuskiego wynosi blisko 50%, co stawia je na pierwszym miejscu w Polsce.
Zwiększanie powierzchni lasów następuje w drodze zalesień gruntów zbędnych dla produkcji rolnej, zalesień nieużytków oraz rekultywacji gruntów zdegradowanych. Głównym problemem w realizacji „Krajowego programu zwiększania lesistości” jest pogłębiający się niedostatek powierzchni porolnych i nieużytków, przekazywanych Lasom Państwowym do zalesień. Stopniowo kurczy się w kraju areał gruntów leżących odłogiem. Wynika to m.in. z dopłat unijnych dla rolników. Nie zawsze tak było.
- Jaka jest kondycja gorzowskich lasów, bo co jakiś czas słyszymy o pożarach, o szkodnikach, które mocno dają się we znaki szczególnie drzewom iglastym?
- Stan zdrowotny i sanitarny lasów lubuskich, będących w zarządzie szczecińskiej dyrekcji, należy uznać, w świetle prowadzonego monitoringu stanu lasów, za jeden z najlepszych w kraju. Struktura przestrzenna i gatunkowa lasów, ukształtowana w minionym okresie setek lat, związana jest z istniejącymi warunkami klimatycznymi oraz glebowymi. Występowanie części lasów na najsłabszych glebach spowodowało zwiększony udział drzewostanów iglastych, wykazujących pewną podatność na ujemne oddziaływanie różnych czynników. W związku z tym występują w nich cyklicznie gradacje szkodników owadzich, a także narażone są one na zwiększone ryzyko występowania pożarów lasu. Wymaga to od służb leśnych prowadzenia systematycznych obserwacji i odpowiedniego reagowania na pojawiające się zagrożenia. W sytuacjach zagrożenia trwałości lasu powodowanego przez szkodniki owadzie podejmowane są niezbędne zabiegi ratownicze z użyciem sprzętu lotniczego.
W zakresie ochrony lasów przed pożarami podejmowane są niezbędne działania profilaktyczne, jak patrolowanie lotnicze, obserwacje z wież i kamer, patrole naziemne oraz dyżury przeciwpożarowe oraz doskonalona jest współpraca ze jednostkami straży pożarnej, co pozwala minimalizować straty powodowane przez pożary lasu.
- Co jeszcze w tych naszych lasach się zmienia?
- Lasy Państwowe konsekwentnie od lat prowadzą trwale zrównoważoną, wielofunkcyjną gospodarkę leśną na ekologicznych podstawach. Jako główne zadania do realizacji stawiają sobie powszechną ochronę lasu i powiększanie jego zasobów, zachowanie i wzbogacanie różnorodności biologicznej oraz ochronę gatunkową roślin i zwierząt.
Dzięki edukacji leśnej prowadzonej przez leśników coraz więcej osób ma świadomość ogromnych korzyści, jakie daje zrównoważona gospodarka leśna, ochrona przyrody i rozsądne obcowanie z naturą. Rośnie też świadomość wspólnej odpowiedzialności za stan przyrody.
W lasach zwiększa się udział gatunków liściastych, co przyczynia się do korzystnego zróżnicowania gatunkowego drzewostanów, a to przekłada się m.in. na wzrost ich odporności na wpływ niekorzystnych czynników. Systematycznie prowadzone rozpoznawanie stanu leśnych zasobów przyrodniczych przyczynia się do powstawania nowych form ochrony przyrody. Społeczeństwo ma coraz większy wpływ na prowadzoną przez leśników gospodarkę leśną, m.in. poprzez możliwość uczestniczenia w procesie planowania zadań gospodarczych.
Duży nacisk w ostatnich latach został położony na udostępnianie lasów całemu społeczeństwu a piękno przyrody, spokój i cisza przyciągają turystów. Leśnicy wychodzą naprzeciw tej grupie użytkowników lasu - na wszystkich którzy szukają w lesie wypoczynku czekają przygotowane przez leśników obiekty turystyczne i edukacyjne, w tym parkingi, miejsca biwakowania, punkty widokowe, ścieżki przyrodnicze, rowerowe. Zapraszamy więc do odwiedzania lasu i korzystania z jego uroków.
J.D.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) skontrolowali kilka sortowni w woj. lubuskim.