2013-09-16, Mija dzień
Dziś rozpoczęły się specjalne kontrole wodociągów publicznych w województwie lubuskim. Mają one związek z ostatnią kumulacją przypadków przekroczeń bakterii grupy coli w wodzie pitnej dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne w regionie.
To wspólne działania podejmowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną i wojewodę służące zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.
Pod lupę kontrolerów w ciągu najbliższych dni trafią ujęcia wody, urządzenia wodociągowe, stacje uzdatniania wody oraz dokumentacja dotyczącą prowadzonych kontroli wewnętrznych w przedsiębiorstwach dostarczających wodę Lubuszanom.
– Państwowa Inspekcja Sanitarna ustawowo kontroluje jakość wody. Częstotliwość pobierania próbek wody do badań uzależniona jest od wielkości dobowej produkcji wody przez dany wodociąg. Tym razem, zasileni kontrolerami z Urzędu Wojewódzkiego, zbadamy ten problem szerzej skupiając się szczególnie wnikliwie na procedurach postępowania w sytuacjach awaryjnych – podkreśla Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp.
Lubuska Inspektor przypomina: to przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne są zobowiązane w taki sposób utrzymywać urządzenia wodociągowe, aby móc dostarczać wodę w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem w sposób ciągły i niezawodny.
– Zaniedbania w tym zakresie i niezapewnienie należytej jakości dostarczanej wody powoduje zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka, a takie działanie stanowi podstawę do złożenia zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – wyjaśnia.
Sytuacje awaryjne dotyczące zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia najczęściej mają związek z:
O wynikach podjętych działań prewencyjnych poinformujemy po zakończeniu czynności kontrolnych.
WSSE w Gorzowie
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) skontrolowali kilka sortowni w woj. lubuskim.