2013-09-19, Mija dzień
Na cmentarzu komunalnym odbywa się dziś pogrzeb Edmunda Wadzyńskiego, człowieka, który stworzył w Gorzowie hokej i zbudował „Lodostil”. Nie ma dziś w mieście ani hokeja, ani tamtego lodowiska. Edmund Wadzyński, który zmarł w wieku 84 lat, przeżył swoje „dzieci” o ponad 30 lat.
Znacznie ciekawszy jest jednak jego życiorys sportowy. Hokej zaczął uprawiać w młodym wieku w ramach pochorobowej rehabilitacji, należał do Stelli Gniezno, gdzie trenował aż do 1943 r. Po wojnie, gdy wrócił do Gniezna, wznowił treningi hokeja, a w 1951 r. we wrocławskim 10. pułku łączności zorganizował sekcję hokeja na trawie, z której powstała sekcja CWKS Śląsk. W 1952 r. jego laskarze zostali wicemistrzami kraju. Zimą natomiast grał w drużynie hokejowej CWKS Legia, w 1953 r. wznowił treningi w Stelli, ale jego karierę hokeisty przerwała poważna kontuzja.
Ten pierwszy historyczny mecz w 1963 r. odbył się na naturalnym lodowisku przy budynku SN, dziś AWF przy ul. Estkowskiego. Niebawem powstał „Torgorz”, lodowisko już z prawdziwego zdarzenia, ale funkcjonujące w zależności od temperatury na dworze. Znajdowało się ono w parku „Słowiańskim” mniej więcej we tym samym miejscu, gdzie dziś jest płyta „Słowianki”. Właśnie z inicjatywy Wadzyńskiego już 17.01.1963 powołano Społeczny Komitet Budowy Sztucznego Lodowiska, którego staraniem w 1966-1968 zbudowano „Lodostil”, było to 17. w kraju i pierwsze w województwie zielonogórskim sztuczne lodowisko. Wadzyński był więcej niż kierownikiem tej budowy. O powodzeniu tej inwestycji decydowało w dużej mierze osobiste zaangażowanie w pozyskiwanie materiałów i środków. W nagrodę wyjechał na hokejowe MŚ w Wiedniu w 1969 i został zgłoszony do plebiscytu „Lubuszanin Roku”. Było to jedyne wyróżnienie, oprócz tego nie dostałem nawet medalu „z brukwi” No, ale ja nawet do partii nie należałem – wspominał z goryczą po latach. Trochę przesadził, bo w 1971 r. otrzymał też odznakę „Za zasługi w rozwoju województwa zielonogórskiego”.
Na początku lat 80. „Lodostil”, który znajdował się przy ul. Pomorskiej, w sąsiedztwie obecnej siedziby Miejskiego Ośrodka Sztuki, został zamknięty z powodu remontu. Renowacja obiektu polegała głównie na jego demontażu, do odbudowy nigdy już nie doszło. Dlatego 23.06.1982 r. zarząd ZKS Stilon podjął decyzję o zawieszeniu działalności pierwszej drużyny hokeja na lodzie. W ten sposób gorzowski hokej przeszedł do historii, pozostała po nim kronika, prowadzona także przez Edmunda Wadzyńskiego.
Jerzy Zysnarski.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) skontrolowali kilka sortowni w woj. lubuskim.