2013-09-27, Mija dzień
W związku z informacjami Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, dotyczącymi zanieczyszczenia miasta Gorzowa nieodebranymi odpadami komunalnymi, wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch zwołał w trybie pilnym Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Sytuacja w Gorzowie to piętrzące się worki z odpadami komunalnymi oraz wielkogabarytowe odpady. W ramach stałego monitoringu informacje o sytuacji w mieście przygotował Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Podobne spostrzeżenia dotarły do Wojewody Lubuskiego z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
W związku ze zbliżającym się weekendem i brakiem perspektyw na rozwiązanie sytuacji w ciągu kolejnych dwóch dni oraz świadomością pogarszającego się stanu zanieczyszczenia miasta, wojewoda Jerzy Ostrouch w trybie pilnym zwołał posiedzenie członków Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Wzięli w nim udział:
Dyrektor Wydziału nadzoru i kontroli LUW Teresa Kaczmarek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Dudek, Maciej Pierzecki dyrektor biura Związku Celowego Gmin MG 6, zastępca komendanta wojewódzkiego policji Ryszard Błażnik, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Hubert Harasimowicz, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jolanta Musiała, kierownik oddziału higieny z WSSE Roman Glapa, przedstawiciel Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Elżbieta Lisowska, przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Maria Staroń, Waldemar Kaak z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzowego LUW.
Jako pierwszy o sytuacji w Gorzowie Wlkp. powiedział Maciej Pierzecki, reprezentujący szefa Związku Celowego Gmin MG 6 oraz prezydenta Gorzowa Tadeusza Jędrzejczaka odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami na terenie miasta. Zgodnie z jego relacją, firma, która wygrała przetarg na usuwanie odpadów na uregulowanie sytuacji, tj. sprzątnięcie śmieci ma 14 dni. Worki z opadami, zalegające wzdłuż ulic miasta oraz w pustych altanach na pojemniki będą na bieżąco usuwane od poniedziałku 30 września br.
Jolanta Musiała z Inspekcji Sanitarnej poinformowała o kilku zgłoszeniach, dotyczących odpadów, składowanych w miejscach do tego nie przeznaczonych, które wpłynęły do WSSE przez ostatnich kilka dni.
Z relacji przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wynika, że władze Gorzowa mogą liczyć na pomoc w zakresie formalno – prawnym. Faktem jednak są luki w umowie miedzy miastem a odbiorcą odpadów, które mogły doprowadzić do obecnej sytuacji.
Z uwagi na brak konstruktywnych wniosków, dotyczących możliwości rozwiązania sytuacji na kilka godzin przed rozpoczęciem weekendu, wojewoda Jerzy Osotruch lubuski przerwał naradę członków WZZK. Ponownie zespół zbierze się o godzinie 19.
Szefowie inspekcji sanitarnej, ochrony środowiska i weterynaryjnej oraz szef biura MG 6 mają przygotować raport dotyczący wpływu obecnej sytuacji w mieście na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Jednocześnie wojewoda zobowiązał dyrektora Macieja Pierzeckiego do przedstawienia możliwości uporania się z sytuacją.
Lubuski Urząd Wojewódzki
Od redakcji: Około godz. 19.30, po dokończeniu przerwanej narady WZZK, LUW ma wydać kolejny komunikat w sprawie. Poinformujemy więc o ostatecznych ustaleniach po otrzymaniu stosownego komunikatu.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) skontrolowali kilka sortowni w woj. lubuskim.