2013-09-28, Mija dzień
Są efekty działań wojewody lubuskiego Jerzego Ostroucha. Od rana firma, odpowiadająca za wywóz odpadów w Gorzowie Wlkp. dostarcza kolejne pojemniki na śmieci. Akcja rozpoczęło się o godzinie 8.00 w centrum miasta. Teraz ważna jest aktywność mieszkańców. Wojewoda apeluje, by razem dopilnować porządku w Gorzowie.
Zgodnie z deklaracją prezydenta Gorzowa, złożoną podczas piątkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, firma Tew która wygrała przetarg na obsługę miasta w zakresie usuwania śmieci, od sobotniego poranka (28 września br.) dostarcza kolejne pojemniki. Z większości miejsc usuwane są również zalegające śmieci.
- Pojemników, owszem, jest coraz więcej - zauważa wojewoda Jerzy Ostrouch, jednak wokół nich wciąż piętrzą się worki ze śmieciami.- Razem musimy zadbać o czystość i możliwość efektywnej segregacji odpadków na terenie Gorzowa Wlkp. - powiedział wojewoda.
Przypomnijmy, że przyspieszony harmonogram działań firmy TEW to wynik ustaleń Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego członkowie dwukrotnie spotkali się w piątek 27 września br., by ustalić sposób rozwiązania problemu z coraz większą ilością odpadów zalegających na terenie Gorzowa Wlkp. w miejscach do tego nie przeznaczonych. Ta sytuacja budziła obawy o zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Członkowie WZZK spotkali się ponownie w sobotę 28 września o godzinie 16. 00 w LUW. Na sobotnim spotkaniu obecni byli: Stefan Sejwa wiceprezydent miasta, Dorota Konaszczuk – dyrektor WSSE, Teresa Kaczmarek – dyrektor Wydziału nadzoru i Kontroli LUW, Ewa Dudek – wicedyrektor Wydziału BiZK LUW, Maciej Pierzecki – dyrektor biura Związku Celowego Gmin MG 6, Waldemar Kaak – Wydział BiZK LUW.
Waldemar Kaak podsumował kontrolę zalegających od kilku dni na terenie miasta nieczystości. Przedstawiciele TEW poinformowali przeprowadzających kontrolę, iż prace rozpoczęły się o godzinie 8.00 i będą trwały przez cały weekend. Dorota Konaszczuk, dyrektor WSSE w Gorzowie poinformowała z kolei o normowaniu się sytuacji z nieczystościami w zsypach wieżowców na gorzowskich osiedlach, gdzie w większości skontrolowanych już budynków pojawiły się pojemniki.
Prezydent Stefan Sejwa uznał sytuację za zadowalającą. Zapewnił, iż jest ona na bieżąco monitorowana przez służby miejskie, oraz że przez niedzielę na terenie miasta będzie pracowało około 15 pojazdów TEW. W ciągu następnego tygodnia ich liczba powinna się podwoić. Podkreślił, iż w chwili obecnej działania służb koncentrują się podstawianiu pojemników. Kolejnym etapem będzie systematyczne porządkowanie terenu.
Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch zamykając posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uznał, że podjęte działania przyniosły pożądany efekt. – Jednocześnie apeluję o zwrócenie uwagi administratorom budynków na zalegające śmieci wokół już podstawionych pojemników. Sytuacja wymaga podjęcia wysiłku także przez zarządy gorzowskich spółdzielni oraz osoby odpowiedzialne za zachowanie czystości – zakończył wojewoda. Zobowiązał jednocześnie dyrektor WSSE w Gorzowie Wlkp. do dalszego monitorowania sytuacji.
Lubuski Urząd Wojewódzki
W Szkole Podstawowej nr 20 w Gorzowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące sport, zaangażowanie społeczne i ducha wspólnoty.