2013-09-30, Mija dzień
Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna z Krakowa, polegający na niesieniu pomocy najuboższym w sposób mądry i przemyślany.
Aby jak najlepiej pomóc rodzinom, wolontariusze poznają trudną sytuację każdej z rodzin włączonej do projektu, oraz potrzeby danej rodziny. Dzięki temu darczyńcy mogą przygotować prezenty tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W naszym mieście ten ogólnopolski projekt będzie realizowany już po raz 7 przez dwa „paczkowe” rejony. Choć finał zaplanowany został na 7 i 8 grudnia to cała paczkowa maszyna w całej Polsce ruszyła już w lipcu br.
A jak wygląda przebieg całego projektu opowiada Monika Mielec Lider Rejonu w Gorzowie: Co roku projekt rozpoczyna się od dwóch szkoleń dla Liderów Rejonu. Wszystko po to, aby wiedzieć jak mądrze pomagać innym i jak poprowadzić swój rejon. Każdy Lider Rejonu poszukuje do współpracy wolontariuszy, poprzez stronę internetową www.superw.pl. Osoby zgłaszające się na wolontariusza przechodzą rekrutację, a następnie decyzją Lidera zostają wolontariuszami.
Potem odbywa się szkolenie wolontariuszy prowadzone przez Młodszych Trenerów Wewnętrznych. Każdy z wolontariuszy musi też przejść krótkie szkolenie e-learningowe. Po tym szkoleniu wolontariusze w systemie Szlachetnej Paczki mają przydzielone adresy rodzin. Każdy z wolontariuszy, może być opiekunem aż trzech rodzin. Zadaniem wolontariusza jest spotkanie się z rodziną, poznanie jej trudnej sytuacji i zadecydowanie czy może być włączona do projektu Szlachetna Paczka.
Samą bazę adresów w rejonie, tworzą m.in. Lider Rejonu oraz wolontariusze czyli SuperW, którzy szukają rodzin w potrzebie. W Rejonie, którego siedziba mieści się przy ulicy Walczaka 42 wolontariusze stoją przed dużym wyzwaniem, związanym z dotarciem do 75 rodzin. Każda z rodzin też musi spełnić wymagania, aby pomoc była „mądra”. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest Kampania Szlachetnej Paczki (15,16 listopad), podczas której poszukiwani są darczyńcy. Kto nim może zostać? Każdy, kto chce pomóc drugiemu człowiekowi. Do grona darczyńców dołączyły już znane osobistości, takie jak para prezydencka - Bronisław i Anna Komorowscy, tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie. W zeszłym roku na terenie Gorzowa ten ogólnopolski projekt był wspierany także przez żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Żołnierze przygotowali w swojej jednostce paczki dla wybranych rodzin a następnie rozwozili je wraz z wolontariuszami. W tym roku również nie zabraknie wojska. Na apel pomocy odpowiedzieli żołnierze 35 Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.
Wszystko kończy finał, czyli najprzyjemniejsze dwa dni, kiedy to 7 i 8 grudnia wolontariusze odwiedzą wraz z żołnierzami rodziny wręczając im niejednokrotnie jedyne prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia. A jakie odczucia mają sami wolontariusze, którzy już uczestniczyli w projekcie? Jest to miłe, kiedy widzimy, że ktoś się cieszy z prezentu od nas. Sami nigdy nie wiemy czy takowej pomocy kiedyś nie będziemy potrzebować, dlatego każdy docenia taki gest – dodaje Jagoda Szymczak, zeszłoroczna wolontariuszka paczki. A co przyciąga wolontariuszy do projektu ? Oczywiście niesienie pomocy, ale też ludzie, z którymi będziemy współpracować, i rodziny, którym będziemy nieść pomoc. Czasem rodziny potrzebują tylko, aby ktoś ich wysłuchał. Dlatego zgłosiłam się do projektu Szlachetna Paczka. Chcę nauczyć się mądrze pomagać – kończy Paula Gałąska uczennica Gimnazjum nr 13, która po raz pierwszy weźmie udział w Szlachetnej Paczce.
Każdy kto chciałby przyłączyć się do projektu powinien odwiedzić stronę www.superw.pl
Marcin Kamiński, asystent ds. promocji Rejonu Gorzów Szlachetnej Paczki
W Szkole Podstawowej nr 20 w Gorzowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące sport, zaangażowanie społeczne i ducha wspólnoty.