2013-10-01, Mija dzień
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie jest 36 instytucją, która wprowadza ten program już od października br.
Rozpoczął się proces obniżania kosztów wstępu dla dzieci do 16 roku życia do muzeów państwowych. Jednym z priorytetów polityki kulturalnej państwa jest zwiększanie dostępności do dóbr kultury. Z kolei najważniejszymi odbiorcami kultury są najmłodsi. Nie każda wystawa może być dla nich przeznaczona, ale każda instytucja kultury musi dziś o dzieciach i młodzieży pamiętać przy konstruowaniu swojej oferty programowej.
Troska o rozwój dzieci to troska o rozwój, kształt kultury narodowej w przyszłości i jakość jej percepcji. Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt ze sztuką – oglądają wystawy, uczą się podczas przywróconych do szkół lekcji muzyki i plastyki – staną się z czasem świadomymi odbiorcami kultury. To one za parę lat zapełnią widownie teatrów i sale wystawowe muzeów. To one także będą uczyć kolejne pokolenia.
Edukacja kulturalna i artystyczna najmłodszych jest celem samym w sobie, ale nie tylko. Doświadczenia wszystkich państw, które kładą nacisk na zwiększanie dostępności do kultury, pokazują, że osoby, które od małego mają kontakt z kulturą, wyrastają na ludzi bardziej otwartych i kreatywnych. Rozwój kultury ma bezpośrednie przełożenie na rozwój potencjału intelektualnego społeczeństwa. Kultura na wysokim poziomie to także wizytówka i najlepsza promocja Polski.
Docelowo wstęp dla dzieci do muzeów za 1 złotówkę ma być możliwy także w większości instytucji. W Gorzowie na razie za złotówkę zaprasza muzeum Dekerta do swoich obiektów.
xxx
W środę, 2 lipca o godz. 17.30, Delegatura IPN w Gorzowie Wielkopolskim - Centrum Edukacyjne ,,Przystanek Historia", zaprasza na historyczny spacer edukacyjny.