2013-10-04, Mija dzień
"Rób cytologię", "Wybierz zdrowie", "Nie dla raka" - takie hasła towarzyszyły pierwszemu marszowi, jaki zorganizowany został w piątek 4 października w Gorzowie z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Onkologii.
Ponad 150 uczniów gorzowskich szkół ponadgimnazjalnych: III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Budowlanych przeszło przez ulice Gorzowa w I Lubuskim Marszu „Badam się, więc mam pewność”.
- Rak szyjki macicy powoduje 5,2% zachorowań na nowotwory złośliwe kobiet zamieszkujących województwo lubuskie i prowadzi do 5,6% ich zgonów, co stanowi statystycznie najwyższą umieralność w Polsce – przypomniał kierownik Lubuskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Mariusz Stępień.
Senator Helena Hatka problem ten porusza szeroko już od lat. W ubiegłym roku w Gorzowie zorganizowana została konferencja „Wyprzedź raka”, na której najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie ginekologii, onkologii ginekologicznej i ochrony zdrowia dyskutowali wspólnie nad możliwościami poprawy statystyk umieralności kobiet na raka szyjki macicy.
- To nowotwór, który dzięki skutecznej profilaktyce może zostać niemal całkowicie wyeliminowany. Dlatego też koniecznym jest przypominanie kobietom o odpowiedzialności za własne zdrowie – mówiła senator Hatka. – Namawiam też panów do tego, by nakłaniali swoje partnerki do regularnej profilaktyki zdrowotnej. Zdrowa i szczęśliwa rodzina zależy w dużej mierze o zdrowia i siły kobiet.
Marsz prowadził przez ulice Gorzowa, a swoje zwieńczenie miał w centrum miasta – na Placu Katedralnym. Tu na Gorzowian czekały namioty z materiałami edukacyjnymi, fantomy do nauki samobadania piersi. Była też możliwość pomiaru tkanki tłuszczowej oraz cukru.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wlkp. oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Kolejne marsze odbywać się będą co roku.
W Szkole Podstawowej nr 20 w Gorzowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące sport, zaangażowanie społeczne i ducha wspólnoty.