2013-10-18, Mija dzień
Senator Helena Hatka zabiega o przywrócenie do polskich przedszkoli stałej opieki pielęgniarskiej. W celu zbadania opinii publicznej od sierpnia prowadzone było badanie wśród dyrektorów przedszkoli i rodziców dzieci. Ich wynik jest jednoznaczny: pielęgniarki są potrzebne w przedszkolach.
Podstawowym celem badania było wykazanie realnych potrzeb w zakresie stałej i regularnej opieki pielęgniarskiej nad wszystkimi dziećmi w wieku przedszkolnym. Do wszystkich lubuskich placówek przedszkolnych w województwie lubuskim przesłane zostały ankiety, zawierające osiem pytań (pytania otwarte i zamknięte). Ankiety przesłano do 203 placówek. Poprzez odpowiedzi na krótkie i konkretne pytania, zarówno kadra zarządzająca, dydaktyczna, jak i rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli, mogli przedstawić swój punkt widzenia planowanych nowych rozwiązań z zakresu medycyny przedszkolnej.
- Miłym zaskoczeniem było bardzo duże zainteresowanie udziałem w badaniu wśród rodziców dzieci. Do Biura Senatorskiego wpłynęło łącznie blisko 1400 wypełnionych ankiet – mówi Katarzyna Dzielak z biura senatorskiego Senator Heleny Hatki.
Obecnie miejsce w wychowaniu przedszkolnym jest zagwarantowane dla wszystkich 5-latków. Zgodnie z założeniami rządu, stopniowo będzie zwiększana liczba miejsc w placówkach, tak aby we wrześniu 2017 roku zapewnić je wszystkim dzieciom od trzeciego roku życia.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z października 2010 r. aktualnie pod opieką pielęgniarki szkolnej znajdują się uczniowie od klasy zerowej.
Senator Helena Hatka podkreśla, że wiek ten powinien zostać obniżony, a opieką pielęgniarską objęte wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli. Jak pokazują wyniki przeprowadzonych badań, tego samego zdania są rodzice dzieci i dyrektorzy placówek przedszkolnych.
Badani dostrzegają wiele obszarów, w których wsparcie wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej byłoby ważnym uzupełnieniem zadań, realizowanych przez przedszkola. Wśród takich obszarów najczęściej wymieniane były: profilaktyka i edukacja zdrowotna, przeprowadzanie badań przesiewowych, fluoryzacja, udzielanie pierwszej pomocy, konsultacje medyczne, wczesna diagnostyka w zakresie wad postawy, wad słuchu i wzroku, alergii. Dodatkowo wskazywano na uprawnienia i kompetencje pielęgniarek w zakresie rozpoznawania zakażeń pasożytniczych.
Ważnym sygnałem było ponadto wskazanie pielęgniarek jako osób, które mogłyby być pomocne w zakresie wczesnego rozpoznawania symptomów przemocy domowej wobec dziecka.
- Odpowiedzi udzielone w ankietach są dowodem realnego zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę medyczną w przedszkolach. Nie tylko wykonywanie corocznych badań przesiewowych, ale systematyczna pomoc, monitoring pod kątem diagnostyki oraz edukacja zdrowotna – to obszary, w których obecność pielęgniarek jest w lubuskich przedszkolach pożądana – podkreśla Senator Hatka.
Jak zaznacza Senator Hatka, rekomendacje działań oraz wnioski z badań zostaną szczegółowo omówione w gronie ekspertów podczas konferencji „Opieka pielęgniarska w szkołach i przedszkolach. Profilaktyka i wczesne wykrywanie nieprawidłowości rozwojowych dzieci”, która odbędzie się 15 listopada 2013 roku w Gorzowie Wlkp. Po opracowaniu przesłane zostaną do Ministerstwa Zdrowia.
Biuro Senatorskie Heleny Hatki
W Szkole Podstawowej nr 20 w Gorzowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące sport, zaangażowanie społeczne i ducha wspólnoty.