2013-10-28, Mija dzień
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 2 w Gorzowie, zrzeszające byłych żołnierzy 12 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego i późniejszej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej im Piotra Szembeka, zaprasza na wykład wojskowy poświęcony czołgom T-55 AM Merida.
Temat wykładu: Czołg T-55 AM Merida nowa jakość polskich wojsk pancernych lat 1985 – 2001 na przykładzie 4 Dywizji Zmechanizowanej, w tym 12 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego z Gorzowa Wlkp.
Główny wykład poprowadzi wykładowca Akademii Obrony Narodowej ppłk Krzysztof M. Gaj – były oficer 17 Pułku a następnie 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Wojsk Pancernych o kierunku pancernym. Podczas spotkania opowie o historii powstawania czołgu, scharakteryzuje poszczególne podzespoły oraz opowie o swoich spostrzeżeniach, które zauważył podczas kilku letniej styczności z tymi czołgami, jako m.in. dowódca batalionu czołgów. Wykładowca całą swoją karierę wojskową poświęcił czołgom T-55 AM Merida, na których przeszedł swoje szczeble kariery od dowódcy plutonu, kompani aż do zastępcy dowódcy batalionu czołgów. Był pierwszym oficerem, który przyjmował czołgi T-55 AM dla 17 PZ (obecnie 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu). Podczas całej swojej kariery wyszkolił ok. 70. załóg czołgów „Merida”. Uczestnik V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, jako komendant bazy „Wariorr”. Obecnie jest wykładowcą Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, gdzie wykłada przedmioty związane z tematyką wojskową oraz jest autorem własnych opracowań o czołgach polskiej konstrukcji.
Czołgi T-55 AM Merida wyznaczyły na wiele lat nową jakość w wojskach pancernych. Była to praktycznie nowa konstrukcja z polskim systemem kierowania ogniem „Merida”. Czołgi te przez wiele lat stanowiły siłę polskiej armii aż do wprowadzenia nowszej konstrukcji czołgów T-72 i modernizowanej PT-91, które stosowane są po dzień obecny m.in. w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. „Meridy” można było spotkać w 12 Kołobrzeskim Pułku Zmechanizowanym i 4 Gorzowskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Gorzowie Wlkp. W 2001 roku zostały definitywnie wycofane z armii a dziś stanowią wartość muzealną i kolekcjonerską (w Polsce zachowało się tylko kilkanaście sztuk u prywatnych kolekcjonerów).
Całe spotkanie uzupełnią żołnierze 10 BKPanc. ze Świętoszowa, którzy scharakteryzują swoją jednostkę oraz dokonają porównania jak na przestrzeni lat zmieniało się uzbrojenie wojsk pancernych. Każdy z uczestników podczas spotkania będzie mógł zobaczyć najnowsze indywidualne uzbrojenie żołnierza.
Gościem specjalnymi wykładu będzie kpt. Andrzej Rewieński- zastępca dowódcy 12 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego z Gorzowa.
Po każdym wykładzie w hollu odbędzie się prezentacja autorskiej książki ppłk Krzysztofa M. Gaja poświęcona czołgom T-55 AM oraz każdy z uczestników będzie mógł zapoznać się z procedurami wstąpienia w szeregi 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.
Wykład odbędzie się 30 października br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Chopina 52 budynek nr 5 w Gorzowie Wlkp. (dawna stołówka 4 Brygady Saperów) w godzinach 10:00 – 12:00 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i klas wojskowych oraz 12:45 do 14:00 dla studentów PWSZ o kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Wykłady są otwarte również dla innych.
Patronat naukowy nad wykładem objęła Akademia Obrony Narodowej w Warszawie.
kpr. Marcin Kamiński
Lubuski Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
11 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Śmiecenia – święto, która przypomina, że czyste środowisko zaczyna się od odpowiedzialnych decyzji każdego z nas.