2013-11-06, Mija dzień
Pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, prokuratur, policji i innych instytucji zajmujących się m.in. pomocą osobom dotkniętym przemocą, spotkali się na szkoleniu zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze. Spotkanie odbyło się w Centrum Integracji Społecznej w Gorzowie, a dotyczyło nowatorskiego projektu Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy.
Przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze tłumaczyli szczegóły techniczne związane z obsługą specjalnej strony internetowej. Wszystko po to, aby ofiary przemocy mogły korzystać z różnych form zgłaszania problemu i by służby mogły jak najszybciej udzielić im pomocy.
- Musimy korzystać z postępu cywilizacyjnego, z możliwości, jakie daje Internet. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce, nowatorski projekt. Chcemy, by korzystały z niego inne województwa. Spotykamy się z pracownikami socjalnymi i przedstawicielami instytucji zajmujących się ofiarami przemocy, by nauczyć obsługi strony internetowej. Są to działania finansowane głównie z budżetu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ jest to program innowacyjny. Od pracowników instytucji w terenie zależy, czy wprowadzenie tego projektu się uda. Najważniejsze jest dla nas to, by pomóc ofiarom, poprzez różne działania – podkreślał Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze informuje, że od 30 października 2013 r. działa na stronie www.tarcza.lubuskie.pl „Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy”, projekt dofinansowany z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Honorowy patronat nad projektem objęła Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego. Partnerami w realizacji projektu są: Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze i Gorzowie.
Koncepcja projektu zakłada utworzenie Lubuskiej Internetowej Platformy Informacyjnej Przeciw Przemocy. Celem powołania ogólnodostępnego portalu internetowego jest upowszechnianie kompleksowej, usystematyzowanej, syntetycznej i na bieżąco aktualizowanej wiedzy na temat funkcjonujących na terenie województwa lubuskiego form i zakresu instytucjonalnego przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Bieżąca aktualizacja danych oraz umieszczanie najważniejszych informacji takich jak: kontakt, wzory pism, komunikaty, aktualności, informacje o kampaniach i programach społecznych będzie wprowadzana przez pracowników jednostek przeciwdziałających przemocy w rodzinie oraz przedstawicieli zainteresowanych podmiotów III w województwie lubuskim. Dzięki temu ofiary przemocy domowej oraz osoby nią zagrożone uzyskają aktualne informacje, a co za tym idzie – szybszą i bezpośrednią pomoc.
Projekt ma również wymiar innowacyjny, ponieważ zakłada zbudowanie zintegrowanego narzędzia elektronicznego, dzięki któremu można będzie szybko i z każdego miejsca dzięki sieci Internet dotrzeć do informacji o różnych formach wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Takie rozwiązanie jest działaniem pionierskim w naszym kraju, a sukces naszego przedsięwzięcia może stać się impulsem dla innych województw do wprowadzenia podobnych rozwiązań.
Wspólnota, rozmowy i plany, czyli spotkanie integracyjne Wolontariuszy Hospicjum św. Kamila.