2013-11-22, Mija dzień
Wały przeciwpowodziowe, rowy oraz wszystkie urządzenia melioracji wodnej na terenie województwa lubuskiego zostaną skontrolowane przed zbliżającą się zimą. Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch poprosił o informację na temat stanu technicznego urządzeń wodnych.
- Zima to równie niebezpieczny okres powodziowy jak wiosna i lato. Po doświadczeniach lat ubiegłych, w trosce o bezpieczeństwo Lubuszan, zwłaszcza mieszkających na terenach zalewowych, poprosiłem o kontrolę techniczną urządzeń - powiedział wojewoda Jerzy Ostrouch.
Do Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych zostało wysłane pismo z prośbą o przesłanie oceny stanu technicznego urządzeń melioracji wodnych podstawowych ze szczególnym uwzględnieniem uszkodzeń i podtopień, które wystąpiły na terenie naszego województwa wiosną bieżącego roku. Na raport wojewoda będzie czekał do 29 listopada br.
Wiosną tego roku (w czerwcu) Lubuskie mierzyło się z falą powodziową. Najbardziej ucierpiały miasta: Gubin, Żagań, Nowogród Bobrzański i gmina Przewóz. To również w tych miejscowościach wojewoda Jerzy Ostrouch był na miejscu i brał udział w akcji przeciwpowodziowej. Dzięki interwencji służb wojewody udało się w tegorocznym budżecie wygospodarować pieniądze na naprawę wałów przeciwpowodziowych w Nowogrodzie Bobrzańskim. To ponad 2 mln 300 tys. złotych.
Na terenie województwa lubuskiego występuje 700 km głównych cieków wodnych, ok. 10 % terenów zagrożonych jest powodzią, jest też 800 miejscowości, narażonych na zalania i podtopienia. 70 tysięcy osób mieszka na terenach, zakwalifikowanych do ewentualnej ewakuacji na wypadek zagrożenia powodzią. Do kruszenia kry na rzekach województwa gotowych jest 13 lodołamaczy: 6 niemieckich 7 polskich, stacjonujących w Szczecinie na jeziorze Dąbie. Lodołamacze do województwa lubuskiego płyną od 2 do 7 dni.
LUW
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.