2013-11-29, Mija dzień
29 listopada br. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja podsumowująca projekt w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej pod hasłem „Medycyna interwencyjna – równe szanse we wspólnej Europie małych ojczyzn’’.
W wydarzeniu wziął udział Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła oraz Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Łucja Wojewódzka.
- To bardzo budujące, że przez tych kilka lat ze współpracy transranicznej potrafią czerpać nasze szpitale, ale nie tylko, także szkoły i inne placówki na terenie województwa lubuskiego i sąsiedniego landu Brandenburgia – mówił podczas konferencji wicemarszałek Maciej Szykuła. Projekt w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej pod hasłem „Medycyna interwencyjna – równe szanse we wspólnej Europie małych ojczyzn’’ zakładał między innymi wspólne ponadgraniczne działania partnerów w celu nawiązania i rozwijania współpracy w zakresie ochrony zdrowia. W projekcie uczestniczyły: Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i niemieccy partnerzy: Europejska Akademia Medycyny Interdyscyplinarnej Bad Saarow oraz Szpital Odra-Sprewa w Beeskow.
- Dzięki tym pracom moim poprzednikom udało się uzyskać najważniejszy efekt, podnieść jakość usług i komfort pacjentów podczas leczenia. Niektóre oddziały teraz w niczym nie przypominają tych, które były tu jeszcze kilka lat temu. Nasi pracownicy uczestniczyli także w szkoleniach po stronie niemieckiej. Wspólnie uczyli się, w jaki sposób realizować procedury ratujące życie i zdrowie pacjenta – tłumaczył podczas prezentacji Piotr Dębicki, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Oddziały po liftingu
Ważnym aspektem projektu była modernizacja 4 oddziałów szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.: oddziału neurologii, okulistyki, położniczo-ginekologicznego oraz kardiologii. – Dzięki dofinansowaniu utworzyliśmy pracownię, w której wykonujemy zabieg ablacji. Pomagamy pacjentom z zaburzeniami rytmu serca. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt, monitorujemy stan zdrowia chorych w nowoczesnych systemach. Jakość leczenia jest bardzo wysoka – przekonywał Wiesław Supiński, ordynator oddziału kardiologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Dzięki dofinansowaniu nie do poznania zmienił się także oddział ginekologii i położnictwa. W ramach projektu powstało tzw. „bocianie gniazdo”, czyli miejsce przyjazne każdej młodej mamie, wyposażone w wysokospecjalistyczny sprzęt. – Monitorujemy komputerowo stan kobiet przed porodem, personel szpitala ma podgląd do pacjentek w każdej Sali. Oddział został właściwie przebudowany w całości, ze „starych” zostały tylko ściany – żartował ordynator oddziału.
Sieć połączy szpitale
Placówki po stronie polskiej i niemieckiej podczas realizacji projektu poznawały procedury medyczne ratujące życie po obu stronach Odry. W planach jest także uruchomienie w najbliższym czasie specjalnej internetowej sieci, dzięki której szpitale w Gorzowie i Beeskow, będą mogły na bieżącą przesyłać sobie informacje, konsultować wyniki a nawet przebieg operacji. – Będzie to nowoczesny system, który wprowadzi nas w nową erę leczenia. To bardzo ułatwi naszym i Państwa lekarzom pracę, skróci czas reakcji i pozwoli na wymianę doświadczeń - chwalił dr Jörg Rolle z Europejskiej Akademia Medycyny Interdyscyplinarnej w Bad Saarow. W trakcie realizacji projektu zostały utworzone także Medyczne Centra Interwencyjne. Projekt otrzymał dofinansowanie wysokości 1,7 miliona Euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska Brandenburgia 2007-2013r.
Przygotowała: Katarzyna Kozińska z UMWL
źródło: lubuskie.pl
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 12 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicach: Pułaskiego od nr 5 do nr 9, Dembowskiego od nr 1 do nr 3, Beczkowozy z wodą zostaną podstawione.