2013-12-03, Mija dzień
Gorzowscy prokuratorzy wspólnie z Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wpadli na trop i rozpracowali wielką aferę paliwową, w którą zamieszanych jest kilkunastu przedsiębiorców z kilku województw oraz cudzoziemcy. Poniżej zamieszczamy komunikat ABW w tej sprawie.
Komunikat ABW
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymała osoby powiązane z praniem brudnych pieniędzy oraz nielegalnym obrotem paliwami. W ramach prowadzonego śledztwa już 16 osób (w tym dwóch obcokrajowców) usłyszało zarzuty. Przeszukano ponad 60 adresów na terenie kraju. Z tytułu przestępczej działalności Skarb Państwa mógł stracić aż ponad 30 milionów złotych. Zatrzymanym grozi nawet 10 lat więzienia.
Funkcjonariusze z Delegatury ABW z Zielonej Góry na podstawie własnych informacji, we współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej, wykryli nieprawidłowości w sektorze paliwowym. Od razu zaczęli przyglądać się osobom, które wprowadzały do obrotu paliwa na terenie kilku województw. Obserwacją objęto firmy z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.
Jak szybko wyszło na jaw, cały proceder był niezgodny z prawem. Ustalono, że prowadzony był przez kilkadziesiąt firm na terenie Polski i poza jej granicami. Struktura przestępcza kierowana była przez osoby, które od wielu lat zajmowały się nielegalnie obrotem paliw.
Polegał na tym, że firmy były w dużej mierze powiązane ze sobą. Na tej podstawie dokonywały wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju napędowego od firm mających swoje siedziby poza granicami Polski. W ten sposób wprowadzały towary (olej napędowy) na rynek, omijając obowiązek płacenia VAT, nie wykazując sprzedaży w deklaracjach podatkowych.
Kolejnym etapem oszustwa było jego „legalizowanie”. Jak ustalili funkcjonariusze ABW, sprowadzony towar sprzedawany był do kolejnych firm już na terenie kraju. Transakcje nie były potwierdzane dokumentami sprzedaży w postaci faktur.
Tym sposobem dana firma nie wykazywała sprzedaży w deklaracjach podatkowych i tym samym nie płaciła należnego podatku VAT. Taka działalność doprowadziła do wielomilionowych strat na rzecz Skarbu Państwa.
Uzyskiwane w ten sposób pieniądze (w wyniku przestępstwa oszustwa podatkowego) były następnie wpłacane na rachunki bankowe i inwestowane w kolejny zakup paliw oraz wyprowadzane poza granice Polski do beneficjentów tego procederu.
Zgromadzona wiedza operacyjna została wykorzystana do zdobycia materiału dowodowego. Wtedy całość dokumentów przekazano prokuraturze w Gorzowie, a ta na ich podstawie, na początku tego roku, wszczęła śledztwo.
Pierwsze przeszukania i zatrzymania nastąpiły na początku października. Wtedy przeszukano ponad 40 adresów i zatrzymano 4 pierwsze osoby. W trakcie kontroli odnaleziono i zabezpieczono rachunki, faktury w postaci papierowej oraz elektronicznej.
Przesłuchania, analiza odnalezionych dokumentów oraz własne ustalenia doprowadziły do kolejnej realizacji. Tym razem wytypowano 20 adresów, gdzie przeprowadzono przeszukania. Podczas akcji zatrzymano również 12 kolejnych osób.
Wszystkie zatrzymane osoby (16) usłyszały zarzuty udziału w grupie przestępczej, popełnienia przestępstw skarbowych i prania brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych są właściciele oraz prezesi spółek z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego, a także dwóch obcokrajowców.
Ponadto w trakcie działań zabezpieczono środki pieniężne oraz mienie o łącznej wartości powyżej 6 mln zł na poczet grożących podejrzanym kar.
Wobec 8 zatrzymanych zastosowano trzymiesięczny areszt tymczasowy, wobec pozostałych osób poręczenia majątkowe, dozory policji oraz orzeczono zakaz opuszczania kraju.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
Rzecznik Prasowy ABW
ppłk Maciej Karczyński
źródło: abw.gov.pl
Lato w mieście nie musi być nudne – przekonuje się o tym 25 dzieci, które biorą udział w zajęciach organizowanych przez Klub Kultury MCK Zodiak w ramach Akcji Wakacyjnej.